Reklama

Wojna na Ukrainie

Francja dostarczy Ukrainie myśliwce Mirage 2000

Francuskie Mirage 2000N

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział w czwartek przekazanie Ukrainie francuskich myśliwców Mirage 2000-5; według agencji Reutera chodzi o sprzedaż tych maszyn. Francuski prezydent nie wymienił liczby samolotów, których dotyczą te plany.

Macron powiedział, że samoloty Mirage pomogą Ukrainie „w obronie jej ziemi, jej przestrzeni powietrznej”.

W wywiadzie telewizyjnym prezydent Francji mówił także, że przewidziano szkolenie lotników ukraińskich na tym sprzęcie na terytorium Francji.

Przekonywał, że Paryż chce pomóc Ukrainie się bronić, ale nie chce „eskalacji wojny”. Zapewnił także, że Francja nie prowadzi „wojny z Rosją i jej narodem”.

Czytaj też

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (9)

 1. Vixa

  Niezła podnieta🤣🤣🤣 patrząc jak szybko F-16 "dotarły" na Ukrainę, to te Mirage mogą Ukraińcy zobaczyć jako prawdziwe miraże😂😂😂 BTW, każdy taki "zakup" Żełeński opłaca krwią swoich obywateli, tak, krwią, bo tylko taką zapłatę przyjmuje Zachód. Jakoś niektórym ciężko to zrozumieć...

  1. Davien3

   @Vixa a co Ukraińcom po F-16 jak nie mają do nich pilotów ani logistyki? Podobnie z Mirage, najpierw szkolenie pilotów i mechaników a potem samoloty, zreszta znacznie lepsze jako mysliwce od starych F-16.

 2. bwn99

  Niektórym komentatorom przydałoby się spojrzenie na mapę. Gdzie jest Francja, a gdzie jest Polska? Zdaje się że Rosjanie po drodze do Paryża mają nie tylko Polskę ale jeszcze całe Niemcy.. Poza tym Francja ma w arsenale jako jedyne państwo UE ładunki nuklearne (i jest to jedyne poza Rosją państwo w Europie, które posiada taktyczną broń atomową a więc taką która może być realnie użyta.). Tak więc wojna na Ukrainie to bardziej nasza wojna niż Niemiec. Bardziej Niemiec niż Francji. Bardziej Francji niż Hiszpanii. I to nie przypadek, że Polska wydaje na zbrojenia już ponad 3% produktu narodowego a Hiszpanie tylko 1%.

  1. Anty 50 C-cali

   ja proponuję Albercikom, spojrzenie Co pisze po polsku! ; pod obrazkiem z Mirage'ami - zapowiedział (prezydent) przekazanie. W drugiej linijce - Reuter o sprzedaży. Przy okazji D-Daj, nie chodzi o Dzień Dziecka. Rozdawał, ich prezydent medale Legii Honorowej dziadkom z usa, którzy jeszcze żyją. Zobaczymy (? , oby!) myśliwce które zapadną na Su-czki (Putina) w okolicach....81- szej rocznicy . Czyli 2025, czerwca. Co do Hiszpanii. Kiedy byłem i widziałem przy wejściu do zamku w Alicante, 2- metrowymi wypisane Fuck Putin,nie wiedziałem że Zeleńskiemu załatwili miliardzik pomocy. Oby te rakiety - w tym Patriotom(! - młodygrzybie) i Leosie dotarły, jak najSzybciej.

 3. PPPM

  Oficjalnie na pewno. Mi się zdaje, że francja boi się po prostu posądzenia przez ruskich o eskalację

  1. PszemcioPL

   I stosują metodę kija i marchewki.

