USA i Polska zakończyły negocjacje nad Wspólną Deklaracją Współpracy Obronnej

31 lipca 2020, 10:37
1000x630_q95
Fot. Spc. Cody Kellum/U.S. Army
Reklama

Zakończyliśmy negocjacje z Amerykanami i wkrótce podpiszemy finalną umowę ws. trwałej obecności wojsk USA w Polsce; w naszym kraju będzie nie tylko więcej żołnierzy USA, ale też najważniejsze w regionie Dowództwo Sił Lądowych US — poinformował szef MON Mariusz Błaszczak.

"Ważny dzień dla bezpieczeństwa Polski. Zakończyliśmy negocjacje z Amerykanami i wkrótce podpiszemy finalną umowę ws. trwałej obecności wojsk USA w Polsce. W naszym kraju, oprócz większej liczby żołnierzy US Army, będzie także najważniejsze w naszym regionie Dowództwo Sił Lądowych" - napisał w piątek na Twitterze szef resortu obrony narodowej.

"Wszystko zgodnie z planem! W Polsce będzie więcej żołnierzy USA oraz powstanie najważniejsze w naszym regionie Dowództwo Sił Lądowych US. Sekretarz (Mark) Esper potwierdził dziś nasze ustalenia i wskazał na możliwość dalszego zwiększenia liczebności amerykańskich żołnierzy w Polsce" - oświadczył minister obrony narodowej.

O zakończeniu negocjacji poinformowała na Twitterze także ambasador USA w Warszawie Georgette Mosbacher. "Świetna wiadomość! USA i Polska zakończyły negocjacje nad Wspólną Deklaracją Współpracy Obronnej (EDCA), która wprowadzi w życie wspólną wizję naszych prezydentów dotyczącą amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce. Dziękuję wszystkim, którzy ciężko nad tym pracowali!" – przekazała ambasador.

Pod koniec września ubiegłego roku w Nowym Jorku prezydenci Polski i USA Andrzej Duda i Donald Trump podpisali deklarację o współpracy wojskowej, która uszczegółowiła zapisy poprzedniej deklaracji ogłoszonej w czerwcu 2019 r., która potwierdzała pobyt w Polsce ok. 4,5 tys. osób personelu wojskowego Stanów Zjednoczonych i zapowiadała rozlokowanie ok. tysiąca kolejnych. Wrześniowa deklaracja zawiera lokalizacje dla planowanej zwiększonej obecności wojskowej USA

"Wtedy była mowa o 1000 plus, teraz jest mowa o większej liczbie" – informował pod koniec czerwca szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. "Jeśli chodzi o umowę wynikającą z deklaracji Duda-Trump z 2019 roku, to te sprawy biegną i to są rozmowy między Pentagonem a MON-em, a teraz doszedł nowy element, mianowicie większej liczby (amerykańskich żołnierzy w Polsce — PAP)" — wskazywał wówczas szef BBN.

W środę w tym tygodniu minister obrony USA Mark Esper przekazał, że Pentagon rozpocznie wycofywanie około 12 tys. amerykańskich żołnierzy z Niemiec, spośród których 5,6 tys. zostanie skierowanych do innych państw NATO. Wyjaśnił, że z RFN wojska USA przemieszczą się m.in. do Belgii i Włoch. We Włoszech rozmieszczone zostaną m.in. myśliwce F-16, a do belgijskiego Mons przeniesione zostanie rozlokowane obecnie w niemieckim Stuttgarcie Dowództwo Europejskie Stanów Zjednoczonych (EUCOM).

Esper zapowiedział też wzmocnienie obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych w regionie Morza Czarnego. Szef Pentagonu oznajmił, że strona amerykańska "planuje rotację do Polski +przewodniego elementu+ nowo utworzonych dowództw V Korpusu armii USA" po podpisaniu przez Warszawę "porozumienia o współpracy obronnej i umowy o +podziale obciążenia+, tak jak zostało wcześniej obiecane".

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 23
Reklama
Bolko
sobota, 1 sierpnia 2020, 12:09

Wspaniala wiadomosc, tak trzymac.

gnago
sobota, 1 sierpnia 2020, 11:56

Definitywna negacja niepodległości Polski

POlak maly
sobota, 1 sierpnia 2020, 11:44

Za wszystko zapłacimy. Lepiej byłoby wydać te pieniądze na zakup uzbrojenia, spoza USA. Nikt za nas nie będzie walczył. Kończy się kadencja Trumpa, ktoś mądry przeciągnąłby negocjacje, do stycznia. Ale nie nasi wodzowie! Ale cóż głupi Polak przed szkodą i głupi po szkodzie.

jkkk
piątek, 31 lipca 2020, 23:27

Bardzo dobrze i to super wiadomość dla Polski.

Wanilia
piątek, 31 lipca 2020, 21:36

Będzie jak między RFN a Sowietami. Po jednej stronie stacjonowały wojska USA, a po drugiej stronie granicy w zawszonych czołgach siedziały sołdaty czekając na rozkaz natarcia. I tak sobie chwalili stacjonowanie w NRD, bo jakieś normalne rzeczy mogli przywieźć do kraju z kontrabandy.

BUBA
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 19:21

Ale wtedy to gospodarka RFN nojbardziej sie rozwijala.

