Reklama

Wiadomości

Dziennikarz Defence24.pl z wykładem w Areszcie Śledczym

Autor. Zespół Prasowy Dyrektora AŚ w Olsztynie

W dniach 22 i 23 lipca 2024 roku dziennikarz i ekspert portalu Defence24.pl Maksymilian Dura przeprowadził dla osadzonych w Areszcie Śledczym w Olsztynie dwa wykłady połączone z dyskusją o zagrożeniach hybrydowych i nowych sposobach prowadzenia wojny. Ta swego rodzaju mini-konferencja została zorganizowana przez Defence24.pl na prośbę osadzonych oraz dzięki przychylności i pomocy Dyrekcji Aresztu Śledczego w Olsztynie.

Dziennikarze portalu Defence24.pl bardzo często uczestniczą w różnego rodzaju konferencjach jako eksperci lub moderatorzy. Jednak nigdy wcześniej takie wydarzenia nie były organizowane na tego rodzaju obiekcie zamkniętym.

Sytuację zmienił list jednego z osadzonych w Areszcie Śledczym w Olsztynie, który okazał się stałym czytelnikiem Defence24.pl i poprosił Redakcję o „zorganizowanie wykładu na temat wojny hybrydowej, co oznacza to sformułowanie, jakie niesie zagrożenia, jaki ma wpływ na nas wszystkich oraz jak można z tym walczyć”. Zwrócił się dodatkowo z prośbą by taki wykład został przeprowadzony przez redaktora Maksymiliana Durę, który jest „ekspertem zagadnień związanym z bezpieczeństwem Państwa, nas wszystkich, w tym również osadzonych w tutejszym areszcie”.

Czytaj też

Szczególnie mocno wybrzmiał argument, że „uświadomienie tak niewielkiej grupie społeczeństwa, jak osadzeni w tutejszym areszcie skali zagrożeń związanych z wojną hybrydową, będzie miało pozytywny wpływ na podniesienie bezpieczeństwa nas wszystkich”. Dlatego zwróciliśmy się z prośbą do Dyrekcji Aresztu Śledczego w Olsztynie o możliwość przeprowadzenia takiego wykładu. Pozytywna reakcja Dyrekcji była natychmiastowa. Co więcej, poproszono Redakcję o przeprowadzenie dwóch wykładów: jednego dla osadzonych w olsztyńskim Areszcie Śledczym przy ulicy Piłsudskiego, a drugiego na terenie oddziału zewnętrznego olsztyńskiego Aresztu Śledczego przy ulicy Opolskiej. I tak się stało, dzięki dużej pomocy ze strony koordynującej całe przedsięwzięcie Pani porucznik Justyny Jachacy – Majewskiej - Rzeczniczki Prasowej Dyrektora Aresztu Śledczego w Olsztynie.

Reklama

Na podstawie porozumienia podpisanego ze spółką Defence24, w dniach 22 i 23 lipca 2024 roku redaktor Maksymilian Dura przy pomocy redaktora Piotra Jaszczuka przeprowadził dwa wykłady dla kilkudziesięciu osadzonych. Mając ponad godzinę na jedną prezentację Redakcja zdecydowała się jednak rozszerzyć temat i mówić nie tylko o zagrożeniach hybrydowych, ale również o nowych sposobach prowadzenia wojny.

Autor. Piotr Jaszczuk

Wykład dotyczył tak naprawdę dwóch spraw. W pierwszej kolejności, na podstawie dużej ilości zdjęć i filmów wyjaśniono, czym tak naprawdę jest wojna hybrydowa, jakimi środkami się ją realizuje oraz jak ona może wpływać na zwykłego obywatela. Osadzeni na konkretnych przykładach mogli zapoznać się z przypadkami agresji prowadzonej przez takie kraje jak Rosja czy Iran, które nie oznaczają formalnego wypowiedzenia wojny, ale również przynoszą ogromne problemy.

Czytaj też

Pomijając encyklopedyczne definicje wojny hybrydowej wskazano np. że:

  • jest ona tak naprawdę zakamuflowanym sposobem prowadzenie wojny;
  • pomaga politykom tłumaczyć swój brak stanowczej reakcji tym, że wszystko działo się poniżej progu wojny;
  • pomaga politykom prowadzić „wojnę”, jak się nie ma odpowiedniej ilości czołgów i samolotów, ale ma się żołnierzy po cywilnemu (przykład Rosja kontra NATO, Iran kontra Izrael);
  • jest to sposób szkodzenia innym państwom przy pełnej bezkarności, nawet jeżeli byłoby to związane z użyciem uzbrojenia.

W tym ostatnim przypadku wskazano na atakowanie statków handlowych na Morzu Czerwonym, stawianie min na morskich szlakach komunikacyjnych (np. na Morzu Czarnym), przepuszczanie nielegalnych imigrantów, powodowanie uszkodzeń instalacji podwodnych (w tym gazociągów i położonych na dnie kabli energetycznych oraz telekomunikacyjnych), na cyberataki oraz zakłócanie sygnałów GPS.

Reklama

Podkreślono również wspieranie konfliktów wewnętrznych i pogłębianie podziałów politycznych i społecznych poprzez dezinformację, ujawnianie wykradzionych i niekiedy spreparowanych danych, propagandę, podjudzanie z wykorzystaniem pretensji historycznych, itp.

Reklama

Dużo miejsca w prezentacji zajęły drony, które nie tylko zmieniły sposób prowadzenia klasycznych działań wojennych, ale stają się również środkiem do prowadzenia wojny hybrydowej. Jako dobry przykład takich działań wskazano perturbacje w działaniach portów lotniczych wywołane nieautoryzowanym wykorzystaniem bezzałogowych aparatów latających nad lotniskami oraz możliwość prowadzenia nimi ataków terrorystycznych. Trzecią częścią wykładu przed panelem pytań był opis sposobów bronienia się przed skutkami wojny hybrydowej (w tym także przez pojedyncze osoby) oraz jakie są obecne i jakie będą w przyszłości systemy antydronowe.

Autor. Zespół Prasowy Dyrektora AŚ w Olsztynie

Oba wykłady były dowodem, że nikogo nie można szufladkować i lekceważyć. Osadzeni byli bowiem wyraźnie zainteresowani całym przedsięwzięciem, o czym świadczy chociażby to, że nikt ich nie zmuszał do uczestniczenia w wykładach. Zadawali też pytania pomimo czasu ograniczonego przez godzinowy rozkład dnia samego aresztu.

W odniesieniu do dezinformacji osadzeni byli zainteresowani m.in., jak odróżnić bezstronne stacje telewizyjne od stronniczych, które wyraźnie faworyzują jedną opcję polityczną. Pytali się również o to, czy Donald Trump po ewentualnym zwycięstwie w wyborach prezydenckich będzie rzeczywiście w stanie w ciągu dwóch dni zakończyć wojnę na Ukrainie, tak jak obiecuje, oraz jak długo jeszcze państwa NATO będą w stanie pomagać Kijowowi przekazując uzbrojenie.

Jest więc bardzo prawdopodobne, że takie wydarzenie jak w Olsztynie będą organizowane przez Redakcję Defence24.pl również w innym miejscach, o ile ktoś będzie tym rzeczywiście zainteresowany.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama