Reklama

Technologie

Rosyjskie bezzałogowce z łącznością satelitarną

Fot. Kronsztad
Fot. Kronsztad

Czołowy rosyjski producent bezzałogowców, firma Kronsztad z Petersburga, zaprezentował podczas wystawy Dubai Airshow 2021 bezzałogowiec klasy MALE typu Orion-E wyposażony w łącze satelitarne. Jak poinformowano, łącze tego typu może zostać jako odrębny moduł zainstalowane również w innych bezzałogowcach produkcji rosyjskiej.

Jak informuje agencja TASS, Zjednoczone Emiraty Arabskie to pierwsze miejsce, gdzie publicznie zaprezentowano wariant bezzałgoowca Orion-E z satelitarnym łączem umożliwiającym działanie pozahoryontalne. „Bez łączności satelitarnej zasięg jest ograniczony i nie przekracza 250-300 km” – poinformował Sergiej Bogatikow, dyrektor generalny spółki Kronsztad, wyjaśniając – „W celu poszerzenia zakresu zadań i obszarów działania systemu, a także zwiększenia możliwości eksportowych bsl Orion-E, firma Kronstadt doszła do wniosku, że konieczne jest wyposażenie bezzałogowego statku powietrznego w łącze satelitarne”.

Przedstawiciel producenta maszyn typu Orion podkreślił, że była to inicjatywa frmy Kronsztad, gdyż w ramach programu Inochodiec, w którym maszyna została opracowana dla rosyjskich sił powietrznych nie przewidywano takiej opcji. Oznacza to, że łącze satelitarne będzie dostępne w pierwszje kolejności dla maszyn przeznaczonych na eksport. Zastosowanie tego rozwiązania pozwala teoretycznie w sposób niemal nieograniczony zwiększyć promień działania maszyn lub też odległość od operatora do obszaru ich działania.

Bsl Orion jest maszyną rozpoznawczo-uderzeniową osiągającą długotrwałość lotu do 24 godzin na pułapie maksymalnym 7500 metrów i prędkość do 200 km/h. Zasięg sterowania bezpośrednio wynosi 250 km, a z retranslatorem do 300 km. Płatowiec zbudowano w klasycznym dla bezzałogowców tej klasy układzie średniopłatu z usterzeniem motylkowym i śmigłem pchającym. W przedniej części maszyny umieszczona jest głowica optoelektroniczna MOES wyposażona w kamerę termowizyjną, dwie telewizyjne z zoomem, dalmierz laserowy i laserowy wskaźnik celów.

Rozpiętość skrzydeł wynosi 16 metrów a długość kadłuba to 8 metrów. Napęd stanowi silnik tłokowy APD-115To mocy 86 kW (115 KM) z dwułopatowym śmigłem pchającym. Orion ma maksymalną masę startową 1000 kg i udźwig użyteczny maksymalnie 200 kg wraz z planowanym uzbrojeniem. Maszyna może posiadać dwa pylony uzbrojenia pod kadłubem i po dwa pod każdym ze skrzydeł, na których jest przenoszone uzbrojenie kierowane i niekierowane.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze (10)

  1. Niuniu

    Ruski procesor :D - wszystko co Pan pisze o rosyjskiej elektronice to zapewne prawda. Tyle tylko, że amerykanie i większość świata robią to samo. To się nazywa globalizacja. I jak na tym przykładzie widać rosjanie potrafią z tego korzystać a amerykańskie sankcje nie bardzo ich ograniczają. Co do podatku węglowego to nie bardzo bym się martwił Rosją. W końcu te same produkty produkowane przez inne Państwa (surowce też) będą obłożone takim samym podatkiem. Rosja może się okazać i tak w uprzywilejowanej pozycji gdyż już dziś duża część produkowanej tam energii pochodzi z hydroelektrowni i elektrowni atomowych (ponad 40%) kolejne 40% to wynik spalania gazu. Europie sporo do tego brakuje. Nie mówiąc o Polsce. I tym na Pana miejscu bym się martwił. Jeśli UE wprowadzi podatek węglowy to będzie on wyjątkowo niekorzystny dla polskiej gospodarki. Przynajmniej przez najbliższe 20-30 lat.

    1. Ruski procesor :D

      Intel w stu procentach produkowany jest na terenie USA i przez nich projektowany. Co do podatku węglowego w pierwszej kolejności zostanie nim objęta stal i nawozy sztuczne . Rosja może mieć dużo Energi jądrowej i wodnej, ale procesy technologiczne w ich firmach są na bardzo niskim poziomie i brak ochrony środowiska ( brak oczyszczalni ścieków, filtrów na kominach itd)

  2. ito

    Techniczna informacja na temat skokowego powiększenia możliwości bojowych rosyjskich dronów MALE przy minimalnych nakładach. Komentarze w stylu "a u ruskich to za stodołę chodzą". ŻENADA PANOWIE. Ma któryś w ogóle cos merytorycznego do powiedzenia w temacie?

