Jaki myśliwiec dla Szwajcarii? F-35 oceniony najkorzystniej [KOMENTARZ]

22 czerwca 2021, 11:55
18J00097_29
Fot. Lockheed Martin: Darin Russell
Reklama

F-35A Lightning II spisał się najlepiej ze wszystkich konstrukcji rywalizujących w konkursie na przyszły myśliwiec dla Szwajcarii – doniosło szwajcarskie radio SRF „Rundschau” powołując się na niezidentyfikowane źródła, prawdopodobnie zbliżone do Departamentu Federalnego Obrony, Ochrony Ludności i Sportu. Jednocześnie poinformowano, że F-35 mimo to nadal może przegrać ale nie ze względów finansowych czy technicznych, ale politycznych. Zgadza się to z doniesieniami z ubiegłego tygodnia na temat dużych szans francuskiego Rafale.

Szwajcarzy chcą kupić między 36 a 40 samolotów. Ich ostateczny wybór ma nastąpić w bieżącym roku a podpisanie kontraktu w roku przyszłym. Dostawy miałyby ruszyć w roku 2025 i zakończyć się w 2030. Nowa maszyna ma zastąpić dwa typu szwajcarskich samolotów bojowych. Starzejące się F/A-18C/D Hornet i kompletnie już przestarzałe F-5E Tiger II. Zgodnie z lokalnym prawem Szwajcarzy zgodzili się na kupno nowych myśliwców w narodowym referendum, a decyzja o kupnie samolotów przeszła większością zaledwie 50,1 proc. głosów.

W postępowaniu bierze obecnie udział czterech konkurentów: dwóch europejskich (Dassault Rafale i Eurofighter Typhoon) i dwóch amerykańskich (Boeing F/A-18E/F Super Hornet i Lockheed Martin F-35A Lightning II). Nowe samoloty mają zostać zakupione w liczbie 36-40 egzemplarzy wraz z pakietami towarzyszącymi za cenę do 6,5 mld USD. Postępowanie jest ważne nie tylko ze względu na zaangażowane w nie pieniądze. Szwajcaria jest obok Finlandii jedynym państwem, które przy wyborze nowego samolotu wielozadaniowego zdecydowała się przeprowadzić wyczerpujący cykl prób tak, aby wybrać najbardziej odpowiadający jej samolot. Do niedawna uważano, że wybór będzie czysto merytoryczny, nie obciążony czynnikami politycznymi.

Reklama
Reklama

Zgodnie z informacjami podanymi przez radio SRF w artykule zatytułowanym w wymowny sposób - „Ferrari der Lüfte” - F-35A w wyniku przeprowadzonych prób wszystkich konkurencyjnych konstrukcji przeprowadzonych przez Departament Federalny Obrony, Ochrony Ludności i Sportu, okazał się lepszy od konkurentów w wielu aspektach. Po pierwsze maszyna Lockheed Martina ma być najtańsza w zakupie, przez co Szwajcarzy mogliby w ramach zakładanego budżetu kupić jej w większej ilości egzemplarzy niż inne.  Po drugie uznano, że szkolenie na tym samolocie byłoby znacznie tańsze (plus bardziej ekologiczne oraz bezpieczniejsze i mniej uciążliwe dla ludności), z uwagi na zaplecze symulatorowe umożliwiające wirtualne szkolenia w znacznie szerszym zakresie niż u konkurentów. Amerykanie najwyraźniej rozwiali też wątpliwości co do możliwości operowania Lightninga II w małym górzystym kraju z uwagi na możliwości wznoszenia.

Wnioski szwajcarskie okazują się zbieżne z tymi, które opublikowali m.in. Duńczycy po wyborze przez nich F-35A w 2016 roku. Samolot ten był porównywany z Eurofighterem i F/A-18E/F. Dania zdecydowała się na zakup 27 Lightningów II zarówno ze względu na aspekty tak techniczne (wojskowe) jak i strategiczne i ekonomiczne, a wyniki postępowania umieszczono w ponad 100-stronnicowym raporcie dostępnym dla opinii publicznej (z podsumowaniem w języku angielskim). Z przyczyn technicznych F-35A został uznany za maszynę skuteczniejszą jeśli chodzi o dokonywanie uderzeń na wybrane cele i mającą większe szanse na przetrwanie. Wskazywano na jej cechy stealth, lepszej niż u konkurentów sensory i niższą cenę - zakupu i eksploatacji. F-35 uznano też za samolot znacznie bardziej perspektywiczny, tj. podatny na modernizacje i zdolny do efektywnego działania na polu bitwy przyszłości. Ryzyko techniczne programu F-35 uznano za nieco wyższe niż w przypadku Super Horneta, ale… nieco niższe niż w przypadku Eurofightera.

