Reklama

Wojna na Ukrainie

Francja nie wyklucza, że wyśle czołgi Leclerc na Ukrainę

Autor. AlfvanBeem/ Wikipedia

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w niedzielę podczas spotkania z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem w Paryżu, że nie wyklucza wysłania czołgów Leclerc na Ukrainę - podała agencja Reutera.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Francuski prezydent Emmanuel Macron gościł w niedzielę w Paryżu kanclerza Niemiec Olafa Scholza. Obydwaj przywódcy świętują rocznicę francusko-niemieckiego Traktatu Elizejskiego(układu o przyjaźni), podpisanego w 1963 roku przez Charlesa de Gaulle'a i Konrada Adenauera.

Czytaj też

Na spotkaniu w piątek w amerykańskiej bazie wojskowej w niemieckim Ramstein przedstawiciele 50 krajów wspierających Ukrainę dyskutowali o możliwościach pomocy militarnej. Nie udało im się dojść do porozumienia w sprawie dostawy czołgów Leopard na Ukrainę. USA i inni sojusznicy spodziewali się, że Niemcy dostarczą Ukrainie czołgi Leopard 2 i pozwolą jako państwo-producent tych wozów bojowych na to samo także innym państwom.

Reklama

Czytaj też

AMX-56 Leclerc to główny czołg bojowy armii francuskiej. Został zaprojektowany w latach 80. XX wieku, a jego masowa produkcja została uruchomiona w 1990 roku przez grupę Nexter.

Czytaj też

Ogółem wyprodukowano około 900 czołgów, z czego prawie połowa została wyeksportowana do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Obecnie trwa program modernizacji tych pojazdów . Otrzymają one zaktualizowany system kierowania ogniem oraz nową elektronikę.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (3)

 1. Rainman184

  To prawda ze swego czasu to były najdroższe czołgi na świecie ? Bo jeśli tak to mnie dziwi że Francuzi myślą by je przekazać Ukrainie ,

  1. bc

   Nie do końca bo w to wlicza się cały koszt zaprojektowania i zbudowania fabryki. Kwestia skali.

 2. Sorien

  No to niezły sprawdzian się szykuje . Chalanger, Leclerc, leopard kiedyś pewnie i abrams dojedzie tyle że w różnych wersjach ale tak czy siak wyjdzie sprawności bojowa , awaryjność itp

 3. szczebelek

  Gdyby dorzucić 31 czołgów to po wysłaniu tranporterów VAB i 40 AMX - ów to brygadę zmechanizowaną da się wystawić.

Reklama