    1. Fun club onuc

      Tak po trzydziestu latach wprowadzają klasę dronów z których USA już rezygnuje. I ściągają z pomników zgnite skorupy samolotów żeby je remontować.

    2. Davien

      Ito, zrobili sobie odpowiednik wycofywanego juz Predatora, do tego słabszy od oryginału. jak na kraj udający mocarstwo to delikatnei mówiąc kiepsko.

  3. Piotr

    Rosja goni zachód. Sankcje USA/EU to strzał w stopę. Putin to nie pijak i zdrajca Jelcyn, stawia na gospodarke, nowe technologie \ MS 21 - kompozytowy samolot, z nowymi rosyjckini silnikami turbowentylatorowymi i sukces rosyjkich kompozytów SSJ-100- lata i już bez katastrof lotnictw wojskowe , SU 57 , powstaje w bóleach, bo jest nową konstrukcją, wychodzą błedy wieku dziecięcego SU75 Rosyjski silnik izdielje 30 - powstaje lata, wielkie opóźńienia, bo nie nie jest przeróbką , tylko nową konstrukcją, z pewności ą będzie nowa jakość Rosyjska mikroelektronika - Rosyjskie procesory- "in progres", na ten czas rozwijają się w postępie geometrycznym ,a tylko kilka krajów świata je produkuje. Powstała firma Angstrem-t , produkcja zaawansowanej mikroelektroniki, również dzięki sankcjom Rosja nie jest kundlem USA , stawia się, więc musi być samowystarczalna. Putin jest świetnym prezydentem a Rosjanie nasi przyjaciele od zawsze :)

    1. Ruski processor :D

      Rosyjski mikroprocesor wyprodukowany na Taiwanie .Jądra tych procesorem to brytyjska licencja .A to wszystko i tak jest możliwe dzięki Holenderskim maszyną litograficznym .Wafle krzemowe z USA tak jak chemia do ich wytrawiania . No najlepszy amerykański software do projektowania architektura mikroprocesorów . Reszty bzdur nawet nie ma co komentować. Same się komentują (brak katastrow w lotnictwie) :D

    2. obserwator

      No "super" . Wymieniłeś towarzyszu Ławrow rozwój techniki wojskowej , czyli polityki agresji wobec innych państw, bo tylko na to was stać . A co wy towarzyszu zrobiliście dla pokoju na świecie, w tym wobec sąsiadów. Odpowiedź- NIC . Gdyby nie kraje zachodu, które u was inwestują od lat nie mielibyście nic . Zacznijcie współpracować z innymi państwami i rozwijać pokój na świecie, z nie tylko agresja i destabilizacja . Czy wy towarzyszu myślicie, ze jak wystrzelicie swoje rakiety , to przeżyjecie ? Otóż nie ! Nic wam to nie da , ani też innym krajom zachodu . Zajmijcie się własnymi sprawami na was ym terytorium , to i zachodu nie będzie zwracał wam uwag .

    3. Fanklub Daviena i GB

      Tak, Wielka Brytania opracowała Elbrusa Rosjanom... Ty też żyjesz "w świece wg Daviena"? :D

  4. Piotr ze Szwecji

    Nadal powątpiewacie tam w Polsce na tą możliwość nawigacji satelitarnej przez rosyjskie drony? Tak bezpiecznie i słodko, to będzie dla okrętów i admirałów z MW w tym szczecińskim porcie, nie? Iskander nie doleci, lecz Kolibry i drony, szczególnie te wystrzeliwane z samolotów bombowych czy z kutrów dywersyjnych, już dolecą. Rosyjski satelita wyśledzi. 3 Mieczniki pójdą na dno po skoordynowanym i zmasowanym ataku saturacyjnym. Proste niczym konstrukcja drutu.

    1. Gnom

      W grze - i owszem. W życiu jest jeszcze sporo innych czynników i źródeł informacji.

    2. peel

      hej podżegaczu - wojnę już planujesz? to może nie chowaj się w "szwecji" tylko wstąp do WOT :D

    3. Levi

      Mowisz ze Baltijskij Flot dokona zbiorowego sepuku na widok nadlatujących NSMow? Dobrze mowisz. A chociaż widelce do tego sepuku maja? Bo to że Kronsztad cos skleił z kartonu i gumy do żucia to jedno a to że armia tego nie ma i nie ma środkow do implementacji to drugie...

  5. droma

    oczywiście że będzie łączność na kremlu w rosji-kaput znalezli zdobyczne radio telefunken ,hura ,będzie łączność ...

