Reklama

Wojna na Ukrainie

Babcock wspiera ukraińskich pilotów F-16

Holenderski F-16AM
Holenderski F-16AM
Autor. Master Sgt. Andy Dunaway, USAF

Babcock International Group poinformowała o swoim aktywnym udziale w procesie szkolenia wstępnego ukraińskich kandydatów na przyszłych pilotów na wielozadaniowych myśliwcach F-16. Pierwszych 10 żołnierzy miało pomyślnie ukończyć fazę nauki w powietrzu (Elementary Flying Training – EFT).

W celu pomocy szkolącym się pilotom firma dostarczyła do nauki samolot/samoloty Grob Tutor wraz z zapleczem logistycznym i wsparciem. Oprócz tego za priorytet wyznaczyła sobie ona pomoc w ukończeniu całego procesu nauki przed wyznaczonym terminem. Instruktorami dla Ukraińców byli piloci RAF-u, którzy uczyli ich ogólnych procedur obsługi, latania według wskazań przyrządów, nawigacji na średnich i niskich poziomach oraz lotu w formacji. Kolejny etap szkolenia (także wspieranego przez firmę), do którego przystąpią żołnierze, ma przygotować ich do ćwiczeń z wykorzystaniem myśliwców F-16, które zostaną dostarczone przez kraje należące do Koalicji Sił Powietrznych. W jej skład weszła m.in. Holandia, Dania, Stany Zjednoczone czy Norwegia. Tym samym Ukraina ma obiecane otrzymać ponad 60 samolotów (a nawet 70-80).

Reklama
Dostępność samolotów ma kluczowe znaczenie dla operacji wojskowych, a nasz zespół stoi po stronie RAF-u, dbając o to, aby najlepsi brytyjscy instruktorzy mieli wszystko, czego potrzebują do szkolenia nowej generacji ukraińskich pilotów odrzutowców. Jako partner w zakresie rozbudowy potencjału operacyjnego Babcock z dumą wspiera Ukrainę na lądzie, morzu i w powietrzu. Gratuluję pilotom i życzę powodzenia na kolejnym etapie szkolenia.
Dyrektor Generalny Babcock David Lockwood
Samolot szkolny Grob Tutor wykorzystywany do nauki ukraińskich pilotów.
Samolot szkolny Grob Tutor wykorzystywany do nauki ukraińskich pilotów.
Autor. Babcock International

Zakończenie szkolenia wstępnego szkolenia skomentował minister obrony Wielkiej Brytanii Grant Shapps, podkreślając zaangażowanie swojego kraju w proces modernizacji ukraińskich Sił Powietrznych poprzez m.in. szkolenia pilotów czy przekazywanie rakiet manewrujących Storm Shadow jako pierwszy kraj wspierający Ukrainę. Te były bardzo przydatne w m.in. degradacji zdolności Floty Czarnomorskiej.

Reklama
Chciałbym pogratulować pilotom ukończenia szkolenia wstępnego w Wielkiej Brytanii. Dzięki światowej sławy zdolnościom RAF, ukraińscy piloci przeszli jedne z najlepszych dostępnych szkoleń i są teraz znacznie bliżej dołączenia się do walki z nielegalną inwazją Putina.
Minister Obrony Wielkiej Brytanii Grant Shapps

Czytaj też

Pomoc w procesie szkolenia ukraińskich pilotów to nie jedyny przykład działalności Babcock International Group. Na mocy umowy trójstronnej z rządem Wielkiej Brytanii oraz Ukrainy grupa odpowiada za wsparcie dwóch niszczycieli min, jakie przekazała Ukrainie Royal Navy. Oprócz tego firma odpowiada za pomoc w obsłudze pojazdów opancerzonych jak czołgi Challenger 2 przekazane do Kijowa w liczbie 14 egzemplarzy. Teraz kluczowe jest wsparcie lotników, którzy będą w bliższej lub dalszej przyszłości bronić nieba swojej ojczyzny przed rosyjskimi atakami, zatem konieczne jest zapewnienie im do tego wystarczającej liczby samolotów , co nie jest aż tak trudne, jak mogłoby się wydawać.

Czytaj też

Norweski F-16AM podczas startu.
Norweski F-16AM podczas startu.
Autor. Fot. Major Eystein Kvarving/RNAF
Reklama

Komentarze

    Reklama