Reklama

Wojna na Ukrainie

Biden ogłosił największy pakiet pomocowy dla Ukrainy

Autor. President Biden/Twitter

Prezydent USA Joe Biden ogłosił w środę największy dotychczas pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, wart 2,98 mld dolarów. W jego skład wejdą m.in. systemy obrony powietrznej, artyleria i systemy do walki z dronami.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

"Stany Zjednoczone Ameryki są zobowiązane, by wspierać naród ukraiński, kiedy kontynuuje on swoją walkę w obronie swojej suwerenności. Jako część tego zobowiązania, z dumą ogłaszam naszą największą dotąd transzę pomocy wojskowej" - oznajmił prezydent w oświadczeniu z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy.

Czytaj też

Jak dodał, w skład pakietu wejdą systemy obrony powietrznej, systemy artyleryjskie i amunicja, systemy przeciwdronowe i radary. Zaznaczył, że pakiet jest przygotowany z myślą o długoterminowej obronie Ukrainy.

Reklama

W swym oświadczeniu Biden podkreślił, że środowe święto jest "nie tylko celebracją przeszłości, ale donośną afirmacją, że Ukraina dumnie pozostaje - i pozostanie - suwerennym i niepodległym krajem".

"Wiem, że ten Dzień Niepodległości jest dla wielu Ukraińców słodko-gorzki, bo tysiące osób zostało zabitych lub rannych, miliony zmuszone do opuszczenia swoich domów, a tak wiele innych stało się ofiarami rosyjskich okrucieństw i ataków. Ale sześć miesięcy nieustępliwych ataków tylko wzmocniło ukraińską dumę" - dodał prezydent USA.

Choć Biden nie zawarł tego w oświadczeniu, to ze wcześniejszych zapowiedzi wynika, że w przeciwieństwie do większości przekazanej dotychczas broni, nie będzie ona pochodzić z magazynów sił zbrojnych USA, lecz zostanie zakupiona dla Ukrainy u producentów w ramach programu Ukraine Security Assistance Initiative (USAI). Oznacza to, że dostawa nie nastąpi natychmiast, ale w średnim lub długim terminie. Dodatkowe szczegóły mają zostać ogłoszone później.

W lipcu w ramach tego samego programu ogłoszono zakup systemów obrony powietrznej NASAMS, którego dostawa ma nastąpić w ciągu 2-3 miesięcy.

Czytaj też

Od 24 lutego USA wysłały Ukrainie lub zobowiązały się do wysłania uzbrojenia o wartości 12,8 mld dolarów. $$

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (4)

 1. Darek S.

  13 mld USD Ukrainie przekazują bogate USA, które wplątały Ukrainę w tą wojnę, gdy biedna Polska w tym samym czasie przeznacza na ten cel 7 mld USD. Ja się naprawdę zastanawiam, czy nie lepiej od razu poddać się ruskim.

  1. easyrider

   @Darek S. To sam wymyśliłeś czy z jakiegoś kremlowskiego portalu? Ktoś ruskie czołgi na sznurku przeciągnął przez ukraińską granicę? A może to Putin jest bezmyślną marionetką, która daje się wplątywać w wojnę i czynienie zbrodni.

  2. szczebelek

   Waluty się tobie pomyliły w kontekście Polski t72 aż tak drogie nie są xd

 2. easyrider

  Wojna obnażyła niestety silną rozbieżność interesów poszczególnych państw sojuszu. W szczególności lider - USA, mają okazję uświadomić sobie, że Niemcy są jedynie papierowym sojusznikiem. Chętnym by skorzystać z parasola NATO, opornym by udzielić innym realnej pomocy, nastawionym wyłącznie na realizację swoich celów ekonomicznych. Z daleka od nich. Sojusz musi postawić wszystko na ostrzu noża. Ukraina musi przetrwać a Rosja musi ponieść miażdżące konsekwencje swojej agresji i zbrodni. W przypadku konfliktu świata zachodniego z Chinami, a ten konflikt nadchodzi, Niemcy nie wezmą w nim udziału. Będą lawirować by jak najbardziej na nim skorzystać. Amerykanie powinni pozbyć się ich i postawić na Polskę.

  1. Ogame

   Patrząc na wsparcie naszej armii, która często towarzyszy USA to nas też traktują po macoszemu. PIS niech nie stara się podlizać USA w postaci zderzaka z Rosją. Anglosasom zależy by Rosja się wykrwawiła nawet kosztem Polski. Oni sobie z Rosją i Chinami nie dadzą rady. PIS nie potrafi się owocnie targować.

  2. easyrider

   Kwestia raka ideologii obłędu, która trawi cały Zachód. Ideologii, powodującej, że poświęci się dla niej nawet bezpieczeństwo. Zwłaszcza jeżeli to będzie bezpieczeństwo innego państwa. Polska oczywiście jest niezbędna przy tym rozdaniu ale w dalszym ciągu ideologią ich elit powoduje, że miotają się pomiędzy uznaniem tej niezbędności za istotniejszą a potrzebą udowadniania jacy to jesteśmy źli i nietolerancyjni. Za ten obłęd cały Zachód w dłuższej perspektywie zapłaci wielką cenę. Teraz jest jeszcze w stanie zmiażdżyć Chiny i Rosję. Za kilkanaście lat rozkład moralny może spowodować, że w ogóle nie będziemy zdolni do jakiegokolwiek skutecznego procesu decyzyjnego.

  3. Chyżwar

   Słusznie prawisz.

 3. Macorr

  A ja myśle że ogłosza to znaczy że już sprzęt został wyprodukowany lub jest na ukończeniu......BTW Ameryko , dostarczcie wycofywane F-15C!!! Nie można nimi zaatakować celów na ziemi w mordorze , ale w przeciwieństwie do NASAMS ma możliwośc obrony nieba nad całą Ukrainą, a nie tylko puktowo...

  1. Chyżwar

   Nie martw się. Jak przyjdzie na to czas, dostaną. Ukraińscy piloci nie pojechali do USA dla zabawy. Otwartym pozostaje pytanie co. Osobiście wolałbym, żeby dostali takie samoloty, które potrafią przysunąć w coś, co stoi na ziemi. Wszak moralne prawo do tego jak najbardziej mają.

  2. szym1

   Może dostaną tandem F-16 lub F-15 i do tego A-10? Gdzieś słyszałem że podobno piloci z UA szkolą się na A-10

  3. Ogame

   Niech Polacy dostarczą wszystkie Migi czy nawet suki...... za jedną eskadrę F16 block 50/52. Błaszczak i jego świta to bardzo słaby negocjator.

 4. Buka

  Święta racja f15 zrobiłyby różnicę.

Reklama