    1. rusofobia to stan umysłu

      Jak się nie ma argumentów żeby stwierdzić, że te drony to nic nie warty złom to się pisze takie brednie jak ty. Pod innym artykułem, gdzie komentowałeś w identyczny sposób śmierć rosyjskich spadochroniarzy zapytałem, jaki jest twój komentarz w sprawie śmierci polskich żołnierzy na granicy i nie dostałem odpowiedzi. Więc może tutaj coś napiszesz?

  6. Rusofobia to stan umysłu

    Jak się nie ma argumentów żeby stwierdzić, że te drony to nic nie warty złom to się pisze o PKB Rosji....

    1. A PKB Rosji to głównie surowce

      Te drony są znacznie gorsze od amerykańskich. Zatem to złom.

    2. Mike Texas USA

      Muszę się pochwalić ze mój stan Texas ma większy PKB niż cała Rosja. :) Najbiedniejsi ludzie w USA lepiej się odżywiają i są bogatsi od przeciętnych Rosjan. Tylko 25 km od St Petersburga i 50km od Moskwy ludzie nie maja kanalizacji i chadza na zewnątrz żeby się załatwić. To jest tragedia !

    3. Pupu

      Rosja wprowadza drony trzydziesci lat po USA . Global Hawk i Predator właśnie są wycofywane z USarmy .

  7. GB

    Pojawiły się informacje że Rosja przeprowadziła test antysatelitarny i trafiła własnego nieczynnego satelitę Kosmos 1408. Problem w tym że odłamki mogą uszkodzić ISS...

    1. BG

      a ja słyszałem, że przymierzyli tak, że odłamki trafią tajnego satelitę USA ...

    2. peel

      zabawne, ale od mniej-więcej końca wojny w wietnamie, posiadanie sił zbrojnych powoduje generalnie koszty, straty i zniszczenia we własnym kraju posiadacza :)

    3. BG

      Ta stacja i tak pójdzie niedługo na złom. A z czego strzelali, MiG-31 albo S-500 ?

  8. Pol

    Z takim bezzałogowcem w masowej produkcji może być problem daje to kupującemu nieograniczone możliwości ataku . Pierwsze produkty może i da się kontrolować przez producenta ale do łączności satelitarnej ma dostęp coraz więcej krajów i z czasem sami opracują własne rozwiązania .W tedy Rosja będzie mogła atakować co i gdzie zechce twierdząc że to może ich produkt ale nie użyty przez nich.5000 tys km zasięgu to praktycznie gdzie się tylko zechce elektrownie atomowe itd... Może to już najwyższy czas abyśmy jako kraj mieli jakieś satelity a pracę przyspieszyły. Chodzi mi o satelity obrazowe jak i komunikacyjne .

  9. klik

    A co Pan redaktor wychwala tak rosyjskie uzbrojenia ?

    1. A gdzie Pan tu widzi wychwalanie?

    2. doro

      Jak jest cos dobre to sie chwali, a jak złe to gani.

    3. Ja Sam

      A gdzie to dobre bo na pewno nie w Rosji.

  10. Ruski procesor :D

    Tymczasem PKB Rosji 2015 2,292 biliona USD / 2019 1,687 biliona USD / 2021 1,483 biliona USD Polskie PKB 2015 477 miliarda USD / 2021 594 miliarda USD Oznacza to ze polska gospodarka była cztery razy mniejsza od rosyjskiej. Za chwile będziemy mieli PKB w wysokości połowy rosyjskiego. W 1990 roku byliśmy jedenastokrotnie mniejsza gospodark.Także z całego serca kibicuje Putinowi i jego ekipie :D Tym bardziej ze juz za rogiem w jego ostatnich trzech kadencjach wszyscy przesiądą się na samochody elektryczne . A Rosja od 2025 będzie musiała płacić podatek węglowy na granicy z UE.

    1. Fanklub Daviena i GB

      Czy to znaczy, że mamy sprzęt wojskowy na poziomie 1/4 rosyjskiego a niedługo dorównamy połowie rosyjskich myśliwców, opl, ppk, artylerii? Ile wynosiło PKB Wietnamu czy Afganistanu gdy wygrywały z USA? :D

    2. Byczek

      Ech......... Chcesz powiedzieć, że gospodarka Rosji z 2013/14 rok skurczyła się 2,5 razy? czy wycena w dolarach po sankcjach spadła? W przypadku Rosji warto też wiedziec które pkb brac pod uwagę, ale tego to już nie chce mi się tłumaczyć. pzdr

    3. Wicher

      Tylko wiesz 100 dolarów u nas to jest coś innego niż 100 dolarów w Rosji. W Rosji za 100 dolarów kupisz sobie znacznie więcej dóbr i usług niż w Polsce

Reklama