Australia: chiński okręt zbliżył się do obszaru manewrów

22 lipca 2017, 13:58
Talisman Sabre 2015
Zdjęcie z Talisman Sabre 2015. Fot. US Navy
Reklama

Chiński okręt szpiegowski został wykryty u północno-wschodnich wybrzeży Australii w pobliżu obszaru, gdzie trwają wspólne manewry wojskowe Australii, Nowej Zelandii i Stanów Zjednoczonych - poinformowały w sobotę Australijskie Siły Obrony (ADF). 

Pomocniczy okręt rozpoznawczy typu 815 klasy Diongdao, należący do Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, znajdował się na północny wschód od wybrzeży Australii podczas manewrów Talisman Sabre. Okręt nie wpłynął na australijskie wody terytorialne, ale znajdował się w granicach australijskiej wyłącznej strefy ekonomicznej na Morzu Koralowym - przekazały ADF w oświadczeniu.

"Obecność tej jednostki nie zaszkodziła celom manewrów. Australia respektuje prawa wszystkich krajów do korzystania ze swobody żeglugi na wodach międzynarodowych zgodnie z prawem międzynarodowym" - podkreślono w komunikacie.

Ponad 30 tys. żołnierzy z USA, Nowej Zelandii i Australii uczestniczy w organizowanych co dwa lata ćwiczeniach wojskowych; manewry zakończą się pod koniec lipca.

Rosnąca obecność militarna Chin, szczególnie na Morzu Południowochińskim, przyczyniła się do zaostrzenia napięć w regionie i ściągnęła na władze w Pekinie krytykę USA i Australii. Obok Chin także Brunei, Malezja, Filipiny, Wietnam i Tajwan zgłaszają roszczenia terytorialne na Morzu Południowochińskim. Rocznie przez ten akwen transportowane są towary warte łącznie ok. 5 bilionów dolarów.

Czytaj też: Chińskie okręty wpływają do Bałtijska. Mniej ćwiczeń - więcej propagandy

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Reklama
tryt
niedziela, 23 lipca 2017, 08:56

Normalka w takiej sytuacji.

nbnnv
sobota, 22 lipca 2017, 14:42

Kilka dni wcześniej, okręt tej klasy, obserwował w pobliżu Alaski próby THAAD.

Tweets Defence24