Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Ukraińskie wojsko mniej niż 40 km od Siewierodoniecka

Autor. Ukraińskie ministerstwo obrony

Ministerstwo obrony Ukrainy ujawniło film ze zdobycia miejscowości Newskie w Obwodzie Ługańskim. Oznacza to, że ukraińskie wojsko jest już w odległości mniejszej niż 38 km od Siewierodoniecka. Co więcej atak na to miasto jest prowadzony od Północnego zachodu, a więc od strony nie chronionej naturalnie przez rzekę Doniec.

Reklama

Potwierdzenie informacji o zdobyciu miejscowości Newskie w Obwodzie Ługańskim była pewnym zaskoczeniem dla obserwatorów. Oczywiście według wcześniejszych komunikatów wiadomo było na dzień 28 października 2022 roku, że Ukraińcy kontynuują natarcie na pozycje rosyjskie w miejscowościach: Czerwonopopiwka i Płoszczanki, jednak podchodzono do tych informacji z dużą rezerwą. Czerwonopopiwka znajduje się bowiem przy drodze P66 40 km od Siewierodniecka, a to oznaczałoby naprawdę poważne kłopoty dla Rosjan.

Reklama

Na drodze ukraińskich wojsk nie byłoby bowiem już żadnych przeszkód naturalnych do miasta zdobytego z takim wysiłkiem przez rosyjskie wojska. Dlatego wątpiono, by Rosjanie ponownie dopuścili do oddania tak ważnej miejscowości, jak to wcześniej zrobili uciekając z Izium. Dodatkowo było wiadomo o kontratakach rosyjskich, którego celem było wyparcie Ukraińców za rzekę Żerebeć, a więc również odbicie miejscowości Newskie.

Te wątpliwości rozwiano jednak w filmie opublikowanym 28 października br. Potwierdzono w nim bowiem, że już 23 października br. Ukraińcy zdobyli miejscowość Newskie, znajdującą się 39 km na północny-zachód od Siewierodoniecka. Ważny jest jednak również sam przebieg walki. Wzięli w niej udział zwiadowcy z grupy „Kedr" Głównego Zarządu Wywiadu ukraińskiego ministerstwa obrony oraz żołnierze 5. kompanii 66. brygady sił zbrojnych Ukrainy.

Reklama
YouTube cover video

Z filmu wynika, że wieś Newskie zostało zdobyte błyskawicznie. W czasie walki miało zginąć aż 34 rosyjskich żołnierzy a trzech wzięto do niewoli (w komunikacie nazwano ich „robotnikami kontraktowymi"). Ukraińscy zwiadowcy pochwalili się dodatkowo zniszczeniem 3 stanowisk karabinów maszynowych, zdobyciem dużej ilości broni, dwóch bojowych wozów piechoty oraz wojskowej ciężarówki KAMAZ z amunicją.

W tym wszystkim ważne jest to, że Rosjanie mieli przewagę liczebną, a dodatkowo podobno byli na przygotowanych pozycjach obronnych. Pomimo tego Ukraińcy przekroczyli rzekę Żerebeć i zdobyli Newskie zadając przy tym duże straty przeciwnikowi. Przy okazji nie doprowadzono do dużych szkód w i tak już zniszczonej miejscowości. Sama ilość zdobytej broni strzeleckiej może również oznaczać, że Rosjanie po prostu uciekli ze swoich stanowisk ogniowych, kiedy tylko zorientowali się, że są atakowani.

Jest mało prawdopodobne, by od 23 października ukraińskie wojska nie dokonały już żadnych postępów w terenie, biorąc pod uwagę sposób, w jaki Rosjanie bronili Newskie i jak uciekali z tej wioski. Dodatkowo po przekroczeniu rzeki Żerebeć na drodze Ukraińców do Siewierodoniecka nie ma już żadnych większych przeszkód wodnych. Dlatego jest bardzo prawdopodobne, ze ukraińskie wojsko przeniknęło o wiele dalej na wschód i naprawdę jest coraz bliżej zajęcia znajdujących się po drodze miejscowości Czerwonopopiwka i później Kreminna. A wtedy do Siewierodoniecka pozostanie już tylko 20 km.

Reklama

Komentarze (5)

 1. Jaszczur

  Na duchu buduje że wchodzą do Ługańska ale moim zdaniem priorytetem krytycznym powinni być wywalenie ich z zachodniego brzegu Dniepru

  1. DBA

   Jaszczur@ szacun za troskę o powodzenie Ukraińców, ale w Chersoniu ruscy siedzą jak w pułapce na myszy. Im więcej tam wprowadza wojska "rozrzedzonego" mobilkami tym łatwiej poniosą klęskę. Wiem, że ten Chersoń leży ci na wątrobie, ale Ukr postępują tam bardzo rozsądnie, bo zdobywaja powoli teren, nie prowadząc spektakularnych ofensyw, Wiedzą bowiem, że tamtejsze "stare" orki to wojska z Krymu i będą się bronić jak Waffen SS - przypuszczalnie sporo tam obywateli Ukr sprzed 2014, a może nawet wojskowych i raczej nie maja wątpliwości co z nimi chcą zrobić Ukraińcy.

  2. Adam S.

   @Jaszczur A właściwie dlaczego? Chersoń im nigdzie nie ucieknie. Trzeba atakować tam, gdzie przeciwnik się nie spodziewa. Atak na dobrze przygotowane i bronione pozycje to głupota. Idealnie byłoby zająć wschodni brzeg Dniepru i poczekać na poddanie okrążonego i odciętego miasta.

  3. Jaszczur

   DBA - chodzi o to że ja biorę poprawkę na siłę ruskich . Każdy się śmieje , bagatelizuje itp .... Ja nie do końca , mimo ich ewidentnego ośmieszenia w tej wojnie wiem że brew pozorom stać ich na więcej.... Większość tutaj myśli że to już kierunek w jedną stronę -wygrana UA to formalność , że ruskie się będą cofać cały czas.... Ja tak nie uważam . Dlatego Chersoń najważniejszy bo nie daj Boże odpuszczą albo nie dadzą rady , ruskie umocnią siły zbiorą wojska i będą mieli dobra bazę wypadową w kierunku Odessy i dalej nadniestrza by odciąć UA od morza

 2. GB

  Jest filmik od Butusowa na którym w miejscwosci Newskie widać zniszczoną baterie 5 rosyjskich dział 2S19 Msta. Zostala zniszczona przez HIMARS.

 3. Valdi

  Sytuacyjny update🇺🇦🇺🇦 nowa dywizyjna grupa operacyjna 3 brygady 25/79/17 na kierunku swatowe kreminna frontem 6km👍👍👍25 to ciężka zmechanizowana A dwie pozostałe to niestety lekkie brygady 🍅🍅🍅

  1. DBA

   Valdi@ dlaczego niestety 2 lekkie brygady? Proporcje jak najbardziej na miejscu - 1 bryg panc + 2 bryg piechoty, choć brakuje przynajmniej dywizjonu lub brygady art samobieżnej. Widać w ofensywach Ukr nie popełniają sowieckich błędów- czyli atakowania stadem czołgów bez wsparcia piechoty. Po za tym teren zdobywa czołg, ale utrzymuje piechur. Pewnie gdyby w to przełamanie wpakowały się ze 2-3 dywizji, wtedy z marszu mogłoby być przełamanie do Siewierodoniecka

  2. GB

   Valdi, 25 to zmech, 17 to pancerna. Z tą 17 to też nie wiadomo, bo runet widzi ją cały czas w O.Chersońskim. Tu być może jest 3 pancerna.

 4. wrong

  Fajnie, ze zostało z detalami zrelacjonowane z odbicie `Newskiego. I to by było na tyle z tego artykułu. Nie wiem, skąd akurat ta miejscowość wywołuje u autora takie podniecenie? Wioska bez większego znaczenia operacyjnego. W dodatku najprawdopodobniej już wcześniej zajęta, niejako z rozpędu, po zdobyciu Łymania, ale później utracona w wyniku jednego z kontruderzeń Rosjan. Po drodze na Siewierodonieck po północnej stronie Dońca jest istotna przeszkoda wodna (Krasna Reka), umocniona i jak dotąd broniona nawet kontruderzeniami Kreminna, następnie sporej wielkości miasto Rubiżne. I co z tego, że już są tam mniej, niż 40 km? Pod Biłohoriwką są od miesiąca nie więcej, niż 20 km od Siewierodoniecka. W dodatku jeśli wezmą Lisiczańsk, to będą na sporym przewyższeniu w stosunku do Siewierodoniecka i nawet z MANPAD-sów będą ich mieli w tym mieści jak na dłoni.

  1. DBA

   Zgadza się - z tego kierunku to najpierw trzeba zdobyć Kreminną i Rubiżne. Kluczowa jest Kreminna - i węzeł drogowy i przekroczenie tam rzeki Krasnej.

  2. Gandharwa

   Może chodzi o to, że SZU nie muszą iść bezpośrednio na Kreminną czy Rubiżne ale na wschód, otaczając je i wychodząc na plecy Sewerodoniecka. Wtedy byłaby powtórka z Lymania.

 5. Valdi

  Przypomnijmy 79 brygada 🇺🇦🇺🇦🇺🇦 atakuje novosadove i newskie👍👍👍 czyli od północy Kreminnej. 25 brygada🇺🇦🇺🇦🇺🇦 atakuje karmazynivka😱😱😱 czyli od południa swatowe. Czyli 2 brygady w klin swatowe kreminna👍👍👍

Reklama