Reklama

Polityka obronna

Kanada wysyła nowoczesne transportery na Ukrainę

LAV ACSV Super Bison
LAV ACSV Super Bison
Autor. Department of National Defence

Premier Kanady Justin Trudeau podczas szczytu NATO w Madrycie zapowiedział dostarczenie na Ukrainę kołowych transporterów opancerzonych LAV ACSV Super Bison w liczbie 39 egzemplarzy.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Na zakończenie szczytu przywódców NATO w Madrycie premier Justin Trudeau poinformował, że Kanada pracuje nad sfinalizowaniem umowy, która zapewni Ukrainie 39 kołowych opancerzonych transporterów wsparcia (ACSV). Były przeznaczone dla armii kanadyjskiej i obecnie trwało ich dostarczanie do jednostek, ale zamiast tego zostaną przekierowane.

Czytaj też

„Lekkie pojazdy opancerzone, które prześlemy, będą niezwykle skuteczne" – powiedział Trudeau dziennikarzom po zakończeniu szczytu. „Cieszymy się, że możemy pomóc i będziemy nadal szukać i odpowiadać na rzeczy, których potrzebują".

Reklama

„Zapasy kanadyjskiego wojska zostaną uzupełnione tak szybko, jak to możliwe" – powiedział. „Musimy upewnić się, że kobiety i mężczyźni z kanadyjskich sił zbrojnych mają sprzęt, którego potrzebują, aby kontynuować swoją misję i w razie potrzeby przyspieszyć. Uznajemy również, że najlepsze wykorzystanie, w tej chwili, takich rzeczy jak armatohaubice, karabiny snajperskie to (...) oddanie go w ręce Ukraińców".

Ponadto Ukraińcy otrzymają dodatkowe sześć kamer o wysokiej rozdzielczości do wykorzystania w ich dronach Bayraktar TB2, które zyskały uznanie za skuteczność w niszczeniu pojazdów opancerzonych m.in. transporterów czy czołgów.

Armia kanadyjska zamówiła 360 opancerzonych pojazdów wsparcia, a wyższy urzędnik państwowy, przemawiając w tle przed ogłoszeniem, powiedział, że istnieje zobowiązanie do zastąpienia tego, co jest wycofywane z zasobów armii. Oczekuje się, że pojazdy będą służyć wojskom ukraińskim latem tego roku, po krótkim szkoleniu. Najnowsza darowizna sprzętu skutecznie wyczerpie 500 milionów dolarów, które liberalny rząd przeznaczył na sprzęt wojskowy, aby wesprzeć Ukrainę.

Czytaj też

Wozy LAV ACSV Super Bison bazuje na platformie kołowych transporterów opancerzonych LAV 6.0 będących zmodernizowaną wersją LAV III. Są one wyposażone w zmodernizowane zawieszenie 6.0 nowej generacji i 450-konny silnik. Oferują one zwiększoną ochronę względem poprzednika zapewnianą m.in. przez zmieniony kształt dna kadłuba, w układzie V pozwalającym na większe rozproszenie wybuchu np. miny. Kanada zamówiła ich 360 egzemplarzy w celu zastąpienia wozów M113 (135 sztuk) i LAV II Bison (198 sztuk).

Czytaj też

Co ciekawe, wcześniej swoje transportery Piranha III, należące do tej samej rodziny co LAV chciała dostarczyć Dania, ale transakcję zawetowała Szwajcaria. Kanadyjskie transportery są jednak produkowane przez tamtejszy oddział General Dynamics Land Systems, więc to Kanada będzie decydować o ich dostawie. ACSV to najnowocześniejsze pojazdy tej klasy, jakie w ogóle otrzyma ukraińska armia. Na razie nie ma jednak decyzji o dostawie na Ukrainę ciężej uzbrojonych pojazdów, takich jak kołowe BWP LAV 6.0 uzbrojone w armaty automatyczne 25 mm.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (4)

 1. trantitla

  Więc Dania powinna przekazać swoje BWP-y Kanadzie, a Kanada w ich miejsce wysłać na Ukrainę swoje wozy. A państwa NATO pownny w rozpisywanych przetargach ( w OWZ ) zawierać zapis, że wymagane jest w umowie zamówienie zrzeczenie się decydowania, komu zostanie w przyszłości przekazane uzbrojenie. Jeśli nie, to można jeszcze w OWZ wprowadzić zapis, że brak takiej zgody oznacza np. utratę 50% punktów oceniających ofertę. Jak producent się nie zgodzi, to po prostu nie sprzeda.

 2. szczebelek

  Państwa zachodu zrozumiały, że bycie Ukraińcem nie oznacza to samo co bycie uwsteczniowym kacapem i można im przekazywać nowoczesny sprzęt z resztą użycie HIMARS i Krabów to potwierdza.

 3. Ali baba

  Ciekawe kiedy Niemcy wyślą coś

  1. piotr04

   Przecież wysyłają obietnice :)

 4. Gryfin

  Kanada wysyła naprawdę dobry sprzęt.

Reklama