Reklama

Wojna na Ukrainie

Czołgi dla Ukrainy od USA i Holandii ale nie tylko

Czołgi przekazane Ukrainie powstaną na bazie czeskich T-72M1 poddanych pracom modernizacyjnych, nie jest jednak wiadome do którego standardu będą one zbliżone po ulepszeniu.
Fot. Holenderskie Ministerstwo Obrony

Opublikowano kolejny pakiet pomocy militarnej, jaką USA przeznaczy na wsparcie Ukrainy, wśród niego są m.in. czołgi T-72, kołowe opancerzone pojazdy M1117 czy system ochrony przeciwlotniczej średniego zasięgu MIM-23 Hawk. Jednocześnie Holandia zapowiedziała pokrycie kosztów przywrócenia do sprawności i modernizacji 45 czołgów T-72.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Pakiet pomocowy dla Ukrainy ma wartosć 400 mln USD i w jego skład wchodzi m.in.:

 • system przeciwlotniczy MIM-23 Hawk
 • 250 pojazdów opancerzonych M1117
 • 45 zmodernizowanych czołgów T-72
 • 1100 bezzałogowców Phoenix Ghost
 • 40 łodzi opancerzonych Riverine

Czytaj też

Czołgi T-72 będą pochodzić z czeskiej rezerwy sprzętowej i przy pomocy tamtejszego przemysłu zbrojeniowego wyremontowane i zmodernizowane co znacząco podniesie ich wartość bojową. Mają one otrzymać m.in. nowoczesną łączność, przyrządy optyczne, system kierowania ogniem i dodatkowe osłony specjalne. Możliwe, że będą to pojazdy w standardzie T-72 Avenger, na którego w zeszłym miesiącu zakończyła się zbiórka funduszy.

Reklama

M1117 Guardian został zaprojektowany przez amerykańską spółkę Textron Systems jako wersja rozwojowa samochodów pancernych V-100 i V-150 w latach 90. Stanowił odpowiedź na potrzeby amerykańskiej żandarmerii wojskowej dotyczące opancerzonego pojazdu patrolowego. Ogromną popularność w U.S. Army i U.S. Marine Corps przyniosła mu konflikty w Iraku i Afganistanie w pierwszej dekadzie XXI wieku. W tym okresie amerykańscy żołnierze pilnie potrzebowali dużej liczby wozów tego typu, co spowodowało zamówienie i dostarczenie ich ogromnej liczby. W sumie armia amerykańska zakupiła 2058 jednostek plus 844 M1200 na ich bazie.

Czytaj też

Jego główne uzbrojenie składa się z granatnika automatycznego kal. 40 mm Mk. 19 i wielkokalibrowego karabinu maszynowego 12,7 mm M2HB.Uzbrojenie znajduje się w obrotowej wieży, takiej samej, jaka znajduje się na pływających transporterach AAVP-7A1.

Fot. Spc. Micah E. Clare/U.S. Army

Niedługo później Holandia zapowiedziała także przekazanie 45 zmodernizowanych czołgów T-72, ale w wersji B, także najpewniej pochodzących z czeskiej rezerwy sprzętowej. Zapewne   będą przedstawiać one taki sam standard docelowy jak te opłacone przez USA, a pula dostępnych pojazdów została podzielona po równo dla wymienionych państw. Oznacza to, że na Ukrainę w najbliższych miesiącach dotrze 90 zmodernizowanych T-72, znacząco podnosząc zdolności ukraińskich pancerniaków. Pierwsza partia czołgów ma zostać dostarczona przyszłym miesiącu, a pozostałe w 2023 roku. Pozwoli to także na zastąpienie części utraconych maszyn podczas walk. Rodzi się jednak pytanie, skąd Czesi mają wozy rodziny T-72B, podczas gdy wszystkie do tej pory wozy tej rodziny używane w ich Siłach Zbrojnych opierały się na wersjach eksportowych T-72M/M1. Zatem pojazdy te zostały albo zakupione przez Czechy w nieokreślonym terminie lub pochodzą z ukraińskiej rezerwy sprzętowej i zostały dostarczone do Czech.

Czytaj też

Komentarze (11)

 1. Kalrin

  A ja jeszcze raz zadam pytanie które parę razy zadałem a na które nikt mi nie odpowiedział dotychczas. Polska miała zakupionych równe 100 t-72a był jeszcze na stanie parę lat temu poza tym setki w wersjach M i M1. Co się z nimi stało jak zostały wycofane ze służby? Wiem że ich nie sprzedaliśmy. Więc są zezłomowane? Czy zalegają w magazynach przemysłu na podobnej zasadzie jak Niemiecki przemysł miał/ma Leopardy 1 i Mardery?

  1. mc.

   Wszystkie czołgi rodziny T-72 które nadawały się do działania przekazaliśmy Ukrainie. Przekazaliśmy też "część" PT-91. Wszystkie czołgi T-72 których nie przekazaliśmy Ukrainie nadają się tylko do generalnego remontu (a to jest zwyczajnie nie opłacalne). Lepiej jest przekazać im resztę PT-91 ale to możliwe będzie dopiero kiedy pierwsze nowe czołgi w większej liczbie zasilą armię polską.

  2. Davien One

   Kalrin, a skąd T-72A w Polsce, jak Polska miała jedynie T-72M/M1?

 2. miwis

  Nasz nieudaczny Bumar niestety nie załapał się na ten kontrakt, jeśli rzeczywiście były to czołgi T 72 B z Ukrainy. Pewno są zawaleni robotą Przecież remontują dwa Leopardy 2 Pl na miesiąc..

