Siły zbrojne

USA: Miliard dolarów na modernizację samolotów szkolnych

fot. USAF
fot. USAF

Koncern Boeing otrzymał od amerykańskich sił powietrznych dziesięcioletni kontrakt na modernizację i wsparcie logistyczne obecnie wykorzystywanej floty odrzutowych, ponaddźwiękowych samolotów szkoleniowych T-38C.

Umowa przewiduje modernizacje awioniki, integrację systemów pokładowych oraz wsparcie logistyczne. Prace będą realizowane do 3 stycznia 2026 r. Boeing wygrał w tym postępowaniu z dwoma innymi firmami, których nazwy na razie nie zostały ujawnione. 

Boeing bierze też udział w innym przetargu dotyczącym floty maszyn szkolnych USAF - na docelowy samolot treningowy, który ma w przyszłości zastąpić T-38. Proponowana w postępowaniu oznaczona wstępnie jako T-X jest opracowywana wspólnie przez Boeing i szwedzką spółkę Saab. W postępowaniu mają też uczestniczyć między innymi Korea Aerospace Industries wraz z Lockheed Martin, Northrop Grumman (producent maszyny T-38C) i Finmeccanica (z samolotem T-100, bazującym na M-346 Master).

Zgodnie z oficjalnym komunikatem Departamentu Obrony prace będą realizowane głównie w zakładach Boeinga w St. Louis oraz bazach sił powietrznych i lotnictwa morskiego w Maryland, Missisipi, Oklahomie i Teksasie.

Komentarze