Duńczycy oszacowali też koszt eksploatacji F-35 za najniższy w stosunku do kosztu życia rozważanej floty FA-18E/F bądź Eurofighterów. Te ostatnie zaś zostały uznane za najdroższe w eksploracji. Do dobrego wyniku Lightningów II przyczyniła się tutaj zakładana żywotność płatowca na 8 000 godzin, a nie na 6 000 jak w przypadku konkurentów. W związku z tym Duńczycy uznali, że będą potrzebowali mniejszej floty niż w przypadku konkurentów. Ich potrzeby miało spełnić 28 F-35A (ostatecznie pozyskano jedną maszynę mniej), podczas gdy w przypadku EF Typhoona trzeba by było ich kupić 34 a w przypadku Super Horneta – 38.

W duńskim raporcie podkreślono też, że godzina lotu Eurofightera jest najdroższa spośród konkurentów, a Super Hornet jako maszyna dwumiejscowa wymaga większej liczby lotów szkoleniowych z powodu większych potrzeb treningu załogi. Ostatecznie więc flota F-35 okazała się dla Duńczyków tańsza w zakupie i utrzymaniu, a także przyzwoita jeżeli chodzi o ryzyko techniczne projektu niż floty oparte o konstrukcje konkurencyjne. W pełni zgadzałoby się z sygnalizowanymi obecnie szacunkami szwajcarskimi, chociaż Berno najwyraźniej nie dąży raczej do redukcji floty niezbędnych mu samolotów, ale do kupna jak największej ich liczby za zakładane środki finansowe.

To wszystko nie oznacza nadal, że Szwajcaria zdecyduje się na zakup F-35A. Wątpliwości budzi krytyka Lightninga II w samych Stanach Zjednoczonych. To właśnie tam, a nie w krajach importerów, pojawiły się w ostatnim czasie wątpliwości dotyczące kosztów eksploatacji i awaryjności samolotu. Wszystkie one dotyczą jednak eksploatowanych obecnie wersji, a nie planowanego Block 4, w która zaopatrzeni zostaliby Szwajcarzy. Amerykanie narzekają tez na F-35 z uwagi na to, że zakładają jego pozyskanie jako myśliwca masowego, którego flota ma liczyć kilkaset egzemplarzy. Sytuacja jest wiec tam nieco inna.

Szwajcarskie wątpliwości może też jednak budzić kwestia „kodów źródłowych” i niezależności, jeśli chodzi o eksploatację tych maszyn. Francuski Dassult a bardzo możliwe że i Eurofighter oferują tutaj znacznie większy, czy nawet pełny dostęp do wszystkich rozwiązań. Jest też kwestia polityczna, o której pisaliśmy poprzednio. Szwajcarska lewica nie chce samolotu amerykańskiego i będzie głosowała przeciw niemu. I choć dysponuje zaledwie dwoma głosami z ośmiu, to grozi zablokowaniem całej procedury pozyskania samolotów w przypadku wyboru propozycji zza Atlantyku.

To w połączeniu z faktem, że – jak donosi SRF „Rundschau” – względy operacyjne w oczywisty sposób wskazują na F-35 – sprawia, że nadal nie można wyrokować, która konstrukcja ostanie wybrana, chociaż jak wskazuje SRF „Rundschau” szwajcarski departament odpowiedzialny za obronę jest formalnie zmuszony wybrać konstrukcję najlepszą ze względów operacyjnych. Z drugiej strony lewica może doprowadzić w takiej sytuacji do kolejnego referendum na ten temat, które może zakończyć się rezygnacją z kupna jakiegokolwiek samolotu.

