Przemysł Zbrojeniowy

Triumf Trumpa? Cena F-35 poniżej 100 milionów dolarów

Pentagon zamówił w koncernie Lockheed Martin m.in. 9 sztuk samolotów F-35B dla amerykańskiej piechoty morskiej i 6 sztuk F-35B dla brytyjskiej marynarki wojennej – fot. D.Beesley/U.S. Marine Corps
Pentagon zamówił w koncernie Lockheed Martin m.in. 9 sztuk samolotów F-35B dla amerykańskiej piechoty morskiej i 6 sztuk F-35B dla brytyjskiej marynarki wojennej – fot. D.Beesley/U.S. Marine Corps

Koncern Lockheed Martin zakończył negocjacje z Pentagonem w sprawie zakupu kolejnej partii samolotów F-35, których cena jednostkowa (w wersji A) po raz pierwsza spadła poniżej 100 milionów dolarów. Pewien wpływ na taki upust mogła mieć interwencja nowego prezydenta USA Donalda Trumpa.

Koncern Lockheed Martin otrzymał zamówienie za 8,2 miliarda dolarów na 90 samolotów F-35, z których 55 ma być dostarczonych dla amerykańskich sił zbrojnych. Będzie to tzw. dziesiąta partia produkcyjna LRIP 10 (Low Rate-Initial Production lot 10). Negocjacje zakończyły się sukcesem dla obu stron, ponieważ koszt pozyskania jednego samolotu był po raz pierwszy mniejszy od 100 milionów dolarów. Zdarzenie było tak ważne, że nie przekazał jej tak jak zawsze Pentagon, ale rzecznik prasowy Białego Domu Sean Spicer.

Miało to pokazać, że powyborcze deklaracje jeszcze prezydenta elekta Donalda Trumpa zostały bardzo szybko spełnione. Trump wyraźnie wskazywał wtedy na potrzebę zastanowienia się nad powrotem do zamówień tańszych samolotów F/A-18 Super Hornet. Później chwalił się również wynegocjowaniem zmniejszenia ceny za F-35 aż o 600 milionów dolarów. Jak na razie wiadomo jedynie, że Biały Dom rzeczywiście miał wpływ na warunki kontraktu.

Czytaj też: Europa atomowym mocarstwem? Kaczyński: Nie wystarczą jeden lub dwa okręty [KOMENTARZ]

Potwierdził to sam koncern Lockheed Martin, który w swoim komunikacie zaznaczył, że: „osobiste zaangażowanie prezydenta Trumpa w programie F-35 przyspieszyło negocjacje i zwiększyło naszą uwagę na obniżanie ceny”. Spicer wskazał w swoim oświadczeniu, że dzięki prezydenckiej interwencji udało się zaoszczędzić 455 milionów dolarów, co oznacza zmniejszenie ceny wyjściowej o 7,5 proc. Oznacza to również obniżenie ceny aż o 60 proc. w odniesieniu do kosztów pozyskania samolotu F-35A (standardowego startu i lądowania) z pierwszej zamówionej partii próbnej LRIP 1. Z drugiej strony należy pamiętać, że zmniejszenie ceny w ramach kolejnych partii produkcyjnych - w tym także poniżej 100 mln USD za samolot - było już wcześniej planowane w ramach programu F-35.

Te zmiany ceny były różne w zależności od zamówionej wersji samolotu. Myśliwiec F-35A ma w partii LRIP 10 kosztować 94,6 miliona dolarów (redukcja ceny o 7,3 proc. w porównaniu do LRIP 9). Wersja pionowego startu i lądowania F-35B, która będzie wykorzystywana przede wszystkim przez amerykańską piechotę morską i brytyjską marynarkę wojenną ma w partii LRIP 10 kosztować 122,8 miliona dolarów (redukcja ceny o 6,7 proc. w porównaniu do LRIP 9). Wersja pokładowa dla lotniskowców F-35C ma w partii LRIP 10 kosztować 121,8 miliona dolarów (redukcja ceny o 7,9 proc. w porównaniu do LRIP 9). W sumie cena w odniesieniu do poprzedniej partii została zmniejszona o 728 milionów dolarów.

Czytaj też: Polska polityka wobec Merkel. "Współpraca i ochrona własnych interesów"

Dostawy zamówionych samolotów mają się rozpocząć w 2018 r. Większość z nich (44 sztuki) będą stanowiły myśliwce przeznaczone dla amerykańskich sił powietrznych. Pozostałe samoloty będą przekazane dla:

  • amerykańskiej piechoty morskiej - 9 sztuk F-35B;
  • amerykańskiej marynarki wojennej - 2 sztuki F-35C;
  • brytyjskiej marynarki wojennej - 3 sztuki F-35B;
  • norweskich sił powietrznych - 6 sztuk F-35A;
  • australijskich sił powietrznych - 8 sztuk F-35A;
  • tureckich sił powietrznych - 2 sztuki F-35A;
  • japońskich sił powietrznych - 4 sztuki F-35A;
  • izraelskich sił powietrznych - 6 sztuk F-35A;
  • południowokoreańskich sił powietrznych - 6 sztuk F-35A.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.