Reklama

Wojna na Ukrainie

Bułgaria przekaże Ukrainie lekką broń strzelecką i amunicję

Autor. Armed Forces Bulgaria

Bułgaria przekaże Ukrainie lekką broń strzelecką i amunicję - poinformował w piątek bułgarski minister gospodarki Nikoła Stojanow. Wcześniej resort obrony podał, że sporządzona została już lista sprzętu wojskowego dla Kijowa.

Reklama

Ministerstwo obrony miało miesiąc na przygotowanie tej listy; w listopadzie parlament zaaprobował uchwałę o przekazaniu broni i materiałów wojskowych Ukrainie. Decyzja parlamentu anulowała poprzednią uchwałę, przyjętą w maju br., która zakazywała dostaw sprzętu wojskowego dla Kijowa.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Minister obrony Dymitar Stojanow po listopadowej decyzji powiedział, że „propozycja Bułgarii będzie konserwatywna". Na liście nie będzie samolotów, czołgów ani systemów obrony przeciwlotniczej S-300. Potwierdził to w piątek szef resortu gospodarki. Lista jest dokumentem utajnionym. Eksperci wojskowi zauważają, że Bułgaria produkuje amunicję i dysponuje jej dużymi rezerwami.

Czytaj też

Sprzęt wojskowy zostanie przekazany Ukrainie dzięki amerykańskiej pomocy w transporcie.

Oprócz tego Bułgaria pomoże w szkoleniu 50 ukraińskich żołnierzy i będzie szkolić 60 sanitariuszy rocznie.

Czytaj też

Jednocześnie w Bułgarii szybko postępuje akcja zbierania środków na zakup generatorów dla Ukrainy. W ciągu pięciu dni po apelu, który wystosował były poseł Manoł Pejkow, zebrano prawie 120 tys. euro, co wystarczy na zakup ponad 100 generatorów.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama