Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny, wiadomości

Bułgaria sprzedała Ukrainie potajemnie broń i amunicję

Fot. Armed Forces Bulgaria

W ciągu dwóch ostatnich lat Bułgaria sprzedała Ukrainie przez pośredników, bez zawierania bezpośrednich umów, broń i amunicję za ponad miliard euro - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu ze śledztwa dziennikarskiego portalu Euroactiv.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Po rosyjskiej agresji na Ukrainę ówczesna wicepremier Bułgarii i liderka Bułgarskiej Partii Socjalistycznej (BSP) Kornelia Ninowa wielokrotnie mówiła, że Sofia „nie wysłała na Ukrainę ani jednej kuli". W maju 2022 roku pod presją lewicy parlament zakazał eksportu broni dla Kijowa.

Czytaj też

Okazało się to jednak zasłoną dymną dla wysyłki broni. Portal Euroactiv ustalił, że jeszcze przed 24 lutego 2022 roku Bułgaria, która jest ważnym producentem amunicji, eksportowała ją przez pośredników.

Czytaj też

W minionym roku Sofia, podpisując umowy głównie z Polską i Rumunią, wyeksportowała amunicję o wartości ponad 1 mld euro - pisze Euroactiv. Przychody ze sprzedaży dużych zakładów zbrojeniowych za ubiegły rok wzrosły o prawie 100 proc. w porównaniu z rokiem 2021. Według źródeł z państwowej firmy Kintex, zajmującej się eksportem broni, chodzi o sumy rzędu 1,1-1,3 mld euro.

Czytaj też

Eksport broni i amunicji dla Ukrainy został utajniony m.in. z uwagi na przypadki dywersji w bułgarskich zakładach zbrojeniowych w poprzedniej dekadzie, a także próby otrucia biznesmena branży zbrojeniowej Emiliana Gebrewa. Według prokuratury były to operacje rosyjskiego wywiadu wojskowego.

Czytaj też

Ponadto znaczna część bułgarskiego społeczeństwa, w tym elektoratu lewicy, jest nastawiona prorosyjsko i ujawnienie informacji o eksporcie broni na Ukrainę spowodowałoby spadek poparcia dla BSP.

Źródło:
PAP

Komentarze (4)

 1. rwd

  I bardzo dobrze, nie ma potrzeby chwalić się w mediach każdą dostawą.

 2. Ma_XX

  ale jak to? bez konferencji, blasku fleszy, czy 100 wywiadów jak nasi pryncypałowie?

  1. szczebelek

   U

  2. szczebelek

   Tylko, że ktoś musiał zapłacić ten miliard euro zapłacić, a budżet w każdym państwie jest pod lupą opozycji, więc nie dali za darmo. Pamiętaj, że sytuacja polityczna na południe od nas jest inna, ponieważ istnieje tam wiele prorosyjskich partii gotowych na manifestacje w imieniu zaprzestania pomocy Ukrainie i zmiany rządów...

 3. kowalsky

  GRU ma w Europie naprawdę lekko. Całą robotę odwalają za nich wolne media.

  1. Chyżwar

   Oni mieli dobrze jeszcze przed ostatnią Wojną Światową i dotyczy to także USA. A metody w zasadzie stosują te same.

 4. Krzysztof33

  I dobrze :)