Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Weekendowy przegląd prasy – najważniejsze artykuły z zakresu bezpieczeństwa

KTO Rosomak - fot. Marcin Toboła/Defence24.pl
KTO Rosomak - fot. Marcin Toboła/Defence24.pl

Najważniejsze artykuły z zakresu bezpieczeństwa w weekendowym przeglądzie prasy.



Rzeczpospolita w tekście "Ostatnia szansa Rosomaków" pisze, że "Przyszłotygodniowe rozmowy MON z fińską Patrią mają rozstrzygnąć, czy uda się przedłużyć licencję na produkcję w Polsce transporterów rosomak. W tym roku kontrakt wart 5 mld zł wygasa". Główną osią sporów jest to, że "MON nie akceptuje żądań Patrii, by wszystkie polskie ulepszenia, zastosowane w przyszłości podczas modernizacji transporterów, stały się bezpłatnie jej własnością". Tymczasem armia chciałaby zamówić w siemianowickich zakładach jeszcze nawet 300 takich pojazdów.

Fakt w tekście "Tak snajperzy chronią premiera" zwraca uwagę na funkcjonariuszy BOR strzegących pałacu prezydenckiego podczas Rady Gabinetowej to: "zakamuflowani, groźnie wyglądający mężczyźni, karabiny z lunetami i lornetki lustrują okolicę".  Fakt podkreśla, że to wyjątkowe środki bezpieczeństwa i stawia pytanie: Czyżby BOR podjął specjalne środki ostrożności, wiedząc o pogróżkach, które otrzymał szef rządu Donald Tusk?".

Nasz Dziennik w tekście "Po co te badania?" zastanawia się jaki jest prawdziwy powód z pozoru kuriozalnego badania na obecność alkoholu w organizmach ofiar katastrofy smoleńskiej. "Wśród 21 ofiar, które zostaną poddane badaniom, znajdują się zarówno członkowie załogi, jak również generałowie i biskupi"- dodaje. Odpowiedź zawiera się właściwie w jednym, kluczowym zdaniu całego artykułu: "Jedynym zrozumiałym krokiem wydaje się wyłącznie sprawdzenie zawartości hemoglobiny tlenkowęglowej w próbkach, co mogłoby pomóc m.in. w zbadaniu kwestii ewentualnego wybuchu na pokładzie, o którym mówią naukowcy".

Zielonogórski dodatek do Gazety Wyborczej w tekście "Słońsk: pierwsze takie manewry w Polsce" pisze o ćwiczeniach dywizjonu przeciwlotniczego 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza. Ich wyjątkowość polega na tym, że "Po raz pierwszy polska armia przeprowadzi manewry nie na poligonie, a wyłącznie w terenie zamieszkanym. Padło na lubuski Słońsk, który znajduje się 10 km od granicy z Niemcami. W miasteczku żyje 3 tys. ludzi".

Nasz Dziennik w tekście "Phenian zrywa pakt" opisuje zdarzenia jakie spowodowało zaostrzenie sankcji wobec Korei Północnej (m.in na dobra luksusowe) przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. "Władze Korei Północnej zerwały wszelkie układy o nieagresji z Koreą Południową. Phenian wyłącza także „gorącą linię" telefoniczną i zamyka przejście między obu krajami w Panmundżonie w strefie zdemilitaryzowanej"- relacjonuje gazeta. Tekst wspomina również o niedawnych manewrach Korei Południowej i USA, po których Phenian "rozważał przeprowadzenie „wyprzedzającego ataku nuklearnego" wymierzonego w USA".

(PAM)
Reklama

Komentarze

    Reklama