Wielka Brytania: Nowe pokolenie Reaperów. „Loty także w przestrzeni cywilnej”

13 lipca 2016, 16:43
Certifiable Predator B
Dron Certifiable Predator B, na bazie którego ma być opracowany Protector. Fot. General Atomics

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii zdecydowało się na pozyskanie bezzałogowych systemów Certifiable Predator B, czyli nowej odmiany Reaperów, dopuszczonych do lotów w przestrzeni cywilnej. Drony zastąpią używane obecnie standardowe MQ-9 Reaper.

Brytyjczycy zdecydowali o zakupie nowej odmiany Reaperów w ramach programu Protector, którego głównym celem jest zastąpienie uzbrojonych bezzałogowców Reaper, używanych zarówno w Afganistanie, jak i w Iraku i Syrii. Nowe systemy będą dostosowane również do lotów w kontrolowanej, cywilnej przestrzeni powietrznej, zgodnie z europejskimi standardami.

Nowy system to odmiana systemu Certifiable Predator B, która będzie dostosowana do wymogów Wielkiej Brytanii. Według "The Telegraph" będzie się charakteryzować długotrwałością lotu rzędu 40 godzin. Jego konstrukcja zostanie więc oparta na rozwijanym systemie Predator B ER o zwiększonym zasięgu, charakteryzującym się podobnymi osiągami.

Protector, podobnie jak Predator B ER będzie zaprojektowany zgodnie z wymogami NATO STANAG 4671, określającego wymagania dla bezzałogowych systemów powietrznych. Nowe bezzałogowce będą oczywiście uzbrojone, podobnie jak obecne Reapery, dysponujące między innymi rakietami Hellfire i bombami kierowanymi GBU-12 Paveway II. Protectory przypuszczalnie otrzymają też pociski Brimstone.

Brytyjczycy zamierzają zakupić co najmniej 20 nowych systemów bezzałogowych, w celu podwojenia floty dronów klasy MALE – obecnie dysponują dziesięcioma Reaperami. Nowe systemy będą używane między innymi do działań przeciwko organizacjom terrorystycznym, mają dysponować szerszym pakietem uzbrojenia i wyposażenia niż Reapery. Nie jest więc wykluczone, że w jego skład wejdzie np. system rozpoznania radioelektronicznego Raytheon, pozwalający na wykrywanie źródeł obcej emisji elektromagnetycznej.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24