Wnioski szwajcarskie co parametrów do F-35 wpisują się w ogólnoświatową tendencję. Polega ona na tym, że niemal każde państwo, któremu USA jest skłonne sprzedać F-35 i które jest na tą maszynę stać - kupuje F-35. Triumfy innych zachodnich konstrukcji tymczasem, w tym ostatnio w szczególności Rafale, dokonują się tam gdzie F-35 z różnych względów jest niedostępny.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 342
Reklama
Bluesky
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 14:47

Typhoon lub Rafale no ale NSA nie śpi więc F-35

BUBA
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 11:18

W wypadku przetargu w Finandii główna zaletą F-35 nie są systemy samolotu F-35A, a cykl życia w siłach zbrojnych. Zarówno F-18 E/F jak Gripen E/F są samolotami o nieokreślonej przyszłości poza horyzontem 2040 roku.............................................. Finlandia nie chce zostać sama z samolotem który nie będzie juz produkowany.............................................................. SAAB planuje wprowadzić wtedy konstrukcje stelth do produkcji, US Navy nie okresliła się jak długo bedzie wykorzystywała F-18. Natomiast w wypadku F-35 program dostaw dopiero rozpoczęto, więc jest nadzieja że w 2040 będą jeszcze produkowane części do tego samolotu a oprogramowanie i wyposazenie bedzie aktualizowane i wspierane przez producentów.............. ......................................................................................................................................................................................... W wypadku F-16 samolot nie jest brany pod uwagę ze wzgledy na niskie możliwości bojowe, podobnie jak było to w 1995................................................................................................................................................................

Davien
piątek, 2 lipca 2021, 16:37

Niezłe brednie, czyli standart u BUBY:)

Kr.
piątek, 25 czerwca 2021, 18:58

21 czerwca agencje prasowe poinformowały, bazując na nieoficjalnych źródłach rządowych, że Rada Federalna Szwajcarii (pełniącą rolę rządu Szwajcarii) zarekomendowała jednak zakup amerykańskich wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35A Lightning II.

niedziela, 27 czerwca 2021, 10:24

Zdziwiłbym się gdyby rekomendowali inna maszynę

trzcinq
piątek, 25 czerwca 2021, 17:28

I niech sobie kupują zarówno Szwajcarzy jak i Finowie skoro wyszło im że najlepszy i chcą tonproblemu nie widzę. Uważam tylko że nasza Harpia to wybór z pobudek politycznych wszak my testów i założeń dziwnej treści nigdy nie robiliśmy. Podobnie sprawa ze sprowadzeniem wojsk obcych do Polski nikt z narodem nie konsultował, większość społeczeństwa nawet nie ma o tym pojęcia i tak się robi to w demokracji zgodnie z prawem winnych zawsze brak

Weder
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 12:06

No o co z tego ze nie ma pojęcia? Tym lepiej. Nie dzieje się żadna krzywda skoro nie maja nawet pojęcia o armii USA u nas. W przeciwieństwie do Sowietów. Co do samolotu, to po co robić drogie porównania i testy skoro inni już to zrobili i warto czerpać z ich doświadczenia.

mobilnyPL
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 14:43

Miłośniku demokracji.... Jak wejdą tak nie wyjdą z ustawą 447 w tle> O tym nie powiedzą.... Chcesz ukrywać przed Polakami fakt sprowadzenia na ich koszt obcych wojsk do Polski.... Ty tak serio piszesz.... Tylko WP jest gwarantem Niepodległości RP....

Davien
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 18:56

Oj mobilka boli ze wykopalismy jego rosyjskich mocodawców z Polski i sami sobie dobieramy sojuszników.

Kr.
piątek, 25 czerwca 2021, 11:59

Jeszcze mam jedną nieoficjalną informacje z przetargu w Finlandii. F-35A okazał się najlepszy spośród Dassault (Rafale D/E), Eurofighter (Typhoon Tranche 3A) i Saab (Gripen E/F) w konkursie na następcę F-18 Hornet.

BUBA
piątek, 25 czerwca 2021, 13:50

Źródełko prosimy......................................................................................................................................................

Kr.
piątek, 25 czerwca 2021, 13:57

Fińska prasa podała wczoraj informacje z przecieków.

BUBA
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 19:57

I źródełka nie ma..................................................................................................................................

