Reklama

Wojna na Ukrainie

Francja: najnowsze pociski przeciwpancerne dla Ukrainy

Moment odpalenia przeciwpancernego pocisku kierowanego Akeron MP.
Moment odpalenia przeciwpancernego pocisku kierowanego Akeron MP.
Autor. French Forces in Estonia/Twitter

Wiceprzewodniczący komisji obrony parlamentu Francji Jean-Louis Thiériot w rozmowie z serwisem Opexnews powiedział o wsparciu wojskowym, jakie Francja przekazuje Ukrainie, wymieniając takie systemy uzbrojenia jak armatohaubice Caesar, pociski przeciwlotnicze Mistral czy…. przeciwpancerne pociski kierowane Akeron MP. Ten ostatni typ uzbrojenia nie był dotychczas oficjalnie wymieniany w pakietach pomocowych.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W kwestii przeciwpancernych pocisków kierowanych, jakie Francja przekazała Ukrainie, jedynymi wskazanymi typami były Milany i Javeliny, które obecnie zastępowane są właśnie przez ppk Akeron MP, który także miał zostać przekazany Ukraińcom w nieokreślonej liczbie. Oznacza to przekazanie jednego z najnowocześniejszych tego typu rozwiązań na rynku, który dzięki temu będzie mógł zostać przetestowany w pełnoskalowym konflikcie zbrojnym, gdzie, jeżeli się sprawdzi, zyska znacznie większy rozgłos, a to, zapewne, przełoży się na zamówienia eksportowe.

„Dzisiaj jest jasne, że broń, którą wysyłamy, jest dobra i działa. Armatohaubice samobieżne CAESAR, system obrony przeciwlotniczej Mistral oraz ppk AKERON dobrze wykonują swoje zadania" – powiedział Jean-Louis Thiériot.

Reklama

Czytaj też

Akeron to rodzina przeciwpancernych pocisków kierowanych 5. generacji produkowanych przez firmę MBDA w celu zastąpienia używanych przez francuskie wojska lądowe ppk Milan i FGM-148 Javelin oraz Hellfire. Posiada wiele trybów prowadzenia ognia w tym "wystrzel i zapomnij". W tej chwili w rodzinie są dwa typy efektorów :

  • Akeron MP, pocisk średniego zasięgu (4-5 km) o długości 1,3 m, średnicy 0,14 m i masie 15 kg - jest produkowany seryjnie;
  • Akeron LP, pocisk o zasięgu nawet 15 km przy odpaleniu z platform powietrznych (śmigłowców i dronów) - jest w opracowaniu.

Według MBDA Akeron daje możliwość zwalczania obiektów w obszarach miejskich, otwartych terenach wiejskich, na pustyni i w górach, w dzień lub w nocy. Operatorzy wykorzystujący pociski z tej rodziny mogą atakować stałe lub ruchome cele lądowe (w tym czołgi najnowszej generacji i lekkie wozy bojowe) i morskie oraz neutralizować przeciwnika na umocnionych, stałych pozycjach obronnych. W połowie stycznia francuska agencja zamówień obronnych (DGA) poinformowała o zamówieniu kolejnych 200 przeciwpancernych pocisków kierowanych Akeron MP w ramach tamtejszego planu modernizacji technicznej na lata 2019-2027.

Dodatkowo na ich zakup zdecydował się Luksemburg. Wariant Akeron MP jest też opracowywany wspólnie przez Szwecję i Francję, w przyszłości zastąpi w tym pierwszym państwie "reaktywowane" ppk Bill 2.

Czytaj też

Odpalenie pocisku MMP. Fot. MBDA
Odpalenie pocisku MMP. Fot. MBDA
Reklama

Komentarze

    Reklama