  1. Extern.

   Remontują obecnie i modyfikują resztę posiadanych przez nas T-72 (czyli ze 150 sztuk). Jednocześnie trwa obecnie modernizacja LEO2PL i przygotowywanie się do kontraktów Koreańskich. Tak więc mają co robić nie martw się.

  2. mick8791

   @miwis czeskie zakłady od lat specjalizują się w skupowaniu postsowieckiego sprzętu różnego typu i w różnych miejscach świata i następnie jego remontowaniu i modernizowaniu w celu dalszej odsprzedaży więc wybór ich zakładów był oczywisty. Ukraiński kierunek pochodzenia T-72B to tylko luźna spekulacja autora - równie dobrze mogły być odkupione w Afryce, na Bliskim Wschodzie albo jeszcze gdzieś indziej. Poza tym Bumar nigdy nie dotykał maszyn w wersji B więc musiałby się teraz jeszcze ich uczyć...

  3. mick8791

   @Extern. koreańskich? Do niczego takiego się nie przygotowują, bo żadnego koreańskiego kontraktu nie dostali. Jedyna firmą, która współpracuje z Koreańczykami jest HSW przy podwoziu Kraba, a każdy inny sprzęt, który do tej pory faktycznie zamówiliśmy będzie produkowany w całości w Korei! Reszta to umowy ramowe czyli w zasadzie świstku papieru, za którymi nie idą żadne zobowiązania. O Bumarze i ewentualnej produkcji K9 Chwalek powiedział póki co "być może", "zastanawiamy się"...

 3. szczebelek

  Dlaczego nie wyślemy pozostałych t72 w różnym stanie do Czech uzgadniając, że my dajemy czołgi, Czesi modernizację, a ktoś inny płaci za to? Zbyt trudne do realizacji xd

  1. Extern.

   Cała reszta naszych T-72 jakie jeszcze mamy posłuży do wypełnienia kontraktu rządowego na modyfikacje tych maszyn jaką miał zrobić Bumar. Zapewne po tym od razu pojadą na Ukrainę.

  2. Chyżwar

   Bo jak na razie za te, co już posłaliśmy nie dotarł do Polski żaden czołg ani nowy, ani używany.

  3. rwd

   Ukraińcy nam podziękowali za T-72 i Twarde a USA i Niemcy obiecali :)

 4. Jaszczur

  Pytanie czym UA będzie walczyć jak zachodowi skończą się sowieckie czołgi ? Ukraina sporo sprzętu straciła poradzieckiego a to jest trzon ich armi himarsy czy inne pzh2000 to kropla w morzu ich armi bo 95%to sowiecki sprzęt a sprzęt pancerny na prawdziwej wojnie szybko się traci

  1. Stary666

   Nie martwił bym się o czołgi tylko o ich sprawność

  2. bwn99

   Pytanie czym UA będzie walczyć jak zachodowi skończą się sowieckie czołgi ? Same tylko USA mają na stanie około 8000 czołgów. Państwa europejskie samych leopardów posiadają około 2000 szt., poza tym setki leclerców i challengerów. Są więc spore możliwości.

  3. Jaszczur

   Bwn jest jest tych czołgów ale czy oni je dadzą ? Post sowieckie dają ale zachodnich nie chcą

 5. easyrider

  Ukraina musi dostać wszystko co potrzebne by Rosji wybić zęby i ukarać ją za zbrodnie wojenne i zniszczenia. Sojuzowi udało się omotać zachodnie elity jeszcze przed II WŚ. W efekcie zbrodniarze, którzy wspólnie z Hitlerem wywołali wojnę, napadli na Polskę, Finlandię, kraje nadbałtyckie, po wojnie sądzili swoich hitlerowskich sojuszników w Norymberdze. Za te kłamstwa i zbrodnie też muszą zapłacić. Dlatego teraz, naszą racją stanu jest pomagać Ukrainie we wszelki możliwy sposób.

 6. szczebelek

  Odnosząc się do tego co się znalazło w tym pakiecie czy M1117 to taki amerykański VAB? Dalej chodzi tutaj głównie o rzeczy potrzebne do używania Hawk czy też wyrzutnie?

 7. Ajot

  Na Ukrainskiej Prawdzie jest artykuł, w którym piszą że Niemcy prawdopodobnie zdecydowali się na przekazanie Ukrainie Leopardów 2. Jako że nie ma ich w rezerwie sprzętowej Bundeswehry, a Rheinmetall dysponuje jedynie Leo 1, to jedyne co przychodzi mi do głowy, to że rząd federalny wyda zgoda na reeksport z państwa trzeciego. Którego, to chyba już tylko pytanie retoryczne.

  1. Biohazard86

   Pewnie masz na myśli Hiszpanię. W końcu swego czasu próbowali już opchnąć swoje stare 2A4 do Peru.

  2. Davien One

   Ajot, producentem Leo2 był KMW wiec to że Rheinmetall podobno nie ma Leo2A4 to nei znaczy że Niemcy ich nie maja. A Polska jeszcze długo się Leopardów nie będzie pozbywać

  3. Stary666

   Nie pisz bzdur, nie było czegoś takiego i nikt nie wyśle Leo 2 do Ukrainy

 8. Valdi9

  Przypomnijmy 400 mln USD pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy zawiera systemy mim23 hawk, EXTRA wiadomość ponieważ jest to część umowy Ramstein 6. Pikanterii dodaje Fakt że radar Sentinel an mpq 64 jest zintegrowany z systemem. Czyli 40 km i 18 km w górę. EXTRA

 9. Macorr

  Wersję B pewnie z rosyjskiego lend lizu.....

 10. Prezes Polski

  Fajnie, ale kiedy Ukraińcy dostaną jakieś samoloty, bo chyba już nie za bardzo mają na czym latać?

 11. Ma_XX

  pozazdrościć operatywności czeskiej firmy Excalibur Army