Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

W przyszłym roku wracają Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show w Radomiu

Włoski zespół akrobacyjny Frecce Tricolori.
Włoski zespół akrobacyjny Frecce Tricolori.
Autor. J Simiński

Po pięcioletniej przerwie w Radomiu odbędą się Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show. Pokazy zaplanowano na ostatni weekend sierpnia przyszłego roku. Porozumienie ws. organizacji imprezy podpisano w minioną sobotę w 42. Bazie Lotnictwa Szkolnego w Radomiu.

Reklama

"To bardzo ważny moment i wyjątkowy dzień. Podpisanie porozumienia powoduje, że wkraczamy w decydujący moment organizacji pokazów lotniczych Air Show" - powiedział w sobotę wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz.

Reklama

"Wysłaliśmy już zaproszenia do 24 krajów, to są głównie nasi sojusznicy w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Mamy pierwsze odpowiedzi. Chęć udziału potwierdzili już nasi południowi sąsiedzi - Czesi i Słowacy" – poinformował.

Wiceminister wyraził nadzieję, że - podobnie jak w latach poprzednich – w przyszłorocznym wydarzeniu weźmie udział ponad 100 tys. widzów. "Pokazy lotnicze w Radomiu są największymi w tej części Europy, tradycji musi stać się zadość. Liczymy, że będą to pokazy zapierające dech w piersiach" – dodał.

Reklama

Air Show organizowane jest w Radomiu od ponad 20 lat. Ostatnie pokazy odbyły się w sierpniu 2018 roku. Obejrzało je wówczas około 200 tysięcy osób. Kolejne edycje wstrzymano z powodu przebudowy lotniska.

Czytaj też

"Za rok Radom ponownie będzie miastem gospodarzem Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show. Zobaczymy światową czołówkę pilotów, doskonałe podniebne akrobacje, ale przede wszystkim będzie to okazja do promocji naszego miasta. Radom ponownie stanie się stolicą światowego lotnictwa. Mogę zadeklarować, że nasze miasto będzie przygotowane na kolejne Air Show" – powiedział prezydent Radomia Radosław Witkowski.

Czytaj też

W trakcie Air Show oprócz pokazów dynamicznych w powietrzu będzie można zobaczyć wystawę sprzętu pozostającego na wyposażeniu poszczególnych rodzajów sił zbrojnych oraz wystawę przemysłu lotniczego i obronnego.

"Radom ma swoje miejsce w historii polskiego lotnictwa oraz realizacji takich wydarzeń jak Air Show, które jest ogromnym przedsięwzięciem o zasięgu międzynarodowym. My jako wojskowi i współorganizatorzy tej imprezy nie traktujemy jej w kategorii wyzwania, ale jednego z zadań, które spoczywa na wojsku. Dla nas jest to możliwość zaprezentowania się i pozyskania wsparcia obywateli" – mówił po podpisaniu porozumienia Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Jarosław Mika.

Przyszłoroczne wydarzenie poświęcone będzie obchodom Święta Lotnictwa oraz 90. rocznicy udanego przelotu kpt. pil. Stanisława Skarżyńskiego nad Oceanem Atlantyckim. Będzie to XVII edycja Międzynarodowych Pokazów Lotniczych.

Organizatorem pokazów jest Agencja Mienia Wojskowego oraz Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. seb1746

    O fajnie. Ostatni raz byłem tam 4 lata temu.

Reklama