Geopolityka

Francja wzywa Chiny do współpracy ws. wojny na Ukrainie

Fot. Sztab Generalny Ukrainy/Facebook

Prezydent Francji Emmanuel Macron zaapelował do przywódcy Chin Xi Jinpinga o „złączenie sił" w sprawie międzynarodowych kryzysów, takich jak wywołana przez Rosję wojna na Ukrainie. Obaj przywódcy spotkali się we wtorek w kuluarach szczytu G20 na indonezyjskiej wyspie Bali.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Według komunikatu Pałacu Elizejskiego prezydent Francji zaapelował o wkład Chin w wysyłanie prezydentowi Putinowi sygnałów, aby „uniknąć eskalacji i powrócić na poważnie do stołu negocjacyjnego".

Przywódca Chin wyraził natomiast poparcie dla deeskalacji, zawieszenia broni i negocjacji pokojowych oraz sprzeciw wobec użycia broni nuklearnej – przekazała agencja AFP.

Czytaj też

Władze Chin nie potępiły rosyjskiej inwazji na Ukrainę i sprzeciwiają się sankcjom nakładanym na Moskwę. Szef chińskiego MSZ ogłosił niedawno, że Pekin będzie popierał „Rosję pod przewodnictwem prezydenta Putina" w osiąganiu jej „strategicznych celów rozwojowych" i umacnianiu „mocarstwowej pozycji".

Pałac Elizejski poinformował również, że obie strony wyraziły zamiar rozwijania dwustronnej współpracy m.in. w dziedzinie rolnictwa i aeronautyki. Macron wyraził chęć złożenia wizyty w Chinach na początku 2023 roku, o ile pozwoli na to sytuacja sanitarna związana z pandemią Covid-19.

Czytaj też

Według komunikatu opublikowanego przez chińską agencję prasową Xinhua przywódca ChRL podkreślił na spotkaniu z Macronem, że świat „wszedł w nowy okres turbulencji i transformacji", a Chiny, Francja i UE muszą postępować w „duchu niezależności i autonomii, jak również otwartości i współpracy".

Źródło:
PAP

Komentarze (4)

 1. szczebelek

  Macron trzyma się z Indiami, które średnio widzą pozycję Chin jako Supermocarstwa jeszcze bym zrozumiał Scholtza, który szuka nowego seniora dla UE.

  1. Jaszczur

   Średnio to mało powiedziane... Każdy zastanawia się czemu indie idą z Ruskimi i im pomagają kupując nie dając sankcjiy.... Sami takim myśleniem dają sobie ocenę niedostateczną z geopolityki .... Podstawy wschodniej geopolityki - Rosja bez Ukrainy nie może być mocarstwem, Chiny bez Rosji nie mogą marzyć o byciu hegemonem na świecie i dochodzimy do Indii - Indie bez Rosji nie mogą marzyć by konkurować z Chinami. Dlatego Indie i Chiny będą zabiegać o względy Rosji jak dwóch kawalerów o ostania kobitkę na świecie - kacapy to klucz

 2. VIS

  Xi Jinping już "złączył siły" tylko że z moskalami, świadczą o tym dostawy elektroniki i sprzętu wojskowego (ciężarówki), wspólne ćwiczenia wojskowe etc.

 3. Mondry015

  Podsumowując 8,1mld USD wydaje Indonezja na 42 samoloty Rafale, a teraz podczas G20 właśnie zawarła pakt z Chinami

 4. Jaszczur

  No napewno Putina za uszy wyczochraja.... Kto pozwolił na wojnę ? Chiny .... Kto na niej najlepiej wyszedł? Chiny .... Rosja stała się wasalem , tak samo republiki poradzieckie Azji centralnej..... Żyć nie umierać a po co mają Putinowi przeszkadzać.... A nóż może jeszcze Ukrainę dla nich zdobędzie .... Macron to może i zna się na LGBT i tych sprawach ale o geopolityce to ma pojęcie jak ja o sztuce