Reklama

Technologie

Technika operacyjna i rozwiązania bezpieczeństwa w ofercie Spy Shop

Fot. Spy Shop
Fot. Spy Shop

Dwudziesta ósma edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO), która odbyła się w Kielcach w dniach 8-10 września po raz kolejny przyniosła wiele technologicznych nowości prezentowanych przez 185 firm z 15 krajów. Na targach nie mogło zabraknąć również firmy Spy Shop, czyli polskiego lidera w branży detektywistycznej i systemów bezpieczeństwa.

MSPO, czyli trzecie co do wielkości europejskie targi z branży obronnej to miejsce, gdzie każdego roku spotykają się specjaliści, inwestorzy i przedstawiciele wojsk, firm oraz instytucji związanych m.in. z przemysłem zbrojeniowym i obronnością. Na miejscu można na własne oczy zobaczyć najnowsze zdobycze technologiczne prezentowane przez największych producentów z całego świata. Pomimo trudności związanych z pandemią koronawirusa SARS-CoV 2 tegoroczna edycja targów odbyła się przy zachowaniu wszelkich niezbędnych środków ostrożności.

Jak co roku swoją obecność na targach silnie zaznaczyła firma Spy Shop, która od 2007 roku nieustannie rozwija swoją ofertę w zakresie usług i produktów związanych z inwigilacją i kontrinwigilacją przeznaczonych zarówno dla osób prywatnych, jak i firm oraz instytucji państwowych. Na odwiedzających stoisko czekała szeroka gama nowoczesnych rozwiązań sprzętowych.

Urządzenia do dalekiego nasłuchu i masowej kontroli osób

Jednym z nich jest mikrofon laserowy zaprezentowany dzięki nawiązaniu współpracy z producentem specjalistycznych urządzeń. Mikrofon pozwala na prowadzenie efektywnego nasłuchu z odległości nawet do 300 m przy wykorzystaniu niewidocznej wiązki laserowej. Rozwiązanie pozwala na odtworzenie dźwięków w pomieszczeniu na podstawie pomiarów wibracji powierzchni przedmiotów np. szklanki lub tarczy zegara ściennego spowodowanych rozmową osób w ich pobliżu. Skuteczność i mobilność czynią z niego świetne narzędzie do wykorzystania operacyjnego przez organy ścigania i służby specjalne.

Drugą zaprezentowaną nowością była kompaktowa kamera terahercowa Tera Herz Mini. Pozwala ona na masową kontrolę osób pod kątem ukrytych niebezpiecznych przedmiotów (metalowych, jak i niemetalowych) w rodzaju broni czy improwizowanych ładunków wybuchowych. Jest to skuteczne rozwiązanie ułatwiające ochronę np. lotnisk, sądów i wszelkich innych zatłoczonych miejsc narażonych na ataki terrorystyczne. Ważną cechą produktu jest to, że detekcja odbywa się na odległość – maksymalny efektywny zasięg to ok. 8 metrów.

image
Fot. Spy Shop

Wykrywanie niebezpiecznych substancji

W Kielcach firma SpyShop prezentowała również narzędzia do detekcji i identyfikacji niebezpiecznych substancji. Jednym z nich jest wykrywacz materiałów wybuchowych Venator 3500i. Urządzenie wykorzystuje technologię IMS (spektrometria ruchliwości jonów) i zapewnia detekcję materiałów wybuchowych, narkotyków i substancji trujących w postaci śladowych ilości oraz oparów. Dzięki kompaktowym rozmiarom, łatwej obsłudze i szybkości działania - analiza odbywa się w 5 sekund - Venator 3500i znakomicie sprawdzi się w rękach policjantów, pracowników ochrony i funkcjonariuszy straży granicznej.

Nie zabrakło również spektometrów Ramana, m.in. Cora 100, zaprojektowanych specjalnie do identyfikacji substancji chemicznych w postaci płynów, proszków lub ciał stałych. Spektroskopia ramanowska pozwala na błyskawiczne wykrywanie szerokiej gamy związków chemicznych bez konieczności otwierania opakowania lub pojemnika.

Warto też wspomnieć o jednorazowych testach marki SwabTek do identyfikacji narkotyków i materiałów wybuchowych w formie stałej i płynnej na dowolnej powierzchni. W szybki i łatwy sposób wykrywają one wiele rodzajów substancji takich, jak (w zależności od wersji) amfetamina, heroina, kwas siarkowy i azotowy, trotyl lub aceton. O jakości tych produktów świadczy fakt, że test na płynne materiały wybuchowe został wpisany na listę ECAC.

image
Fot. Spy Shop

Rozwiązania kontrinwigilacyjne

Jak co roku Spy Shop zaprezentował szeroki zakres urządzeń kontrinwigilacyjnych. Wśród nich warto wyróżnić ofertę brytyjskiej Selcom Security, czyli wieloletniego partnera wrocławskiej firmy. Znajdziemy w niej wielofunkcyjny zestaw ST-500 „Piranha” umożliwiający detekcję i lokalizację różnych rodzajów urządzeń inwigilacji. Z dużą skutecznością lokalizuje on podsłuchy radiowe, przewodowe i te wykorzystujące podczerwień.

