Reklama

Siły zbrojne

Jubileuszowy Air Show. F-16 i Su-27 w powietrzu [GALERIA]

Fot. Jacek Simiński
Fot. Jacek Simiński

Tegoroczna edycja Air Show uświetniła obchody 100-lecia polskiego lotnictwa wojskowego. Radom gościł przedstawicieli lotnictwa z 22 państw. W powietrzu zaprezentowało się 150 maszyn.

[GALERIA_19939]
Fot. Jacek Simiński

Mimo deszczowej pogody organizatorzy starali się zrealizować program imprezy w całości. "Natura trochę spłatała nam figla, ale dzięki dużemu zaangażowaniu wszystkich służb i chęci pilotów oraz zachowaniu zasad bezpieczeństwa, w pierwszym dniu pokazów - zrealizowaliśmy 99 proc. programu, a w niedzielę - wszystko to co przy takiej pogodzie było możliwe" - podsumował koordynator gen. Krzysztof Żabicki. Dodał, że publiczność opuszczała pokazy zadowolona. "To była prawdziwa uczta dla miłośników lotnictwa. To były dobre i bezpieczne pokazy" - ocenił koordynator Air Show.

Zobacz też: Raport specjalny Defence24.pl z Radom Air Show 2018

Międzynarodowe Pokazy Lotnicze odbywają się w Radomiu co dwa lata. "Mam nadzieję, że - w kontekście zapowiedzi rozbudowy radomskiego lotniska przez Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze - to nie ostatnie Air Show w naszym mieście" - powiedział prezydent Radomia Radosław Witkowski, podsumowując tegoroczną imprezę. Zapewnił, że będzie zabiegał o to, by kolejna edycja Air Show odbyła się na rozbudowanym już lotnisku, które ma zacząć działać w 2020 r.

Witkowski zaznaczył, że miasto - jako współorganizator Air Show - włożyło wiele wysiłku w przygotowanie imprezy. Przypomniał, że po jego stronie leżało m. in. przygotowanie parkingów, zabezpieczenie specjalnych linii autobusowych, które obsługiwały dojazd na lotnisko. Wodociągi Miejskie zapewniły wodę pitną. Miejskie służby zadbały też o porządek i czystość terenu w trakcie i po imprezie.

Air Show to największa impreza lotnicza w kraju i jedna z większych w Europie. W czasie dwudniowej imprezy widzowie oglądali podniebne ewolucje. Największe zainteresowanie publiczności budziły popisy zespołów akrobacyjnych. W tym roku w Radomiu można było ich zobaczyć 12. Były to grupy akrobacyjne, m.in. z Hiszpanii, Włoch, Szwajcarii, Finlandii, Chorwacji, Łotwy, Jordanii i z Pakistanu. Polskę reprezentowały m.in. wojskowe zespoły akrobacyjne Biało-Czerwone Iskry i Orlik, Cellfast Flying Team czy Artur Kielak Xtreme Aerobatics. Na płycie lotniska była także wystawa statyczna, na której oprócz samolotów można zobaczyć także sprzęt wojskowy. Organizatorzy przygotowali też strefy tematyczne, m.in. poświęconą historii Dywizjonu 303 oraz strefę foto, w której można porozmawiać z pilotami i zrobić pamiątkowe zdjęcia.

Zobacz też: Raport specjalny Defence24.pl z Radom Air Show 2018

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (19)

 1. Grredo

  Pokazy w Guraszce były 15 lat temu, a poziom organizacji zatrważająco zbliżony.

 2. Ciama

  Wyjątkowo kiepsko w tym roku....

 3. Lew

  @Medor51 To są konforemne zbiorniki paliwa, które są montowane na grzbiecie kadłuba. Takie zbiorniki nie zwiększają skuteczne odbicie fal radarowych i nie wpływają na aerodynamikę samolotu tak znacznie jak zbiorniki paliwowe podwieszane pod skrzydłem. Nie można je odrzucić po wyczerpaniu, ale można je zdemontować na ziemi. Obecnie konforemne zbiorniki wykorzystują greckie, tureckie, amerykańskie i polskie Siły Powietrzne w NATO. Poza tym wiele innych krajów też je wykorzystuje.

 4. Medor51

  Moze mi ktos powie, dlaczego nasze 16 latsja z tymi garbatowymi zbiornikami. Zeden inny z krajow zachodnich tego nie dzwiga, a nasze tak. Czyzby nasz kraj byl tak wielki ze musza miec te garby.

