Reklama

Wojna na Ukrainie

Amunicja kasetowa niszczy rosyjskie ciężkie działo samobieżne

Autor. Uralwagonzawod

Kolejna ciężka rosyjska armata samobieżna 2S7 Pion/Małka została zniszczona przez amunicję kasetową pochodzącą najpewniej z systemu M142 HIMARS.

Rosyjskie Piony oraz Małki stanowią jeden z najbardziej „wdzięcznych” celów dla ognia kontrbateryjnego z racji m.in. na swoje rozmiary, oraz niezbyt dużą mobilność. Ponieważ są to konstrukcje o olbrzymiej sile ognia, ich eliminacja przez ukraińskich artylerzystów oraz droniarzy jest bardzo pożądana. Najczęściej do ich ostrzału stosowane są wieloprowadnicowe wyrzutnie HIMARS mogące razić wskazane cele (często przy pomocy polskiej produkcji systemów bezzałogowych FlyEye) na dystansie 50-85 km, zatem przewyższając donośność jakiejkolwiek artylerii lufowej wykorzystywanej przez Rosjan. Na poniższym filmie widzimy zniszczenie jednego z Pionów/Małek za pomocą pocisku rakietowego z kasetową głowicą bojową.

Reklama

Jak widzimy na materiale wideo, moment uderzenia przez pocisk w rosyjską artylerię został odpowiednio wyczekany lub też wyjątkowo szczęśliwy, ponieważ był to czas, kiedy na Piona/Małkę była ładowana amunicja z samochodu ciężarowego. W efekcie trafienie przez ukraińskich artylerzystów najpewniej z wyrzutni M142 HIMARS było podwójnie skuteczne, powodując zniszczenie obu pojazdów (oraz niewykluczone, że załogi działa). Rosjanie dotychczas utracili w wyniku walk na Ukrainie przynajmniej 29 armat rodziny 2S7, z czego 25 to straty bezpowrotne (jedna armata została przejęta przez Ukraińców).

Reklama

2S7 Pion to radziecka ciężka armata samobieżna wprowadzona do służby w 1976 roku. Później trafiła do Czechosłowacji i Polski, jednak w niewielkich liczbach. W 1983 r. wprowadzono jej modyfikację, dzięki której m.in. zwiększono szybkostrzelność do 2,5 strzału na minutę, dodano nowy, mocniejszy silnik i zwiększono zapas amunicji z czterech do ośmiu pocisków. Haubicę ładowano też pociskami dostarczanymi ciężarówkami. Po tej modernizacji systemowi nadano nazwę 2S7M Pion-M lub Małka. Użytkownikami tego systemu artyleryjskiego pozostają Ukraina, Rosja, Angola, Azerbejdżan oraz Gruzja. Rosyjskie 2S7M przeszły modernizację mającą na celu ulepszenie układu jezdnego i elektroniki. Proces zakończono w grudniu 2021 r. Donośność tego systemu określa się na 37,5-47,5/55 km w zależności od użytej amunicji. Obecnie prowadzone są prace nad pociskiem kalibru 203 mm wyposażonym w silnik strumieniowy, który ma umożliwić osiągnięcie donośności rzędu 150-200 km.

Ukraiński 2S7 Pion.
Ukraiński 2S7 Pion.
Autor. Diego Herrera/Defense of Ukraine
Reklama

Komentarze (2)

  1. Zygazyg

    Nie ma opcji żeby załoga przeżyła . Ze swojej strony ciekawe ile oni ich jeszcze mają, jeśli wyeliminowano 29 z nich.

    1. Davien3

      Zostało im w słuzbie jakies 30 bo połowe juz stracili Tyle że maja ponad 200 w rezerwie, ciekawe tylko w jakim są stanie. Swoją droga identyczne prawie straty czyli połowa stanu mają też w Msta-S

  2. Buczacza

    To się wyklepie... 🙊🙉🙈

Reklama