Innymi godnymi uwagi modelami są: detektor ST-301 „Spider” przystosowany do odnajdywania podsłuchów w instalacjach przewodowych oraz Optic-2 wykorzystujący detekcję optyczną do łatwego odnajdywania ukrytych w pomieszczeniu kamer i kamkorderów. Nie sposób pominąć również niezawodnego ST-42 „Cayman”, czyli wykrywacza złącz nieliniowych. Wynajduje on wszelkiego rodzaju urządzenia elektroniczne bez względu na ich rodzaj, rozmiar i to, czy są one uruchomione, uśpione czy wyłączone.

image
Fot. Spy Shop

Także zainteresowani stacjonarnymi sprzętami kontrinwigilacyjnymi potencjalni nabywcy mogli przyjrzeć się bliżej na stoisku Spy Shop interesującym urządzeniom. Jednym z nich była bramka  do wykrywania metali, elektroniki i niebezpiecznych przedmiotów - Cellsense. Urządzenie to pozwala na wykrywanie drobnych obiektów, a także elektroniki – telefonów komórkowych, rejestratorów czy kamer. Sprawdzi się na przykład w zakładach karnych do zapobiegania przemytowi zabronionych przedmiotów a także w zabezpieczeniu sali konferencyjnej przed wniesieniem urządzeń podsłuchowych.

Innym rozwiązaniem zapobiegającym inwigilacji jest system ANDRE marki REI do wykrywania transmisji w zakresie 10 kHz -12 GHz. W praktyce oznacza to sprawną detekcję telefonów, rejestratorów audio, podsłuchów i innych urządzeń elektronicznych transmitujących sygnały. Zaawansowane parametry i lekka, przenośna konstrukcja pozwalają na szybkie i kompleksowe przeszukiwanie dowolnego pomieszczenia pod kątem ukrytych sprzętów szpiegowskich.

Telefony i aplikacje szyfrujące

Telefony szyfrujące z każdym rokiem cieszą się coraz większą popularnością w sferze biznesowej. Nic dziwnego – zabezpieczenie rozmów i wysyłanych wiadomości przed nieuczciwą konkurencją jest na wagę złota. Na stoisku Spy Shopu można było sprawdzić dwa najnowsze rozwiązania z tej kategorii. Pierwszym był telefon szyfrujący Tag T1.

image
Fot. Spy Shop

Ten niepozorny, elegancki smartfon wyposażony jest w zmodyfikowany system operacyjny zaprojektowany tak, aby uniemożliwić przechwycenie komunikacji, blokować złośliwe oprogramowanie i chronić przechowywane pliki. Wszystkie połączenia głosowe i przesyłane treści szyfrowane są metodą end-to-end przy użyciu najbardziej zaawansowanych protokołów kryptograficznych. Brak dostępu do usług Google i wysyłanie samozniszczalnych wiadomości to kolejne ważne cechy tego produktu.

Drugim prezentowanym rozwiązaniem był telefon RAW Secure Phone. Ten model również posiada zmodyfikowany system operacyjny, a także nowoczesną platformę komunikacyjną RAW, która gwarantuje bezpieczne połączenia głosowe i wysyłanie wiadomości. Dzięki wydajnym prymitywom kryptograficznym przechwycenie komunikatów jest praktycznie niemożliwe nawet przy zastosowaniu najbardziej zaawansowanego oprogramowania szpiegowskiego.

Do tego dodajmy mnogość przydatnych funkcji, np. tworzenie prywatnych czatów i konferencji oraz moduł BARK automatycznie wykrywający zagrożenia dla systemu operacyjnego. Warto też dodać, że w przypadku RAW mamy do czynienia właściwie z dwoma osobnymi rozwiązaniami: klient może zakupić telefon szyfrujący lub samą aplikację, by zainstalować ją na własnym smartfonie z systemem Android lub iOS.

Technika operacyjna

W tej popularnej kategorii również nie zabrakło ciekawych rozwiązań do zastosowania profesjonalnego np. w detektywistyce i przez służby porządku publicznego. Z ich pomocą można w łatwy i całkowicie dyskretny sposób pozyskać cenne materiały dowodowe.

Dużym zainteresowaniem cieszył się rejestrator audio w postaci karty pamięci SD, który ze względu na szerokie opcje konfiguracji, możliwość obsługi za pośrednictwem łącza Bluetooth oraz niepozorny kamuflaż, można zastosować w wielu scenariuszach. Demonstrowany był także dyktafon modułowy, który łatwo zakamuflować ze względu na miniaturowe wymiary, zewnętrzne zasilanie i podobnie jak w przypadku karty SD dostęp zdalny przez interfejs Bluetooth.

image
Fot. Spy Shop

 

Optyka i outdoor

Ten segment reprezentowany był przez amerykańską firmę AGM Global Vision słynącą z najwyższej klasy urządzeń optycznych. Nowoczesne noktowizory generacji 2 i 3, termowizory z wydajnymi sensorami mikrobolometrycznymi i wysokiej klasy akcesoria taktyczne w postaci lornetek, lunet i kolimatorów zadowolą pasjonatów amatorskiego strzelectwa i profesjonalistów: myśliwych, żołnierzy, funkcjonariuszy policji oraz sportowców.

Na koniec wspomnijmy o latarkach cenionej niemieckiej marki Ledlenser z nowej serii, która miała premierę we wrześniu 2020. Duża moc, różne tryby świecenia i solidne wykonanie (do 7 lat gwarancji producenta) gwarantują efektywne wykorzystanie w terenie – profesjonalne, taktyczne oraz rekreacyjne.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Spy Shop. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.