Reklama

Siły zbrojne

Amerykańskie transportery darowane Grecji

Fot. Spc. Micah E. Clare/U.S. Army
Fot. Spc. Micah E. Clare/U.S. Army

Grecki serwis City Times poinformował o otrzymaniu przez armię grecką w Salonikach kolejnych 90 pojazdów opancerzonych M1117. Do tej pory odebrano już 354 pojazdów tego typu, a docelowo Grecja ma posiadać 1200 M1117.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Pojazdy te są przekazywane Grecji w ramach umowy FMS (Foreign Military Sales) aby jak najbardziej ułatwić cały proces. Podobnie jak Polska przy pozyskaniu MRAP-ów Cougar, Grecja płaci głównie za przetransportowanie pojazdów do kraju docelowego. Pierwsze wozy pochodziły z amerykańskiej bazy w Niemczech, co oznacza, że koszty przewozu były znacznie niższe niż w przypadku pozostałych pojazdów, które muszą zostać wysłane z zajezdni Sierra Army Depot w Herlong w Kalifornii. Ostatnią partię wyładowano 25 lipca.

Czytaj też

M1117 Guardian został zaprojektowany przez amerykańską spółkę Textron Systems jako wersja rozwojowa samochodów pancernych V-100 i V-150 w latach 90. Stanowił odpowiedź na potrzeby amerykańskiej żandarmerii wojskowej dotyczące opancerzonego pojazdu patrolowego. Ogromną popularność w U.S. Army i U.S. Marine Corps przyniosła mu konflikty w Iraku i Afganistanie w pierwszej dekadzie XXI wieku. W tym okresie amerykańscy żołnierze pilnie potrzebowali dużej liczby wozów tego typu, co spowodowało zamówienie i dostarczenie ich ogromnej liczby. W sumie armia amerykańska zakupiła 2058 jednostek plus 844 M1200 na ich bazie.

Reklama

Jego główne uzbrojenie składa się z granatnika automatycznego kal. 40 mm Mk. 19 i wielkokalibrowego karabinu maszynowego 12,7 mm M2HB.Uzbrojenie znajduje się w obrotowej wieży, takiej samej, jaka znajduje się na pływających transporterach AAVP-7A1, których Grecja ostatnio zamówiła 76 egzemplarzy.

Czytaj też

Greckie wojska lądowe już od lat regularnie korzystają z odpłatnej lub bezpłatnej amerykańskiej pomocy wojskowej w postaci nadwyżek różnego rodzaju sprzętu wojskowego, w tym wozów bojowych pochodzących z rezerw magazynowych U.S. Army. Jest to jeden ze sposobów pozyskiwania amerykańskiego sprzętu dla greckiej armii. Łącznie we współpracy z USA, uwzględniając także zakupy i licencje pozyskano m.in. 695 egzemplarzy wielozadaniowych samochodów terenowych HMMWV (montowane w greckich zakładach ELVO, z czego część w wersji opancerzonej opracowanej przez izraelską firmę Plasan), 3356 gąsienicowych transporterów opancerzonych z rodziny M113 (a w tym 2476 w bazowej wersji M113A1/A2, 362 egzemplarze rakietowych niszczycieli czołgów M901/M901A1, 257 moździerzy samobieżnych M106A1/A2, 249 wozów dowodzenia M557A2 oraz 12 rakietowych niszczycieli czołgów M113 TOW).

Reklama

Komentarze (3)

  1. Zawisza_Zielony

    W braniu używek za pół darmo to Grecy są mistrzami świata.... Inna sprawa, że ewidentnie stawiają na flotę i lotnictwo, Do wojsk lądowych nowoczesny sprzęt trafia raczej w niewielkich ilościach choć w masie robi to wrażenia.

  2. KPS1

    Szkoda że nie my je dostaliśmy :(

  3. szczebelek

    USA nie wierzy Turcji, a u nas na defence by się zastanawiali czy to koszmar logistyczny dla Grecji by posiadać sprzęt z USA, Niemiec i ZSRR....

Reklama