Siły zbrojne
Orzeł WOT ze Znakiem Polski Walczącej. Jest projekt
Rządowe Centrum Legislacji opublikowało we wtorek projekt zmiany ustawy o znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Zmierza on do wprowadzenia orła i flagi Wojsk Obrony Terytorialnej. Ich wyróżnikiem jest Znak Polski Walczącej (tzw. kotwica).
Znaki sił zbrojnych – orły wojskowe, flagi rodzajów sił zbrojnych, sztandary jednostek wojskowych, znaki Marynarki Wojennej (w tym bandera wojenna i proporzec) oraz lotnictwa wojskowego (w tym szachownica) – są określone w ustawie. Dopuszcza ona także używanie innych znaków, regulowanych już w rozporządzeniu MON.
Opublikowany we wtorek projekt nowelizacji ustawy był już zapowiadany przez MON przy okazji przejęcia przez Dowództwo WOT tradycji Komendy Głównej Armii Krajowej.
Czytaj więcej: Terytorialsi przejmują tradycje Armii Krajowej
Podobnie jak pozostałe orły wojskowe orzeł WOT będzie miał zamkniętą koronę, wzniesione skrzydła i głowę zwróconą w prawo oraz będzie siedział na tarczy amazonek. Jego wyróżnikiem będzie Znak Polski Walczącej w kolorze złotym umieszczony na tarczy.
Projekt określa także wzór flagi WOT, analogicznej do flag pozostałych rodzajów sił zbrojnych, tyle że z orłem WOT.
Jak podkreśla MON, projekt wprowadza symbolikę przysługującą WOT jako rodzajowi sił zbrojnych.
W uzasadnieniu projektu napisano, że poza uzgodnieniami wewnątrzresortowymi przeprowadzono też konsultacje z organizacjami kombatanckimi zrzeszającymi żołnierzy AK i powstańców warszawskich. – Środowiska kombatanckie, które przekazały swoje tradycje dla Wojsk Obrony Terytorialnej, poparły projekt, zgłaszając jedynie uwagi techniczne do wizerunku orła (kształtu Znaku Polski Walczącej), co zostało przyjęte i uwzględnione w projekcie – napisano w projekcie. Jednocześnie MON negatywnie rozpatrzyło propozycję użycia wzoru orła Obrony Narodowej z czasów II RP. Zdaniem projektodawców byłoby to rozbieżne z tradycjami, które dziedziczą WOT.
Wszystkie opisane w ustawie orły wojskowe nawiązują do znaku ukształtowanego w 1815 r. – orła w koronie zamkniętej, ze wzniesionymi skrzydłami, głową zwróconą w prawo, siedzącego na tarczy amazonek. Tak wygląda orzeł Wojsk Lądowych. Orzeł lotnictwa wojskowego dodatkowo jest otoczony stylizowanymi skrzydłami husarskimi. Orzeł Marynarki Wojennej ma tarczę koloru niebieskiego, na której umieszczona jest złota kotwica admiralicji i lina zwinięta w kształcie litery "S". Natomiast najmłodszy, wprowadzony w 2009 r. orzeł Wojsk Specjalnych ma tarczę koloru czarnego.
W 2014 r. Sejm uchwalił ustawę o ochronie Znaku Polski Walczącej.
ON
Wg mnie, estetycznie bez zarzutu, ale czy przypadkiem znak Polski Walczącej nie jest przypadkiem zastrzeżony?
Stefan Kania
Osobiście bardzo mi się podoba
say69mat
@def24.pl: Orzeł WOT ze Znakiem Polski Walczącej. Jest projekt @def24.pl: Koncepcja następcy F-22 wg Lockheed Martina say69mat: Orzeł ... na miarę możliwości v/s miarą możliwości
kzet69
100/100... niestety pzdr.
J.M.P.
Czemu orzeł na rewersie flagi ma odwróconą głowę a "P" na kotwicy jest nie odwrócone? Czyli nie jest to pełne odbicie lustrzane. Znowu coś na kolanie naklepali. Moim zdanie orzeł nie powinien mieć odwróconej głowy.
efe
Bo gdyby wykonać go według twojej wizji, to pod słońce wyglądałby jak dwugłowy carski orzeł ?
DyziO
OK ....tylko za mało wyraziste ....powinny być jeszcze inne symbole np święty znak ognia ..które nosiły przed wojną nasze doborowe dywizje przedwojenne
MadMax
Ile można... To powinno być dawno gotowe i przyjęte. A kordziki już są, czy kolejne dwa lata?
Marcin
A kiedy wróci polska szachownica? taką z samolotów malowanej przez dziesięciolecia, którą miały samoloty we wrześniu 39 czy bitwy o Anglię?
Luke
bardzo ladny!
ja
Przecież kształty kotwic na tablicach oraz w załączniku do ustawy są różne.
btd
A szachownicy lotniczej o obniżonej widzialności (to jest b. ważne z praktycznego punktu widzenia) do dziś nie potrafią wprowadzić. Taki moon...