 5. Gts

  Jak w Janowie... wszystko swietnie piekne, a jak zaputyali ministra o sukcesy jego przelozonego Blaszczaka to 10 min chwalil sie ze pan minister zmienia szkole W Deblibie w Akademie. Bedzie sie mu nalezala premia, jak nic. Podazajac za jedna z piosenek: Tylko koni zal...

 6. Marek

  Najsłabsze pokazy lotnicze Radom Air Show !!! 1 Beznadziejna organizacja. 2 Otwarcie bramek o 9 podczas gdy starty zaplanowano na godzinę 9.05 !!! 3 Usuwanie i blokowanie użytkowników na fanpage Air Show. 4 Bardzo słaba strona Air Show. 5 Brakowało programu jak w poprzednich edycjach ( tabelka) 6 Zakaz wnoszenia jedzenia i wyrzucanie przez ochronę !!! 7 Na początku otwarcia bramek problemy z wejściem z krzesełkami 8 Brak aplikacji mobilnej od zapowiadanej połowy miesiąca, pojawiła się w dniu pokazów. 9 Zakończenie Air Show w niedziele przed czasem podczas gdy pogoda poprawiła się. 10 Zapowiadanego trzęsienia ziemi nie było. 11 Amerykanie tak medialnie zapowiadani nie pokazali NIC prócz Herculesa na statyce 12 Statyka to jakiś żart, za to były Harleye i odpustowa zbieranina z jedzeniem fast food. 13 Ogólna dezinformacja, długie przerwy, z powodu pogody niepełny program, tu akurat ważniejsze jest bezpieczeństwo. 14 Zamieszanie z biletami do ostatniej chwili.

 7. LRY

  Nie wiem jaki jest stan posiadania w polskich czy europejskich kolekcjach (w krajowych muzeach jest całkiem sporo) ale zabrakło mi historii lotnictwa. Nie było RWD, PWS, LWS, rekonstrukcji Łosia, Karasia, (był P11), Hurricane, Spitfire, Mustang, Wellington\'a, Jak9, ił2, Pe2, i wielu jeszcze ... A jeszcze są przecież konstrukcje powojenne (śmigłowe i odrzutowe) używane w LWP: JAK, MIG, SU, IŁ, LIM ... Nie twierdzę, że wszystkie te samoloty musiały by być obecne na pokazie. Nie twierdzę również, że musiały by latać w powietrzu ale historia polskiego lotnictwa jest przebogata i nie ograniczają się do F16 czy Hercules\'a ... Setna rocznica zobowiązuje do retrospekcji, a wyszło - jakoś tak średnio. Ale może to tylko moje zdanie.

 8. Bolek

  Jakie 150 maszyn? Jak było 50 to wszystko. I do tego absurdalny depozyt parasoli w taką pogodę. Kolejki po posiłki jak za komuny. Już lepiej to wypadło rok temu niż w tym roku.

 9. Arczi

  Było fajnie, szkoda ze pogoda krzyzowala plany w sobotę... Liczyłem na Amerykanów - no cóż... Może następnym razem

 10. Polikarp

  Czy potrzebne nam są typowe bombowce?

 11. mati

  pytam się ponownie: czy były raptory albo F35 ???

 12. Dorota

  Bylo super mimo deszczu pokazy extra warto przyjechac , w przyszlym roku tez bede:)

 13. Józek

  Wydaje mi się czy ten F-16 stał się ofiarą piromana z palnikiem gazowym?

 14. Bolo

  Było pięknie choć deszczowo

 15. Polak z Polski

  Nie ma kasy na takie propagandowe pokazy mydlące tylko oczy wyborców. Nasze lotnictwo wymaga pilnych zakupów nowych samolotów i śmigłowców. Dla siebie władza kupiła bez przetargu 5 nowoczesnych prosto z pod igły samolotów amerykańskich, wydając od ręki miliardy. A nasi piloci rozbijają się na starych maszynach. Na modernizację kasy nie ma. Gdzie oni wydają miliardy przeznaczone na obronę?

 16. Aleksander

  na pokazach samoloty powinny wyglądać pięknie (szczególnie te z białoczerwonymi szachownicami) - a nasz \"jastrząb\" wygląda jak z fallout 3

 17. Sister

  To było bardzo udane widowisko.

 18. miras

  Zabrakło Francuzów,zabrakło F-35,F-22,F-18 super hornet.

 19. KASIA.

  Było super!:)

Reklama