Reklama

Wojna na Ukrainie

AMX-10RC jedzie na Ukrainę

AMX-10RC mogą wypełniać zarówno rolę wozów rozpoznawczych jak i wozów wsparcia ogniowego.
AMX-10RC mogą wypełniać zarówno rolę wozów rozpoznawczych jak i wozów wsparcia ogniowego.
Autor. Kevin.B, Wikipedia

Serwis Forces Operations Blog (FOB) informuje o zakończeniu szkolenia ukraińskich załóg na kołowych bojowych wozach rozpoznawczych AMX-10RC na terenie Francji i wysłaniu ich pierwszej partii na Ukrainę (14 maszyn). Docelowo ma zostać dostarczonych 40 egzemplarzy tych wozów.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Szkolenie ukraińskich załóg przeprowadzono w Szkole Kawalerii w Saumur, kolebce francuskiej kawalerii pancernej. W kolejnych miesiącach spodziewane jest przekazanie pozostałych 26 wozów, co zwiększy możliwości działania i siłę ognia ukraińskich odwodów pancernych lub jednostek rozpoznawczych. Mimo że AMX-10RC nie jest, jak niektórzy określają "lekkim czołgiem", może on z racji na swoje uzbrojenie główne w postaci armaty F2 BK MECA L/47 kal. 105 mm niszczyć wiele typów rosyjskich czołgów przy trafieniu w gorzej chronione miejsca jak boki czy tył kadłuba/wieży. Docelowo na Ukrainę trafić ma 40 wozów tego typu z 247 używanych obecnie przez francuskie wojska lądowe, które aktualnie stopniowo wycofują je z użytku.

Czytaj też

AMX-10RC to kołowy bojowy wóz rozpoznawczy wdrożony do francuskiej armii w 1981 roku jako następca Panhardów EBR. Uzbrojenie główne stanowi armata F2 BK MECA L/47 kal. 105 mm, której uzupełnieniem jest uniwersalny karabin maszynowy NF1 kal. 7,62 mm. Opcjonalnie pojazd może posiadać wielkokalibrowy karabin maszynowy M2HB kal. 12,7 mm. Jednostka ogniowa uzbrojenia głównego wynosi 38 nabojów, zaś do uzbrojenia dodatkowego wynosi ona 4000 pocisków. Przy zastosowaniu odpowiedniej amunicji przeciwpancernej możliwe jest pokonanie około 350 mm stali pancernej RHA. Armata nie jest jednak kompatybilna ze standardową amunicją NATO kalibru 105 mm, używaną np. w czołgach Leopard 1.

Reklama

Jednostkę napędową pojazdu stanowi silnik wysokoprężny Baudouin Model 6F11 SRX o mocy 280 KM co pozwala na osiągnięcie prędkości maksymalnej do 85 km/h na drodze utwardzonej lub 45 km/h w terenie. Masa omawianego wozu w zależności od konfiguracji to 15,8-22 tony. Pancerz AMX-10RC chroni dookólnie przed amunicją 14,5 mm i 23 mm w przypadku przodu kadłuba. Obecnie wozy tego typu są wycofywane z Sił Zbrojnych Francji , gdzie zastępują je z bojowe wozy rozpoznawcze EBRC Jaguar.

Czytaj też

AMX-10RC (zdjęcie poglądowe).
AMX-10RC (zdjęcie poglądowe).
Autor. Officier communication du 4e RCh/Wikipedia
Reklama

Komentarze (3)

 1. Pucin:)

  cytat - "Serwis Forces Operations Blog (FOB) informuje o zakończeniu szkolenia ukraińskich załóg na kołowych bojowych wozach rozpoznawczych AMX-10RC na terenie Francji i wysłaniu ich pierwszej partii na Ukrainę (14 maszyn). Docelowo ma zostać dostarczonych 40 egzemplarzy tych wozów." - SUPER - orki będę trepane w dzień i w nocy!!!! SUPER!!!!! - Kozacy bijcie ich co tchu o każdej porze dnia i nocy niech nie śpią!!!!! :)

  1. Mama Leona

   A to tak od siebie czy za kesz?

  2. Mikland

   od siebie - wspieramy Ukraine (bo to w naszym intersie - nie zapominając Wołynia i ze trzeba będzie ich przycisnac by zrobili porządek z kultem Bandery)

  3. Pucin:)

   @Mama Leona - Proszę Szanownej Pani - tak od siebie będę w pierwszym szeregu : za Leona jego przedszkole i szkołę, za Pani spokój, za Pani wakacje we Francji lub w przepięknej Gdyni, za mały domek w lesie, za nerwowego w bloku sąsiada który utrudnia życie wszystkim, za Pani partnera/męża który dwoi się i troi by było wszystko OK oraz za syna - 27 lat, za Was wszystkich, za POLSKĘ!!!!!! :) >>>>> Zachęcam do udziału w szkoleniach wojskowych organizowanych dla cywili!!!!! :) A za kesz to od zarania wieków walczą najemnicy/wojska tzw. zaciężne!!! :)

 2. eee

  Szybkie i tanie pojazdy kołowe, wsparcia artyleryjskiego, szkoda że nie dla wp, i w miarę nowoczesne, elektronika, optyka itp, na dodatek pływa i tani w eksploatacji, a części zamienne od cywilnej ciężarówki, powinny być w Polsce na szybkie przebazowanie po drogach bez lawet, bez platform, bez mostów...poza tym fajny, ładny

 3. Pt

  Nie jest to jakaś wunderwaffe, ale mądrze użyta ma kilka zalet - można szybko na kołach przerzucić kilka 105ek na zagrożony odcinek, wkopać i użyć jako pułapkę przeciwpancerną lub punkt ogniowy ewentualnie jakiś nocny rajdzie rozpoznawczo dywersyjny.

Reklama