USA i NATO skłonią Niemcy do większych wydatków na obronę?

15 lutego 2021, 16:18
Stoltenberg___
Fot. NATO
Reklama

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej w Brukseli, że chce skłonić Niemcy i inne kraje Sojuszu do wyższych wydatków na obronność. W tym tygodniu ministrowie obrony krajów NATO spotkają się na wideokonferencji, pierwszej od czasu wyboru Joe Bidena na prezydenta.

"Wspólne wyższe wydatki wzmocniłyby zobowiązanie do wzajemnej obrony i przyczyniłyby się do bardziej sprawiedliwego rozłożenia kosztów" - dodał, przedstawiając główne punkty zaplanowanego na środę spotkania online ministrów obrony państw Sojuszu.

Dodatkowe fundusze - według Stoltenberga - mogłyby zostać przeznaczone na stacjonowanie wojsk na wschodniej flance NATO, patrolowanie przestrzeni powietrznej i manewry wojskowe.

Ponadto, sekretarz generalny chce zaproponować wprowadzenie konkretnych wymagań dotyczących minimalnych standardów zdolności obronnych krajów NATO. Oprócz tego, chciałby też częstszych konsultacji dla koordynowania działań 30 krajów Sojuszu na poziomie politycznym.

Pytany o termin wycofania wojsk NATO z Afganistanu, Stoltenberg oświadczył, że zależy to od skali przemocy w tym kraju.

"Nasz wspólny cel jest jasny: Afganistan nie powinien już nigdy służyć jako przystań dla terrorystów, którzy mogliby zaatakować nasze kraje. Żaden z sojuszników nie chce zostać w Afganistanie dłużej niż to konieczne. Nie odejdziemy jednak póki nie nadejdzie właściwa pora" - oznajmił.

Ministrowie obrony państw NATO spotkają się na dwudniowym posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej w dniach od 17 do 18 lutego (środa i czwartek), realizowanym w formie wideokonferencji. Będzie to pierwsze spotkanie szefów resortów obrony państw Sojuszu od czasu wyboru Joe Bidena na prezydenta USA.

Jak podało Politico, nowy sekretarz obrony USA Lloyd Austin ma w jego trakcie przypomnieć sojusznikom o konieczności wydawania odpowiednich kwot na obronę. Choć w wyniku kryzysu udział w PKB poszczególnych państw się zwiększył (w Niemczech do ponad 1,5 proc.), a do grona krajów spełniających kryterium alokowania minimum 2 proc. PKB dołączyły Francja i Norwegia, to większość sojuszników nadal nie spełnia zobowiązań wobec NATO w tym zakresie, choć udział na poziomie 2 proc. PKB powinien zostać osiągnięty najpóźniej do 2024 zgodnie z ustaleniami szczytu z Newport z 2014 roku.

PAP/Defence24.pl

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Reklama
Wicher
wtorek, 16 lutego 2021, 09:06

Lepiej żeby nie wydawali oni na wojsko. W końcu dwie wojny światowe coś mówią

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 16 lutego 2021, 07:19

A nie mówiłem? Obama, Trump, Biden żadna różnica. Amerykanie tego nie odpuszczą.

facetoface
wtorek, 16 lutego 2021, 06:48

Ejj zmusić Niemcy Zjednoczonej Europy do wyższych wydatków? Nie ma szans.

fxx
wtorek, 16 lutego 2021, 02:02

Ciekawe czy Bidenowi się uda to co nie udało się Trumpowi...

Zenon
poniedziałek, 15 lutego 2021, 23:10

Jest tak że ma być 2% i łaski nie robią tak właściwie.

LMed
poniedziałek, 15 lutego 2021, 18:01

Może lepiej żeby im się nie udało przekonać?

kibic
poniedziałek, 15 lutego 2021, 17:26

W okresie międzywojennym mieli wręcz zakaz dużych wydatków na wojsko, a i tak nie pomogło. Dobrze nie jest.

wtorek, 16 lutego 2021, 09:04

Dalej wylewaj swoje żale i kompleksy

Tweets Defence24