Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24

Bułgaria przekaże Ukrainie uzbrojenie i amunicję

Fot. MO Bułgarii

Bułgaria przekaże Ukrainie czołgi, wyrzutnie artyleryjskie i amunicję - oznajmił w sobotę w wywiadzie dla telewizji publicznej minister obrony Dymitar Stojanow. Resort obrony opracował listę uzbrojenia, które ma być dostarczone Ukrainie na podstawie uchwały parlamentu z początku listopada o pomocy wojskowej dla Kijowa.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Minister poinformował, że przeciwlotnicze systemy rakietowe S-300 nie zostaną udostępnione Ukrainie, ponieważ służą do obrony przestrzeni powietrznej Bułgarii i ważnych strategicznych obiektów, w tym elektrowni jądrowej w Kozłoduju. Rząd w Sofii nie może sobie pozwolić na to, by pozbawić się tego uzbrojenia.

Broń zostanie wysłana pociągami i samolotami. Obecnie Bułgaria prowadzi negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi w kwestii pomocy logistycznej, której Waszyngton miałby w tym zakresie udzielić Sofii. Plan przekazania Ukrainie broni drogą powietrzną zostanie zrealizowany przy pomocy dziewięciu wojskowych samolotów transportowych Boeing C-17 Globemaster. Te maszyny będą lądować prawdopodobnie w Polsce - powiadomił Stojanow.

Czytaj też

Jak wyjaśnił przedstawiciel rządu, plan dostawy ma zostać zaaprobowany przez bułgarski parlament.

Bułgaria posiada nadwyżkę, jeśli chodzi o zasoby amunicji. Możemy pomóc Ukrainie głównie dostawami pocisków - poinformował minister.

W maju parlament w Sofii opowiedział się przeciwko udzielaniu pomocy wojskowej Ukrainie, a następnie zmienił tę decyzję na początku listopada. Do tego czasu Sofia przekazywała Kijowowi głównie pomoc medyczną i kamizelki kuloodporne. W Bułgarii przyjęto również kilka tysięcy ukraińskich uchodźców. W ubiegłym tygodniu rząd przedłużył program finansowania ich pobytu w hotelach.

Źródło:
PAP

Komentarze (2)

 1. Darek S.

  Nawet Bułgarzy wyczuli przegranego w tym konflikcie.

  1. wert

   a gdzie widzisz przegranego? 10 mln UKR bez prądu wody gazu. Kraj zniszczony spalony wyludniony zaminowany, Spadek PKB już o 30%. Kacapów parszywieńcy nie pozwolą dobić (jankesi też) więc miecz będzie cały czas wisiał. Do następnej okazji

  2. zmiej

   Idąc za twoją logika, skoro Niemcy zniszczyli nalotami Londyn, to Hitler wygrał wojnę :D

  3. wert

   hitler wojny nie wygrał bo alianci doprowadzili do BEZWARUNKOWEJ kapitulacji, i zaprowadzili porządki ZDOBYWCÓW- strefy okupacyjne, likwidacja wehrmachtu, Norymberga etc. Myśl troszkę

 2. Orthodoks

  Im bliżej końca Mordoru, tym więcej chętnych do dyskretnej zmiany frontu. Jeszcze trochę i ostatnie szczury opuszczą tą krypę..

  1. DIM1

   Przyznam, nie rozumiem tego "programu finansowania pobytu w hotelach". W Bułgarii zaczyna tak samo brakować rąk do pracy, jak w Polsce. Można zorganizować im żłobki i przedszkola, szkoły - wiadomo, a i język podobny. Ale matki DO PRACY ! ! ! "Kto nie pracuje, ten nie je - dokładnie tak ich przecież wychowywano".

  2. Orthodoks

   DOM. Ciekawe czy ich tam utrzymują,, całościowo", czy płacą tylko za zakwaterowanie. U nas też nie wszyscy garną się do pracy, mimo że większość znalazła schronienie u osób prywatnych, instytucjach samorządowych. Czasami faktycznie nie mają za bardzo możliwości podjęcia pracy, ale i zaczęły pojawiać się zgrzyty.