W wywiadzie dla francuskiego kanału LCI premier Izraela Benjamin Netanyahu powiedział, że jego rząd bada możliwość dostarczenia Ukrainie systemu obrony powietrznej Iron Dome.
Nie milkną echa tego co Ukraina mogłaby dostać w najbliższym czasie by poradzić sobie z rosyjską inwazją, na razie pewne jest, że Ukraina otrzyma czołgi Leopard 1 i 2, a dyskusja nad samolotami zachodnimi nadal trwa. Izrael, który dotychczas nie chciał się jednoznacznie opowiedzieć za pomocą Ukrainie, był krytykowany za to, że nie zdecydował się na dostarczenie broni. Kraj ten jedynie dostarcza pomoc humanitarną, hełmy i kamizelki ochronne, ponieważ nie chce sobie psuć relacji z Rosją. Wydaje się, że dyskusja w Izraelu się znowu rozpoczyna nad tym by Ukrainie pomóc, zwłaszcza, że Netanyahu obiecał podczas swojej kampanii wyborczej, że rozważy dostarczenie broni Ukrainie, jeśli zostanie wybrany.
Czytaj też
W wywiadzie dla francuskiego kanału LCI z 5 lutego premier Izraela Benjamin Netanyahu wskazał, że Izrael mógłby dostarczyć Ukrainie wiele broni, w tym izraelski system obrony powietrznej Iron Dome. Jednak premier zaznaczył, że zanim to nastąpi Izrael musi dokładnie to przeanalizować "uwzględniając swoje interesy w regionie". Ukraina złożyła formalną prośbę do Izraela o Iron Dome i inną zaawansowaną technologicznie broń obronną w październiku ubiegłego roku. Zapytany, kiedy może podjąć decyzję, Netanyahu powiedział, że najpierw musi powołać swój rząd.
Premier Izraela, powiedział, że nie chce narażać swoich stosunków z Rosją, zwłaszcza że Rosjanie działają w Syrii, co może narazić Izrael na niebezpieczeństwo. Premier także powiedział, że Izrael rozważy przyjęcie roli mediatora między Ukrainą a Rosją, jeśli poproszą go o to dwa kraje, w szczególności Stany Zjednoczone. Ukraina poprosiła poprzednika Netanjahu, Naftalego Bennetta, o mediację z Rosją w marcu 2022 roku. Wysiłki dyplomatyczne nie przyniosły jednak żadnego sukcesu.
Czytaj też
Iron Dome to izraelski system obrony powietrznej krótkiego zasięgu, opracowany przez firmę Rafael i oferowany na rynku amerykańskim wspólnie z koncernem Raytheon. Pierwotnie powstał z myślą o zwalczaniu celów typu C-RAM (pociski artyleryjskie, rakietowe, moździerzowe), został jednak zmodernizowany i obecnie jest zdolny również do zwalczania pocisków manewrujących czy klasycznych celów powietrznych, takich jak samoloty i śmigłowce. Iron Dome jest z powodzeniem używany bojowo przez armię izraelską od 2011 roku. Raytheon Missiles & Defense i Rafael od ponad dziesięciu lat współpracują nad Iron Dome. Według deklaracji obu firm system dokonał już ponad 4000 przechwyceń w warunkach bojowych charakteryzując się ponad 90 proc. skutecznością.
PM
Ma_XX
łatwo jest osłonić kraj wielkości województwa mazowieckiego Żelazną kopułą - Ukraina jest xx razy większa
Cyber Will
Jak dostarczy to wtedy można podać wiadomosć że dostarczył. Te informacje ze znakiem zapytania to prawdziwa plaga.
DDR
Rozważają i na tym się skończy gdyż drugim językiem jest tam rosyjski a wśród ekstremistów i innych syjonistów na których trzyma się rząd Netanjahu rosyjski jest pierwszym językiem
easyrider
Między: dostarczy, a: bada możliwość dostarczenia, jest spora różnica. Dobre jednak to, że rozważają to a nie odrzucają a priori. Izrael wie, że Rosja to sojusznik Iranu a Iran to śmiertelny wróg Izraela.