Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Grupa WB nawiązuje współpracę z Australijczykami. "Innowacyjne rozwiązania dla bezzałogowców"

Fot. Grupa WB
Fot. Grupa WB

Grupa WB podpisała Porozumienie o współpracy z australijską firmą Cablex. Zgodnie z zapisami dokumentu Grupa rozpocznie bliską współpracę z firmą Cablex w postaci transferu technologii, prowadzenia wspólnych prac badawczo – rozwojowych oraz serwisu i szkolenia.

Cablex złożył nam bardzo obiecująca i szczegółową propozycję wprowadzenia naszych systemów na rynek australijski. (...) Ponieważ jesteśmy zwolennikami jak najbliższej współpracy z lokalnymi partnerami na danym rynku, z uznaniem przyjęliśmy model współpracy zaproponowany przez Cablex. Uważamy, że australijskie podejście do promowania lokalnego przemysłu i prac badawczo – rozwojowych jest bardzo podobne do tego w Polsce. Jestem przekonany, że podpisane właśnie porozumienie będzie początkiem długoletniej i owocnej współpracy pomiędzy Polską i Australią w sektorze obronnym.

Piotr Wojciechowski, prezes Grupy WB

Jak podkreślają przedstawiciele polskiej firmy, współpraca pomiędzy Grupą WB a firmą Cablex będzie dotyczyła głównie systemów łączności i dowodzenia oraz systemów bezzałogowych. Obie firmy będą wspólnie pracować nad innowacyjnymi i dostosowanymi do specyficznych wymagań armii australijskiej rozwiązaniami.

Współpraca ma się rozpocząć w najbliższych miesiącach, tak aby w ciągu najbliższego roku móc przedstawić systemy Grupy WB przedstawicielom australijskich sił zbrojnych. 

Podpisanie porozumienia odbyło się w obecności australijskiego ministra obrony narodowej Christophera Pyne, który podczas krótkiej wizyty w Polsce spotkał się m.in. szefem MON, Antonim Macierewiczem. Obaj ministrowie spotkali się w poniedziałek wieczorem w Warszawie. W przerwie rozmów Macierewicz relacjonował, że była to ważna i długa wymiana wzajemnych opinii, diagnoz związanych z obecną sytuacją polityczną zarówno na południowym Pacyfiku, jak i na wschodniej flance NATO. 

Szef resortu obrony podkreślił, że z Australią łączy nas udział w globalnej koalicji przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu oraz walki z terroryzmem w Afganistanie i Iraku. – Ale także łączą nas potencjalne wspólne interesy naszych przemysłów obronnych i wymiana doświadczeń naszych armii – powiedział szef MON.

 

Reklama

WIDEO: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (7)

  1. Oszołom

    Życzę WB powodzenia na rynkach zachodnich. Niech sprzedaje jak najwięcej i się rozwija.

  2. Joseph Robert Kozubek

    Sama Australia nie ma nic do zaoferowania, jak wiemy przemysł australijski to fikcja

  3. Wątpiący

    Jeśli WB wprowadza swoje drony na rynek australijski to ciekawe co zaproponowali w zamian australijczykom w PL. Czyżby chcieli promować w PL kable i wiązki kablowe oferowane przez Cablex? Wprowadzą zagraniczną konkurencję na polski rynek? Słabe by to było.

  4. Sailor

    Jedyna polska firma z sektora zbrojeniowego, która tak skutecznie działa mimo promowania przez MON firm wchodzących w skład PGZ. Pewnie dlatego, że prywatna.

    1. hmm

      Jest takich więcej, właśnie takie firmy powinny być promowane bo ich produktywność przekracza państwowe zakłady o faktor XX.

  5. Dropik

    Minister powinien ostrzec sojuszników , że wb za zinfiltrowani ;)

  6. Sat07

    dlaczego minister nie pośredniczył w zawarciu porozumienia między innowacyjnym PGZ którego produkty min. drony kupuje MON a Australijczykami ?

    1. gmo

      Bo Australijczycy nie chcieli produktów państwowej PGZ, tylko woleli te pochodzące z prywatnej WB.

  7. Kojiki

    Antonio zaproponuje współpracę PGZ.

Reklama