Łowca motyli
piątek, 25 czerwca 2021, 14:23

Musi coś w tym być bo testy odbyły się w lutym 2020r., a jesienią rząd Finlandi zwrócił się do Departament Stanu USA o szczegóły ewentualnego kontraktu na zakup maszyn z USA.

Kr.
piątek, 25 czerwca 2021, 15:32

Pod koniec tego roku decyzja o zakupie nowego samolotu dla Finlandii powinna oficjalnie zostać ogłoszona.

Ech
piątek, 25 czerwca 2021, 04:01

Lewica nie chce bo czytala dane np zapewne czytala ksiazke Swondena "No Pleace to hide" - Ciekawa. opisuje w niej jak jako agent CIA przjechal do Szfajcarii (neutralny kraj) zwerbowac jednego z prezesow bankow Szfajcarskich. CiA aby to osiagnac kaze by agent (udawal przjaciela prezesa) zaprosil go na piwo. potem po alkoholu (prezes) spowodwal wypadek (inny agent CIa zachamowal przed nim gwatowie) i wtedy przjaciel -agent mowi mu; "jestem z CIA moge Cie urwatowac jesli bedziesz wspolpracowac". Prezes banku jednak jest uczciwy nie godzi sie. Cia daje materjal do prasy, prezes traci prace, potem zone i mieszkanie. Zniszczny czlowiek. Jest to pierwsze zdazenie gdzie Swonden sie zastanawia czy "jestem po wlasciwej stronie?"

sobota, 26 czerwca 2021, 17:05

Teraz nie ma tych rozterek. Z Putinem jest na pewno po właściwej stronie.

mobilnyPL
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 08:59

..... Nic nie zrozumiałeś poza tym.... No żebyś wiedział....

kowalsky
czwartek, 24 czerwca 2021, 23:31

Ciekawe czy zakup będzie "uwalony" przez referendum jak kilka lat temu wybór Gripenów czy to ten "właściwy wybór" ?

Kr.
piątek, 25 czerwca 2021, 11:20

Jeżeli wybiorą najdroższego w zakupie i eksploatacji Rafale to społeczeństwo "uwali" ten wybór.

trzcinq
piątek, 25 czerwca 2021, 17:29

Jak tak bardzo Europy chcecie to naturalnym wyborem jest EF2000 (świetna maszyna) lub Rafale. Tanio to Gripen a politycznie F-35

Davien
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 08:54

EF-2000 to najgorszy wybór, Rafale polityczny a F-35 najlepszy wiec juz nie zmyslaj.

mobilnyPL
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 14:46

.... EF2000 to najlepszy wybór choć zależy od tego co oczekują.... Offset to wiadomo najlepszy dają Szwedzi.... Maszynę myśliwską to EF2000 choć to już właściwie maszyna wielozadaniowa.... Rafale o tak....na plus dla f-18 to fakt że już użytkują jego starsze wersje....a F-35 no cóż kto bogatemu Szwajcarowi zabroni.....

Kr.
piątek, 25 czerwca 2021, 22:17

Naprawdę? Politycznie to lewica w Szwajcarii naciskała na zakup Rafale który w konkursie zajął drugie miejsce ustępując F-35 we wszystkich badanych obszarach. EF-2000 zajął trzecie miejsce ale wyprzedził Rafale w dwóch obszarach. Przewaga F-35 nad konkurencją była tak ogromna że Rada Federalna Szwajcarii pełniącą funkcję rządu Szwajcarii musiała rekomendować zakup F-35A. Tyle w temacie...

mobilnyPL
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 09:16

.... No no przetargi te Szwajcarskie są miarodajne.... Najpierw wygrywa Gripen a teraz F-35....serio?....

Kr.
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 22:39

W poprzednim konkursie wygrał Rafale przed Eurofightetem i F-18 ale wybrany został Gripen. Dlatego wybór został odrzucony w referendum. W tym konkursie wygrał F-35 przed Rafale i EF-2000 a wygrana była tak przekonująca że rząd Szwajcarii musiał rekomendować F-35.

