Reklama

Wojna na Ukrainie

Litwa dostarczyła Ukrainie kolejne transportery opancerzone

Litewski M577.
Litewski M577.
Autor. Jaunuolis/Wikipedia

Litewskie ministerstwo obrony poinformowało o dostarczeniu Ukrainie nieokreślonej liczby pojazdów opancerzonych M577. Są to najpewniej wozy zapowiedziane w ramach styczniowego pakietu pomocy.

Pojazdy dostarczone Ukrainie to najpewniej M577 zapowiedziane w ramach pakietu pomocy wojskowej o wartości 200 mln euro, jaki w styczniu zakomunikował prezydent Litwy Gitanas Nausėda. W jego skład wejść miały m.in. generatory prądotwórcze, amunicja różnego kalibru oraz wspomniane pojazdy dowodzenia M577, które pochodziły najpewniej z litewskiej rezerwy sprzętowej. Zdjęcie ukazuje przynajmniej 3 wozy, które zazwyczaj są ustawiane po 2 na naczepę, więc przekazano najpewniej minimum 6 sztuk.

Reklama

Dotychczas Wilno dostarczyło do Kijowa przynajmniej 72 pojazdy rodziny  M113/577 z własnych zasobów, tym samym liczba ta zapewne zbliża się już do 80 sztuk. Wśród nich znajdowały się klasyczne transportery opancerzone, ale także wozy ewakuacji medycznej oraz dowodzenia i kontroli.

M577 to amerykański pojazd opancerzony powstały na bazie gąsienicowego transportera M113 przeznaczony do pełnienia funkcji m.in. wozów dowodzenia, pojazdów łączności czy ewakuacji medycznej. W tym celu podniesiony został znacząco strop wozu nad przedziałem desantu, aby zwiększyć zarówno komfort żołnierzy, jak i funkcjonalność M577. Kadłub pojazdu (podobnie jak M113) został wykonany z aluminium o grubości od 38 do 45 mm. Jednostkę napędową w zależności od wersji (A0-A3) stanowił silnik Chrysler 75M o mocy 209 KM lub kolejne warianty Detroit 6V53 o mocy 212 bądź 275 KM. Tożsamy napęd był stosowany w bazowych M113. Obecnie są one wykorzystywane przez Siły Zbrojne takich państw jak USA, Tajwan, Ukraina, Arabia Saudyjska, Portugalia, Litwa, Brazylia, Australia czy Kanada.

Czytaj też

Zmodernizowane litewskie M577.
Zmodernizowane litewskie M577.
Autor. Ministerstwo Obrony Litwy/ UAB Autokurtas
Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. zenek12

    Litwa nieprzewianie dostarcza pomoc wojskową Ukrainie, my nic od połowy 2023. Nasi politycy przestraszyli się brauniarzy, Putin może być zadowolony.

    1. farfozel

      zenek12 Dalismy co mogliśmy . Jak ci mało to zaciągnij się do ukr. armii .

Reklama