Max
piątek, 31 lipca 2020, 17:29

To sobie możemy powiesić w muzeum kolejny świstek, po pakcie podpisanym przed II WŚ z Francją i Anglią, konfederacji Targowickiej itp, w muzeum. Będzie to kolejny dowód naszej głupoty narodowej. A za 50 lat będziemy pluć na USA, że nas zdradzili, tak jak plujemy na Anglików i Francuzów.

jkkk
piątek, 31 lipca 2020, 23:02

słowo jełop to najlepsze i najsłabsze określenie tych bredni co piszesz.... litości. To co ? może sojusz z Węgrami? a może ty obronisz? MAX --kup sobie coś dobrego z leków ..abyś bredni nie pisał.

RealMax
sobota, 1 sierpnia 2020, 09:41

Jesteśmy już w sojuszu, NATO się nazywa. Czy amerykanie wycofali się ze swoich zobowiązań w ramach NATO, że musimy kupować od nich przepłacony sprzęt, uwalać polskie ustawy pod dyktando Rudej, czy pluć na UE też pod jej dyktando, żeby nas bronili ? Po co nowa makulatura, jak gwarancje bezpieczeństwa od USA już dawno mamy w ramach NATO. A nasze poddańcze działania względem USA, konfliktują nas z innymi członkami NATO z UE(np. skandaliczna rezygnacja z zakupu Caracali i pouczanie Francuzów) i stawiają pod dużym znakiem zapytania ich chęci do naszej ewentualnej obrony. A bez Francji, Niemiec, Włoch, USA nawet nie spluną w kierunku Rosji w razie dymów w Europie.

Qwe
sobota, 1 sierpnia 2020, 14:45

A myślisz, że Włochy są nieszczęśliwe z tego, że zostaną przerzucone do nich zwiększone siły lotnicze. Przy wszystkich niedogodnościach związanych z pobytem obcych wojsk dzięki zwiększonej obecności wojskowej USA nie zostają same z problemami Morza Śródziemnego, a mówiąc szerzej Afryki. Co zrobiła UE dla Włoch? Nic, mało tego obywatele UE aktywnie wspierają przemytników a pośrednio i handlarzy ludźmi z państw Afryki Północnej organizując nielegalny przerzut emigrantów ekonomicznych na południe Włoch. Co z tym Unia zrobiła, pytam ponownie i odpowiadam, nic nie zrobiła, miała tylko pretensje na temat niewłaściwego traktowania Holendrów, Niemców przez władze włoskie. Na terytorium Polski stacjonuje nowoczesna brygada pancerna, nowoczesna brygada lotnictwa wojsk lądowych USA, będą specjalsi pewnie Zielone Berety i Rosjanie w swoich planach ewentualnościowych muszą ten czynnik wziąć pod uwagę.

plusik
piątek, 31 lipca 2020, 20:57

I Obyś nie mial racji

sase
piątek, 31 lipca 2020, 16:00

bardzo dobrze slyszec takei wiesci

plusik
piątek, 31 lipca 2020, 20:58

Serio ty tak?

dd
piątek, 31 lipca 2020, 14:59

Ciekawe za ile ten (medialny) sukces

plusik
piątek, 31 lipca 2020, 20:58

A ile chcą wg taryfy 447?

Zibi
piątek, 31 lipca 2020, 14:42

tymczasem gdzieś w internecie "Esper podkreślał, że USA liczą na wywiązanie się z deklaracji Polski dotyczącej finansowania garnizonu. Z ustaleń wynika, że polska strona poszła na ustępstwa w przedmiocie immunitetu dla amerykańskich żołnierzy, który ma być dużo szerszy niż w ostatnich latach."- i wszystko już jasne, ich żołnierz jest lepszy niż nasz.....

klawiatura
piątek, 31 lipca 2020, 23:01

Daj Boże żeby te hamburożercy byli jak najdalej ode mnie.

Kałboj
piątek, 31 lipca 2020, 20:02

O, teraz będziecie siać zamęt na tym froncie? Każdy kraj goszczący siły militarne innego państwa podpisuje z nim SOFA. Zaskoczeniem pewnie będzie dla ciebie, że wszystkie umowy amerykańskie SOFA są JAWNE, i zazwyczaj dzielą jurysdykcję pomiędzy władzami lokalnymi (wykroczenia i przestępstwa popełnione off duty) i US Military. Nie mają żadnego immunitetu, nie szukaj taniej sensacji.

gnago
sobota, 1 sierpnia 2020, 11:59

No to wyszukaj sobie kary dla sprawców "wypadku" kolejki górskiej we Włoszech. Zwyczajnie kłamiesz mają zapewnioną bezkarność całkowitą . A karą jest uwięzienie w granicach bazy i relokacja do stanów

Kałboj
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 21:19

Wypadek wydarzył się po godzinach pracy? Nie zarzucaj mi kłamstwa mendo, przeczytaj mój post dokładnie. Poza tym wypłacili odszkodowania.

BUBA
piątek, 31 lipca 2020, 14:33

Tak ale najwartosciowsze jednostki ida do Belgi i Wloch. Wspaniale, ciesza sie Wlosi ...

Nemo
piątek, 31 lipca 2020, 13:12

Najważniejsze programy modernizacyjne WP są ciągle odkładanie w czasie ale za to robienie "łaski" dla pana Trumpa przez cały polski rząd idzie pełną parą :)

jkkk
piątek, 31 lipca 2020, 23:03

brednie piszesz ..na niczym się nie znasz.

Tweets Defence24