Reklama

Wojna na Ukrainie

Bitwa o Wołczańsk. Dlaczego Rosjanie nie zdobyli miasta? [ANALIZA]

Autor. Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine/ Facebook

Majowa tzw. ofensywa na północy obwodu charkowskiego, która miała na celu utworzenie granicznej strefy buforowej, bez wątpienia zakładała szybkie zajęcie miasta Wołczańsk, które leży zaledwie 5 km od granicy rosyjsko-ukraińskiej.

  • Dlaczego Rosjanom nie udało się zdobyć kluczowego miasta?
  • Jaką rolę odegrały ukraińskie jednostki specjalne?
  • Jak przebiegały walki i czym się cechowały?

Nie wiemy, czy Wołczańsk zamierzano zająć rzeczywiście w dwa dni, jak zeznawał jeniec z 25. rosyjskiej Brygady Zmechanizowanej (BZ), ale na pewno dość szybko. Być może nie spodziewano się silnego oporu i szybkiego podejścia odwodów w pierwszych, kluczowych godzinach. Może nie zauważono przemieszczenia w rejon Wołczańska 57. Brygady Motopiechoty (BZmot), zapewne nie spodziewano się tak silnego oporu i szybkiego podejścia rezerw. W każdym razie obrona miasta Wołczańsk stała się symbolem nikłych postępów sił GW „Siewier” na kierunku charkowskim, a samo miasto stało się areną zaciekłych, wielotygodniowych walk miejskich.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.

Reklama
Reklama