Reklama

Technologie

USA: katastrofa Black Hawka w Alabamie

W Alabamie rozbił się w środę po południu amerykański helikopter wojskowy UH-60 Black Hawk. Nikt nie przeżył tej katastrofy.

Reklama

Według stanowej agencji egzekwowania prawa (ALEA) do wypadku doszło w hrabstwie Madison. Nastąpiło to po godz. 15:00 miejscowego czasu. Zamknięto okoliczne drogi. „Organy bezpieczeństwa publicznego i organy ścigania przybyły na miejsce śmiercionośnej katastrofy helikoptera w rejonie autostrady 53 w hrabstwie Madison" – podała lokalna telewizja WAAY 31.

Reklama
Reklama

Powołując się na służby medyczne w z Huntsville podkreślono, że nikt nie przeżył katastrofy. Nie wiadomo, ile osób znajdowało na pokładzie śmigłowca. Nie odnotowano natomiast żadnych ofiar na ziemi. Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) potwierdziła, że w płomieniach stanął helikopter wojskowy.

Czytaj też

O wysłaniu na miejsce katastrofy swej ekipy powiadomiło dowództwo bazy Armii Stanów Zjednoczonych Redstone Arsenal (RSA) hrabstwie Madison. „Jesteśmy świadomi doniesień o incydencie z udziałem helikoptera w pobliżu autostrady 53 w Huntsville. Służby ratownicze są na miejscu, a Redstone Arsenal w pełni wspiera władze lokalne w ich aktywnym dochodzeniu. Nie ustaliliśmy jeszcze, czy incydent jest związany z Redstone Arsenal i będziemy wciąż wspierać władze społeczności w miarę rozwoju sytuacji" – głosi oświadczenie RSA.

Fot. Brad Rhen/US Army

Black Hawk, używany przez wojsko amerykańskie od lat 70-tych, był zaangażowany w kilka wypadków w ostatnich latach, w których zginęli członkowie personelu amerykańskich sił zbrojnych oraz służby, co zwróciło uwagę kongresu. Jak podaje portal Military Times w lutym 2021 r. rozbił się Black Hawk pilotowany przez załogę z Gwardii Narodowej Idaho, zabijając przy tym trzech pilotów. Miesiąc wcześniej w katastrofie Black Hawka zginęło trzech żołnierzy Gwardii Narodowej Nowego Jorku, natomiast w 2020 r. w katastrofie Black Hawka na egipskim półwyspie Synaj zginęło pięciu amerykańskich żołnierzy i dwóch członków sojuszniczych jednostek.

Czytaj też

UH-60 Black Hawk to wielozadaniowy amerykański śmigłowiec transportowy i wsparcia piechoty, który został zbudowany przez Sikorsky Aircraft Corporation. Od lat 70. jest on nieustannie rozwijany i przez to pojawiają się jego kolejne warianty przystosowane do współczesnych działań bojowych. Black Hawk jest najbardziej rozpoznawalnym współczesnym śmigłowcem bojowym wykorzystywanym przez wiele państw na świecie.

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (3)

  1. Jerzy

    Z filmu wynika, że spadał z dużej wysokości bez żadnej kontroli - usterka techniczna?

  2. szczebelek

    Niech zgadnę, że jakiś podają oficjalnie, że to wina pilotów, bo nikomu nie zależy by śmigłowiec wyprodukowany w tysiącach egzemplarzy stał się bagażem bez możliwości sprzedaży.

  3. Paweł P.

    Jak kamień, spadł... Dziwne.

Reklama