Reklama

Siły zbrojne

U.S. Army po pierwszych testach plutonu robotycznych wozów bojowych

Fot. Kimberly Derryberry/U.S. Army
Fot. Kimberly Derryberry/U.S. Army

Przez ostatnich pięć tygodni jeden z plutonów 4. Dywizji Kawalerii prowadził intensywne badania i testy poligonowe w ramach programu Robotic Combat Vehicle (RCV) na terenie Fort Carson w Kolorado. Próby te mają na celu sprawdzenie przydatności i wykorzystania autonomicznych wozów bojowych na polu walki, już w niedalekiej przyszłości.

Amerykańscy żołnierze prowadzili ćwiczenia z wykonywaniem klasycznych zadań bojowych z wykorzystaniem pojazdów dowodzenia i sterowania na zmodyfikowanych bojowych wozach piechoty M2 Bradley z dwuosobową załogą i zdalnie sterowanych transporterów opancerzonych M113. Według dyrektora programu Next Generation Combat Vehicle-Cross Functional Team U.S. Army gen. bryg. Rossa Coffmana eksperyment ten ma zakończyć się 14 sierpnia br. i jest jedną z trzech prób tego typu, które dotyczą programu RCV. Po finalnym zakończeniu tych prób armia ma przeprowadzić niezależną ocenę taktyczno-techniczną testowanych pojazdów-robotów i zdecydować o dalszym losie programu.

Co interesujące wojskowi już na tym etapie deklarują, że osiągnięto 100% sukces, dzięki osiągnięciu kluczowych celów, jakim jest zdobycie nowych doświadczeń oraz umiejętności. Pomimo oczywistych niedomagań obecnego poziomu zaawansowania dostępnych rozwiązań autonomicznych oraz zaistniałych w związku z tym problemów, wiele elementów testowanych w tym eksperymencie miało działać lepiej, niż oczekiwano. Dotyczyło to m.in. interfejsu obsługa-robot oraz współpracy pomiędzy pojazdem sterującym a pojazdem robotem.

Głównymi wyzwaniami, jakie zostały zidentyfikowane w trakcie testów, są: technologia rozpoznawania celów, stabilizacja systemów uzbrojenia w ruchu w terenie czy utrzymanie sprawnej i ciągłej komunikacji pomiędzy pojazdem sterującym, a pojazdem-robotem w odległości ponad 1000 metrów.

Na przełomie 2021 i 2022 roku planowane jest przeprowadzenie drugiego etapu prób w Fort Hood w Teksasie z wykorzystaniem tych samych pojazdów, które tym razem mają podjąć próbę operacji na szczeblu kompanii. Następnie planowany jest trzeci eksperyment, gdzie pojazdy te zmierzą się z bardziej zaawansowanymi działaniami na szczeblu kompanii. W 2023 roku planowane jest podjęcie ostatecznej decyzji o dalszym losie tego programu i jego przydatności dla U.S. Army.

W styczniu br. U.S. Army poinformowało o wyborze dwóch finałowych oferentów w programie pozyskania nowych bezzałogowych wozów bojowych — w wersji lekkiej i średniej (Robotic Combat Vehicle — Light and Medium), którzy mają zbudować prototypową partię swoich pojazdów. Zwycięzcami postępowania zostały odpowiednio spółki QinetiQ North America i Textron. Amerykańska armia zdecydowała się na skierowanie do obu tych spółek zamówienia na budowę czterech prototypów w obu wersjach — QinetiQ lekkiej, a Textron średniej. Dostarczone przez obie firmy prototypy zostaną poddane kompleksowym badaniom i testom, które mają mieć na celu określenie ich realnej przydatności w operacjach bojowych na lądzie. Według wstępnych założeń próby fabryczne mają odbyć się pod koniec 2021 roku.

Reklama

Komentarze

    Reklama