Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Więcej rakiet AMRAAM dla Kuwejtu. Jest zgoda USA
Kuwejt otrzyma kolejną partię pocisków powietrze–powietrze średniego zasięgu AIM-120C-7 AMRAAM. O wydaniu zgody na potencjalną sprzedaż w ramach Foreign Military Sale (FMS) poinformował Departament Stanu USA w dniu 23 stycznia. Szacunkowy koszt tego przedsięwzięcia to 110 mln USD.
Kuwejt złożył wcześniej wniosek o ewentualnej chęci pozyskania sześćdziesięciu tych pocisków oraz związanych z nimi pakietów obsługowych i zabezpieczenia. Rakiety AMRAAM będą elementem uzbrojenia 32 wielozadaniowych samolotów bojowych F/A-18C i 8F/A-18D Hornet. Kuwejt w przyszłości pozyska 24 maszyny w najnowszym wariancie F/A-18E/F Super Hornet. Departament Stanu USA wyraził już na to zgodę.
Głównym wykonawcą zlecenia będzie Raytheon Corporation, a w ramach jego realizacji nie są przewidziane żadne umowy offsetowe zaproponowane w związku z tą potencjalną sprzedażą.
Państwo to, będące strategicznym partnerem USA na Bliskim Wschodzie, jest traktowane jak jeden z gwarantów stabilności polityczno-gospodarczej w tym regionie. Według USA proponowana sprzedaż i wsparcie nie zmieni podstawowej równowagi militarnej w tym regionie.
Kuwejt podobnie jak inne bogate kraje regionu Zatoki Perskiej realizuje ambitny plan rozbudowy i modernizacji swoich sił zbrojnych. Modernizacji podlegać będzie m.in. cała flota posiadanych czołgów M1A2 Abrams, do marynarki wojennej trafią nowe szybkie okręty uderzeniowe i wielozadaniowy okręt wsparcia (wcześniej zamówiono dwie 64-metrowe, jedną 42-metrową i pięć 15-metrowych łodzi desantowych), a lotnictwo wzbogaci się o 28 maszyny Eurofighter Typhoon w najnowszym wariancie T3 (22 jednomiejscowych i 6 dwumiejscowych). W planach jest pozyskanie korwet bazujących na kadłubie okrętu patrolowego Gowind (koncernu DCNS) w konfiguracji podobnej do tych budowanych dla Egiptu.
Podejście Kuwejtu do kwestii związanych z bezpieczeństwem państwa zmieniło się po ataku bombowym zamachowca samobójcy w czerwcu 2015 roku (wówczas zginęło 27 ludzi) oraz w wyniku narastających zagrożeń spowodowanych wojną z ISIS, działaniami państw koalicji arabskiej w Jemenie czy eskalacją napięcia w regionie wywoływanej przez Iran.
Arek
Polska powinna wziąć Kuwejtowi te rakiety a najlepiej razem z Hornetami którymi zastąpić SU-22. Mamy tam kontyngent wojskowy więc w czym problem?