Reklama

Siły zbrojne

US Army kupi dwie baterie Iron Dome

Fot. Raytheon
Fot. Raytheon

Armia USA poinformowała w środę, że zamierza kupić pewną liczbę izraelskich systemów antyrakietowych Iron Dome (pol. Żelazna Kopuła) w celu oceny ich przydatności oraz ustalenia zakresu ich ewentualnego wykorzystania. Stany Zjednoczone, które pozyskają dwie baterie będą więc pierwszym zagracznym nabywcą systemu. 

System Iron Dome (pol. Żelazna Kopuła) został zaprojektowany dla obrony terenu o rozmiarach miasta przed wystrzeliwanymi z odległości od 5 do 70 kilometrów artyleryjskimi pociskami rakietowymi oraz przed pociskami moździerzowymi. Według oficjalnych źródeł izraelskich i amerykańskich, w obronie Izraela przed atakami ze Strefy Gazy skuteczność tego posługującego się niewielkimi rakietami przechwytującymi systemu wyniosła 90 proc.

Producentem Iron Dome są firmy Rafael Advanced Defense Systems i Israel Aerospace Industries (IAI). Cześć komponentów będzie wytwarzać też koncern Raytheon, który jest amerykańskim partnerem przemysłowym Izraelczyków.  Amerykanie zamówili dwie baterie Iron Dome. Wartość kontraktu, który będzie realizowany na mocy umowy międzyrządowej jest szacowana na 373 mln dolarów. 

"Żelazna Kopuła zostanie zbadana i wypróbowana jako aktualnie dostępny system ochrony personelu sił zbrojnych USA przed różnorodnymi zagrożeniami ogniem pośrednim i różnorodnymi zagrożeniami z powietrza" - napisał w komunikacie rzecznik armii (czyli wojsk lądowych), pułkownik Patrick Seiber.

"Podczas gdy Żelazna Kopuła używana jest operacyjnie przez izraelskie siły zbrojne od 2011 roku i okazała się skuteczna w walce, zaznaczyć należy, że armia USA rozpatruje różne opcje dla własnego długoterminowego rozwiązania kwestii IFPC (zdolności obrony przed ogniem pośrednim)" - zaznaczył Seiber. Dodał, iż "nie podjęto żadnej decyzji dotyczącej rozmieszczenia lub wypróbowania Żelaznej Kopuły na określonym teatrze (wojennym)".

System przeciwrakietowy Iron Dome został wdrożony do służby w Siłach Obronnych Izraela w 2011 roku i był od tego czasu wielokrotnie i z powodzeniem używany bojowo. Jego głównym zadaniem jest przechwytywanie pocisków artyleryjskich, rakietowych i moździerzowych o zasięgu od kilku do 70 km. 

„Żelazna Kopuła” służy obecnie przede wszystkim do ochrony terytorium Izraela przed ostrzałem, może być również wykorzystywana do zwalczania klasycznych celów aerodynamicznych jak samoloty i śmigłowce. Pociski przechwytujące systemu nazywane są Tamir. Maksymalny zasięg systemu Iron Dome wynosi od 5 do 10 km dla celów aerodynamicznych i od 10 do 15 km przy zwalczaniu pocisków rakietowych i artyleryjskich.

PAP/AH

Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (1)

  1. Dyktatorek

    No i fajnie ...a później USA sprzeda Polsce po doliczeniu sowitej prowizji ;-)

Reklama