Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Umowa na „Miecznika” podpisana. Jaka umowa? Aktualizacja 05.05.2021
PGZ Stocznia poinformowała portal Defence24, że w postępowaniu na budowę fregat w ramach programu „Miecznik” swoje zgłoszenie przesłały cztery zagraniczne stocznie. Z odpowiedzi wynika również, że postępowanie to jest prowadzone na podstawie już podpisanej umowy z Inspektoratem Uzbrojenia. Nie wiadomo jednak, czego ta umowa dotyczy oraz na jakich warunkach finansowych została ona zawarta.
W momencie opublikowania 30 kwietnia 2021 roku artykułu „Kontrakt na „Miecznika” już w czerwcu. Kupowanie fregaty czy telewizora?” zwróciliśmy się do PGZ Stocznia Wojenna z zapytaniem: „jakie stocznie zagraniczne złożyły wymagane dokumenty do 29 kwietnia 2021 roku w sprawie nieformalnego postępowania w programie „Miecznik” realizowanego obecnie przez PGZ Stocznia Wojenna od 21 kwietnia br. do 14 maja br.?”
Pierwsza odpowiedź nadeszła tego samego dnia i poinformowano w niej, że: „na dzień dzisiejszy nie jesteśmy upoważnieni do przekazywania jakichkolwiek informacji na temat postępowania w postępowaniu „MIECZNIK””. W dniu 4 maja br., a więc w dniu, gdy upływał termin przesłania całej dokumentacji przez stocznie zagraniczne, PGZ Stocznia Wojenna przesłała kolejną odpowiedź, z której wynika, że w programie „Miecznik” zgłosiły się cztery stocznie z pięciu zaproszonych do składania ofert.
„W odpowiedzi na przesłane pytanie informujemy, że dokumenty złożyło 4, spośród 5 zaproszonych kontrahentów zagranicznych. Na tym etapie nie udzielamy informacji o szczegółach postępowania. Stosowne komunikaty będą udostępniane opinii publicznej w porozumieniu z zamawiającym, zgodnie z łączącą nas umową”.
Jak na razie nie wiadomo, jakie firmy przesłały swoją ofertę w programie „Miecznik” i czy wszystkie zdążyły złożyć kompletną dokumentację wymaganą przez PGZ Stocznia Wojenna. Nie wiadomo też, które firmy zostały w ogóle zaproszone do postępowania i według jakiego klucza. Z naszych informacji wynikało bowiem, że nie pięć, a co najmniej sześć podmiotów było zainteresowanych budową fregat dla Marynarki Wojennej RP: hiszpańska stocznia Navantia, włoska stocznia Fincantieri, niderlandzka grupa stoczniowa Damen, francuski koncern stoczniowy Naval Group, niemiecki koncern stoczniowy TKMS, brytyjski koncern Babcock i norweski koncern Kongsberg.
Z odpowiedzi PGZ Stocznia Wojenna wynika również, że w ramach postępowania „Miecznik”, Inspektorat Uzbrojenia już zawarł z tą stocznią jakąś umowę. Na stronie Inspektoratu Uzbrojenia nie ma jednak żadnego śladu postępowania w tej sprawie, ani informacji o zawieraniu jakiegokolwiek kontraktu w ramach programu „Miecznik”.
Aktualizacja 05.05.2021 godz. 11.17
PGZ Stocznia przesłała do portalu Defence24.pl 04.05.2021 r. o godz. 20.02 sprostowanie, z którego wynika że w postępowaniu na budowę fregat dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu „Miecznik” nie została jeszcze zawarta żadna umowa. Wcześniejsze tłumaczenie, dlaczego nie przekazuje się opinii publicznej informacji w tym temacie, jest więc nieaktualne.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie