Ukraiński żołnierz zginął w Donbasie

7 września 2020, 10:02
_полку_поліції__Київ__в_Авдіївці
Fot. MP3SHN/CC BY-SA 4.0
Reklama

Prorosyjscy tzw. "separatyści" w Donbasie na wschodzie Ukrainy po raz drugi w niedzielę złamali rozejm; w pierwszym ostrzale ukraiński żołnierz został ranny, zaś w następnym jeden wojskowy zginął - przekazał sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy.

Żołnierz zginął w wyniku zaatakowania pozycji sił rządowych z broni strzeleckiej w pobliżu miejscowości Pryczepyliwka w obwodzie ługańskim — podano. Sztab podkreśla, że to drugie zerwanie trwającego od 27 lipca zawieszenia broni w ciągu jednego dnia. Wcześniej informowano, że ukraiński żołnierz został ranny w wyniku ostrzału z granatnika pozycji sił rządowych w pobliżu miasta Krasnohoriwka w obwodzie donieckim. Według sztabu także w niedzielę doszło do "prowokacyjnego ostrzału" z granatnika w pobliżu miejscowości Szumy.

Zaznaczono, że ukraińskie siły zbrojne odpowiedziały na drugie zerwanie rozejmu, a straty po stronie separatystów są ustalane. Po pierwszym złamaniu zawieszenia broni sztab podkreślił, że daje tzw. Donieckiej Republice Ludowej (DRL) i tzw. Ługańskiej Republice Ludowej (ŁRL) "jeszcze jedną możliwość" zastosowania się do wymogów wyznaczonych przez trójstronną grupę kontaktową dotyczących wstrzymania ognia. W przeciwnym razie w przypadku następnego ostrzału siły rządowe "stawią odpowiedni opór" - ostrzeżono.

To nie jedyne straty w ukraińskiej armii tego dnia. Również w niedzielę dwóch żołnierzy gaszących pożar zginęło na polu minowym przeciwnika przy linii rozgraniczenia. Dwóch ukraińskich wojskowych zostało też rannych w eksplozji ładunku wybuchowego, na który najechał pojazd, jakim zmierzali do miejscowości Nowhorodske, by gasić pożar.

Ukraińskie media przypominają, że w sobotę przywódca tzw. DRL Denys Puszylin wydał bojownikom rozkaz zniszczenia pozycji armii ukraińskiej w pobliżu miasta Gorłówka. Zapowiedział, że ogień zostanie otwarty w poniedziałek rano.

Porozumienie "o całkowitym i wszechstronnym trybie przerwania ognia" między wojskami ukraińskimi i prorosyjskimi separatystami weszło w życie 27 lipca. Negocjatorzy Ukrainy, Rosji i OBWE osiągnęli je w ramach grupy kontaktowej 22 lipca.

3 września Specjalna Misja Monitoringowa (SMM) OBWE poinformowała, że od 27 lipca do 2 września odnotowała ponad 900 przypadków naruszenia zawieszenia broni, takich jak wybuchy, przelatujące nieokreślone ładunki wybuchowe, rakiety sygnalizacyjne, serie strzałów i pojedyncze wystrzały.

Trwające od 2014 roku walki między siłami ukraińskimi i wspieranymi przez Rosję rebeliantami na wschodzie Ukrainy pochłonęły — jak się ocenia — ponad 13 tys. śmiertelnych ofiar.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 11
Reklama
ziew
środa, 9 września 2020, 23:30

Jakim globalistyczny reżim na Ukrainie werbuje młodych mężczyzn do czegoś co nazywają "operacją antyterrorystyczną"? Dlaczego goście w moim wieku muszą skakać po polach minowych na rozkaz nienawidzących ich oligarchów?

mobilny
wtorek, 8 września 2020, 09:51

....bo czasem tak jest że na wojnie żołnierze giną....

Xd
wtorek, 8 września 2020, 05:27

Inne źródła mówiły że poderwali się na własnym polu minowym a na marginesie pytanie jakie ukraińskie wojska tam są tzw dobrowolce wcielone do wojska....

rosja to stan umysłu
poniedziałek, 7 września 2020, 13:52

Cała matuszka umowy z nimi są tyle warte co szczerość i uczciwość putina.

byt
wtorek, 16 lutego 2021, 13:01

Szczerość kolejnego prezydenta USA i losy Libii.

Leszek
poniedziałek, 7 września 2020, 13:42

"dwóch żołnierzy gaszących pożar zginęło na polu minowym przeciwnika przy linii rozgraniczenia" dziwne co oni tam robili po nie swojej stronie.

spoko
poniedziałek, 7 września 2020, 14:42

Sam piszesz ze gasili pozar Wiec po co te pytanie co oni tam robili

alkaprim
poniedziałek, 7 września 2020, 15:24

spoko-gasili pożar-ale na polu przeciwnika.Nie na swoim tylko swojego przeciwnika-czyli wroga,to znaczy,że nie na swojej działce tylko na działce wroga-kaman?

rp
wtorek, 8 września 2020, 09:57

No tak, bo przecież pożar lasu na pewno się zatrzyma na linii rozgraniczenia...

Julio
poniedziałek, 7 września 2020, 13:35

A tak dla porządku, to co na ten temat podaje druga strona?

Anatol
poniedziałek, 7 września 2020, 17:33

Że taki granatnik można kupić w każdym sklepie z granatnikami.

Tweets Defence24