Reklama

Geopolityka

USA: szef wywiadu przestrzega przed cięciami "Rośnie liczba zagrożeń"

(fot. U.S. Air Force photo)
(fot. U.S. Air Force photo)

Ograniczenia w budżecie obronnym mogą poważnie zaszkodzić bezpieczeństwu Stanów Zjednoczonych – stwierdził James Clapper, Dyrektor Wywiadu Narodowego w swoim wystąpieniu w Senacie USA dotyczącym środowiska bezpieczeństwa narodowego. Podkreślił także, iż charakter współczesnych zagrożeń wymaga zwiększonego nakładu pracy ze strony służb wywiadowczych.

Clapper skrytykował tym samym wprowadzony w Stanach Zjednoczonych mechanizm sekwestracji – automatycznego cięcia wydatków z budżetu, jeśli przekroczą one z góry ustalony roczny limit. Cięcia w budżecie obronnym mają najdotkliwiej doświadczyć służby wywiadowcze, których działania w dużej mierze wpływają na utrzymanie bezpieczeństwa. Dyrektor ostrzega, iż już 20 lat temu ograniczenia wydatków na obronę doprowadziły do znacznego osłabienia służby wywiadowczej, której potencjał udało się odbudować dopiero w ciągu ostatnich 10 lat.

Więcej: Koncentracja na islamskim terroryzmie osłabiła amerykański wywiad

Clapper twierdzi, iż USA muszą obecnie stawić czoła największej od 50 lat ilości i różnorodności zagrożeń i z tego względu niezbędne jest położenie większego nacisku na rozwój służb wywiadowczych, gdyż to pozyskane przez nie informacje pozwalają realnie ocenić zagrożenie i przygotować się na ewentualne mu przeciwdziałanie.

W wystąpieniu zaznaczono także, iż współczesne zagrożenia są wzajemnie powiązane. Pozornie mały, nic nie znaczący kryzys w oddalonym państwie może przerodzić się w konflikt o implikacjach międzynarodowych, którego skutki mogą odczuć Amerykanie, szczególnie jeśli łączą ich z takim państwem wspólne interesy.

W swoim raporcie Clapper nawiązywał m.in.do zagrożeń cybernetycznych, klimatycznych i oraz tych związanych z rywalizacją o surowce naturalne. Odniósł się także do zagrożeń powstających w różnych częściach świata. Jako szczególnie newralgiczne regiony wymienił państwa Północnej Afryki, którym brakuje stabilizacji po wydarzeniach Arabskiej Wiosny, Pakistan, który boryka się z problemami gospodarczymi oraz Amerykę Łacińską, w której brakuje silnych struktur państwowych. Oprócz tego istotne zagrożenie niesie program atomowy Iranu czy też ciągłe zwiększanie potencjału militarnego przez Chiny.

Więcej: Szef amerykańskiego wywiadu: Cyber-ataki większym zagrożeniem niż Al-Qaida

Podsumowując swoje wystąpienie Clapper stwierdził, iż biorąc pod uwagę różnorodność zagrożeń wywiad jeszcze nigdy nie był tak ważny.

(AK)
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama