Reklama

Technologie

US Army stawia na nowe technologie. „Rok dynamicznych zmian”

Wóz bojowy Stryker z eksperymentalnym laserem MEHEL (Mobile Expeditionary High Energy Laser). Fot. US Army / army.mil
Wóz bojowy Stryker z eksperymentalnym laserem MEHEL (Mobile Expeditionary High Energy Laser). Fot. US Army / army.mil

Połączone przedstawicielstwo Dowództwa Sił Obrony Kosmicznej i Rakietowej oraz Dowództwa Strategicznego, działających wspólnie w strukturze wojsk lądowych USA, zadeklarowało postępy w oczekiwanej integracji różnych płaszczyzn pola walki. Rok 2017 określono jako moment szczególny pod względem integracji potencjałów sił kosmicznych i obrony rakietowej, pozyskania nowych systemów rozpoznania satelitarnego oraz rozwoju wysokoenergetycznej broni laserowej.

Zapowiedź planowanych na 2017 rok postępów w realizacji innowacyjnych programów US Army przedstawił generał, James H. Dickinson, odpowiedzialny za zintegrowane kierowanie Dowództwem Sił Obrony Kosmicznej i Rakietowej Wojsk Lądowych USA (US Army Space and Missile Defense Command) oraz Dowództwem Strategicznym Wojsk Lądowych USA (Army Forces Strategic Command). Na liście głównych wprowadzanych zmian uwzględnił m.in. sformowanie kooperatywnej i multizakresowej grupy operacyjnej, umieszczenie na orbicie okołoziemskiej nowej konstelacji nanosatelitarnej oraz rozwój wysokoenergetycznej broni laserowej.

Zakładane rozmieszczenie sprzętu orbitalnego US Army dotyczy systemu rozpoznania optoelektronicznego Kestrel Eye, opartego na bardzo lekkim satelicie obserwacji Ziemi. Instrument będzie miał za zadanie zapewnić wgląd w czasie rzeczywistym w akcje operacyjne oddziałów lądowych i umożliwić aktywnym zespołom bojowym pełną synchronizację działań. System rozpoznania satelitarnego KE ma być też dla US Army jednym z podstawowych mechanizmów budowania świadomości sytuacyjnej pola walki. Za podstawowy atut Kestrel Eye uznaje się zdolność bezpośredniej transmisji zobrazowań do terminalów w bezpośrednim zasięgu pola walki, bez konieczności korzystania z naziemnych anten przekaźnikowych ulokowanych w USA.

Zgodnie z zapowiedziami, nanosatelita systemu KE ma „wkrótce” trafić na orbitę okołoziemską. Start nastąpi z Przylądka Canaveral na Florydzie w ramach misji zaopatrzeniowej na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Sprzęt zostanie rozmieszczony bezpośrednio z pokładu ISS.

Czytaj też: Nowa formacja sił kosmicznych USAF gotowa do służby

W zakresie deklarowanego postępu integracji potencjałów USASMDC/ARSTRAT, wskazano na kluczową rolę wspólnego zabezpieczenia zdolności operacyjnych w przestrzeni kosmicznej. Obszar ten ma obejmować przede wszystkim wsparcie satelitarne oraz systemy ostrzegania przed wrogimi rakietami i pociskami balistycznymi. Informacje o takich zagrożeniach mają być zbierane w jednym ośrodku koordynacyjnym, którego trzonem będzie formowana aktualnie grupa zadaniowa w sile co najmniej 1500 żołnierzy. Będzie ona odpowiedzialna za bezpośrednie, sprawne transferowanie danych na poziom taktyczny i operacyjny.

W kwestii prac nad laserowymi systemami uzbrojenia, gen. Dickinson wskazał na postępy w testach manewrowych z wykorzystaniem mobilnych systemów laserowych o mocy 5 kW zamontowanych na wozach Stryker. Próby prowadzono m.in. na poligonie rakietowym White Sands w stanie Nowy Meksyk oraz na Florydzie, w bazie sił powietrznych USA Eglin. W ich trakcie miała zostać potwierdzona skuteczność nowej broni przeciw małokalibrowym pociskom moździerzowym i różnych rozmiarów bezzałogowym statkom powietrznym. System miał okazać się także do tego stopnia prosty w obsłudze, by umożliwić grupom bojowym efektywne likwidowanie celów już po dwutygodniowym przeszkoleniu.

Jak zapewniono, w przygotowaniu znajduje się również większa konstrukcja tego typu - z laserem o mocy 10 kW. W tym przypadku również zakomunikowano obiecujące rezultaty podejmowanych testów, deklarując zarazem plany rozpoczęcia prób z laserem o mocy 50 kW w kolejnym roku budżetowym. Do 2022 roku ma natomiast zostać zrealizowany program testów lasera o mocy 100 kW.

W zaprezentowanym harmonogramie projektów US Army położono akcent również na systemy obrony przeciwrakietowej, wśród których na pierwszym miejscu wymieniono program Nimble Titan. Jako inicjatywa międzynarodowa, przewiduje realizację eksperymentów i testów ukierunkowanych na przeciwdziałanie w równym stopniu zagrożeniom lotniczym i balistycznym. W przedmiocie realizacji programu nie ujawniono szczegółów, deklarując głównie dalsze rozmowy nad kształtem prac. Okazją do powzięcia ważnych ustaleń ma być zaplanowane na wrzesień 2018 roku forum 18 zaangażowanych państw NATO.

Czytaj też: Dowództwo Sił Strategicznych USA: kosmos połączy wymiary walki

Reklama

Komentarze (1)

  1. orbiter

    USA już chce przekształcić ISS - międzynarodową stację w punkt dowodzenia armią z nieba ? Oj ! Zle się to skończy - jak inne państwa nie pozwolą ?

    1. Uq

      Inne państwa nie mają nic do gadania

Reklama