Reklama

Technologie

UAVS Poland i WITU wśród nagrodzonych za innowacje. Drony, kieszonkowa artyleria i skierowane energie

IV Gala Innowacyjnności. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl
IV Gala Innowacyjnności. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Spółka UAVS Poland oraz Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia – to najważniejsi laureaci IV Gali Innowacyjności, która odbyła we wtorek w Warszawie. Kolejną edycję konkursu Innowacje dla Sił Zbrojnych RP zorganizował Inspektorat Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych, a laureatów wyłoniła kapituła złożona z przedstawicieli Sztabu Generalnego WP, Dowództwa Generalnego RSZ, Inspektoratu Uzbrojenia oraz I3TO.

Nagrody były wręczane w trzech kategoriach – koncepcje, projekty badawczo-rozwojowe i projekty specjalnego przeznaczenia. W każdej kategorii wręczono nagrody finansowe I, II i III stopnia. Najwyższa pierwsza nagroda (30 tys. zł) została przyznana za projekty specjalnego przeznaczenia. W dwóch kategoriach zwyciężyła spółka UAVS Poland z dronem DC-01 Mucha, a w jednej triumfował Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia, który otrzymał też nagrody w pozostałych kategoriach.

W kategorii koncepcje nagrodę pierwszego stopnia otrzymał WITU za projekt mikrofalowej broni energii skierowanej na bazie kompresorów mocy przeznaczonej do zwalczania pojedynczych i grupowych celów takich jak drony. Drugą nagrodę odebrał Wojciech Nieciecki, autor koncepcji bojowego bezzałogowego statku powietrznego wielokrotnego użytku. Trzecie miejsce zajęło konsorcjum, którego liderem jest Wojskowa Akademia Techniczna, a członkami – Politechnika Warszawska, Polska Grupa Zbrojeniowa i spółka MESKO. Przygotowało ono projekt: System pocisków rakietowych kalibru 40 mm "Kieszonkowa Artyleria Rakietowa".

Za najlepszy projekt badawczo-rozwojowy uznano propozycję spółki UAVS Poland, która przygotowała modernizację bezzałogowego statku powietrznego w układzie wielowirnikowym DC-01 Mucha poprzez integrację z hybrydowym źródłem energii oraz doposażenie w głowicę optoelektroniczną z kamerą hiperspektralną do szybkiej identyfikacji wybranych substancji i materiałów w warunkach bojowych. Drugą nagrodę otrzymał Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia, gdzie powstał projekt głowic GX-2 do bojowych bezzałogowych statków powietrznych. Na trzecim miejscu znalazła się spółka Teldat, która zaproponowała projekt systemu bezprzewodowego zarządzania sterowanymi przeciwpancerno-przeciwtransportowymi ładunkami wybuchowymi.

Zwycięzcą w kategorii projektów specjalnego przeznaczania okazała się także spółka UAVS Poland, tym razem za projekt: "Bezzałogowy statek powietrzny w układzie wielowirnikowym DC-01 Mucha zdolny do pracy w trudnych warunkach, o wydłużonym czasie lotu, przeznaczony do obserwacji, monitoringu i nadzoru, posiadający możliwość wykonywania lotów w roju". Drugie miejsce zajęło WITU za głowice GX-1 do bojowych bezzałogowców. Trzecia nagroda przypadła natomiast konsorcjum, którego liderem jest przedsiębiorstwo MADALA Janusz Będkowski, a członkiem PIAP Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów. Ich projekt to: "Badanie nowej głowicy skanowania przestrzennego oraz jej modyfikacji z przeznaczeniem dla robotów mobilnych do mapowania otoczenia".

Jak powiedział szef I3TO dr Paweł Olejnik nagrody są ważnym wydarzeniem nie tylko dlatego, że przyniosły osobiste zyski nagrodzonym. – Myślę, że dla każdej z osób, które uczestniczą w tym procesie najważniejsze jest dobro naszego narodu i bezpieczeństwo państwa, które zawsze się wybija na pierwsze miejsce w dokonaniach tych ludzi – powiedział Olejnik.

Przemawia szef I3TO Paweł Olejnik. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl
Przemawia szef I3TO Paweł Olejnik. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Do konkursu zgłosiło się prawie 100 uczestników. Startować mogły podmioty gospodarcze oraz instytucje naukowo-badawcze i edukacyjne zarejestrowane i mające siedzibę w Polsce, a także obywatele polscy. Zgłaszane były koncepcje, pomysły i projekty w obszarze badań i rozwoju na dowolnym etapie realizacji lub wdrożenia, możliwe do zastosowania i wykorzystania w siłach zbrojnych. Wykluczone są projekty finansowane ze środków MON, w tym za pośrednictwem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Reklama
Reklama

Komentarze