 4. user_1050711

  Nie wiem jak Państwo, ale ja od początku odnoszę b.silne wrażenie, że ta wojna jest umyślnie stopniowo eskalowana, rozpędzana w intensywności. Gdyż przecież gdyby Rosję zamierzano odeprzeć, Ukraina od razu, wiosną 2022, otrzymałaby ilości i kategorie sprzętu po temu wystarczające. A wtedy znacznie mniej licznie potrzebne, niż choćby te dziś używane do rozpaczliwej obrony. Po prostu nakręcany jest biznes! Wszyscy w Europie Centralnej mamy bać się i zbroić (jasne, że nie w sprzęt własnej produkcji), a potem jeszcze przez 40 kolejnych lat przelewać pieniądze do jego producentów kilku głównych państw zachodnich. Ale czemu to piszę ? Gdyż wobec tego należy jednak uparcie produkować i także eksportować, jak naszybciej i jak najwięcej samemu. Lub pracować będziemy potem długo, długo, na obcych.

  1. Shin Kazama

   Nie otrzymałąby bo to nie takie proste. To operacja logistyczna na wielką skalę i nie tylko. Zachodni sprzęt na tyle różni się od post-sowieckiego, że wymaga długiego przeszkolenia. I jeszcze jedno - na zachodzie nie produkowano dotąd sprzętu wojskowego na dużą skalę, kraje NATO wysyłają tyle broni, aby nie osłabić przy tym własnego potencjału militarnego.

  2. radziomb

   do USER.. Jasne i wyslesz w świat przekaz, że kraje Nato nie musza sie zbroić, magazynować rakiety , amunicji. Bo przecież po 3 dniach wojny USA i bogaty wujek da za darmo przyśle sprzet za 300mld dol. Co więce,j po kilku latach taki zaatakowany Kraj odwórci się od zachodu bp np zmieni się władza i "pogodzi "z Rosja, będzie z nimi robić interesy jak teraz Gruzja i Węgry. Jesteś naiwny ? Bo władze USA nie sa naiwne. Daja po trochu i trzeba się wykazac i postarać zeby dostać wiecej. teraz no Ukraina dostaje już Na kredyd. Może go umorza jak kiedyś Polsce. Też w nowej pracy dostajesz umowe na czas Próbny tak? Dlaczego nie od razu na czas Nieokreslony. tak to działa. Przykro mi bo tez wspieram Ukainę.

  3. pomz

   Nie wysłano tyle sprzętu, bo widać po "sukcesach" 2 armii świata że jeszcze by ich Ukraińcy pokonali. I co wtedy? Takiego upokorzenie lud ruski by nie zniósł. Obalono by stary porządek w tym kraju i kto by rządził? Wielka niewiadoma. Więc wybrano ten model wojny. Rosja krwawi, ma zajęcie na Ukrainie. Pozostało jej tylko szczekanie na zachód. A wiesz jak to mówią. Psy szczekają, karawana jedzie dalej.

 5. KrzysiekS

  Najpierw przekonali Szwecję że Ukraina dostaje F-16 i żeby Szwedzi nie rozmawiali o GRIPENACH bo to zbyt dużo typów samolotów. A teraz Francja sprzedaje Mirage 2000-5. Taka logika Europejskiej solidarności.

  1. Shin Kazama

   Same samoloty nie wystarczą bez pocisków typu Mica IR i Mica RF. W grze Lock On Flaming Cliffs lecąc Su-27 obawiałem się Mirage'y uzbrojonych w te pociski na równi z F-15 uzbrojonymi w AMRAAMy.

 6. Strusiu-73

  Areną wspomnianej przeze mnie walki była oczywiście przestrzeń nad morzem Egejskim.

 7. Orangutan

  Vive l`a France!

 8. Strusiu-73

  Mirage 2000-5 to samolot zbliżony do naszego F-16 52+ .Nad wodami morza Jońskiego zestrzelił nawet turecką " Szesnastkę".To bardzo wartościowy myśliwiec nie demobil.

 9. ALBERTk

  Oni sprzedali, zrobili biznes a my oddajemy wszystko za darmo.

  1. bmc3i

   A my sprzedajemy dziesiatki Krabów sfinansowane pieniedzmi EU. Francja natomiast też oddał Ukrainie za darmo baterie rakietowe SAMP/T, czolgi AMX, I samobieżne armatohaubice.

  2. Nie cenzor

   Skąd ta ,,wiedza”?

  3. zibi

   skąd wiesz że oddawaliśmy za darmo? prędzej na jakąś fundację wpłacono....

Reklama