Davien
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 19:00

Najpierw Norwegowie, teraz Szwajcaria obalają wasze kłamstwa. A Finlandia to już kopanie lezącego :))

Rhotax
czwartek, 24 czerwca 2021, 16:25

Bravo ! Kolejny kraj jaki będzie miał to co Najlepsze !!! ( choć nie jest mu to potrzebne bo zdolności FR do walki są max 300 km od szerokich torów - na RP starczy ale na Czechy już nie)

Herr Wolf
piątek, 25 czerwca 2021, 12:26

Najlepsze dla LM

Grom
piątek, 25 czerwca 2021, 14:00

Oczywiście że tak . Ale i okazuje się że jest najlepsze dla Szwajcarów i innych krajów które się zdecydowały na zakup .

Herr Wolf
sobota, 26 czerwca 2021, 09:58

Szwajcarzy dopiero się wypowiedzią. Jak dowiedzą się prawdy a tam się ją mówi to w referendum poślą odpowiedz do LM i tym co dali się wkręcić w f35...

Grom
sobota, 26 czerwca 2021, 12:43

To naprawdę zabawne obserwować jak w wielu tematach wypierasz rzeczywistość . Zasięgnij szwajcarskiej prasy. Szwajcarzy nie dali się wkręcić tylko rekomendują f-35 po testach i opinii swoich specjalistów. Twój gripen wypadł najgorzej . Nie oficjalne przecieki płynące z Finlandii rownież wskazują na rekomendacje dla f-35 . Jak Szwajcarów chcesz przekonywać ta swoją prawda ? Będą słuchać ciebie osoby bez wiedzy w temacie czy jednak swoich specjalistów?

sobota, 26 czerwca 2021, 11:19

Raczej napisz nie dali się wkręcić w Rafale bo naciski były ogromne.

Cytat dnia
czwartek, 24 czerwca 2021, 14:22

Cyt. "...F-35A został uznany za maszynę skuteczniejszą jeśli chodzi o dokonywanie uderzeń na wybrane cele i mającą większe szanse na przetrwanie. Wskazywano na jej cechy stealth, lepszej niż u konkurentów sensory i niższą cenę - zakupu i eksploatacji. F-35 uznano też za samolot znacznie bardziej perspektywiczny, tj. podatny na modernizacje i zdolny do efektywnego działania na polu bitwy przyszłości."

Marek Edmund Kuciapa [ Wójek Daviena ]
czwartek, 1 lipca 2021, 09:49

W Polsce za kilka lat będzie inaczej: Skończą na tym,że kupią licencję od Chin na produkcję MiG-21 F-13 a potem będą je modernizować w niskończoność.

patriota
czwartek, 24 czerwca 2021, 11:49

W tym momencie ważna jest interprecja. Dassault Rafale i F-35 w testach szwajcarskich otrzymały bardzo zbliżone, remisowe oceny. Teraz w zależności od tego jakie kryteria potencjalny użytkownik uznał za najważniejsze wygra jedna z ofert. Szwajcarzy sami muszą zdecydować, co jest dla nich najważniejsze: osiągi, prędkość wznoszenia, zasięg, różnorodność uzbrojenia jakie może przenosić samolot, rodzaj uzbrojenia (powietrze-powietrze, powietrze-ziemia), zdolności ECM/ESM, zasięg stacji radiolokacyjnej, koszty eksploatacji, łatwość obsługi. Tak to w rzeczywistości wygląda. Decydują kryteria, od ich doboru zależy ostateczne zwycięstwo.

Rejtan
piątek, 25 czerwca 2021, 19:08

Czytałeś raport? Wyraźnie podają że w 3 na 7 parametrów Raf jest zbliżony do F35, w dwóch to EF jest na drugim miejscu, w dwóch przewaga F35 jest wyraźna ( rozpoznanie, stealth). Do remisu jest daleko, tym bardziej ze Rafale kończy swój rozwój a F35 zaczyna. Jezeli USA przekroczą liczbę 1200 zamówionych F35 to na pewno powstanie F35 E ( wersja rozwojowa, korzystajaca z doświadczeń NDAG i nowej technologii pokryć stealth) z mozliwością upgrad'u od wersji block 4. Rfale być może otrzyma nowsza wersję RBE i Spectry,a le to będą ostatnie zmiany.

Davien
czwartek, 24 czerwca 2021, 18:06

To po kolie: Prędkość podobna z tym że Rafale bez uzbrojenia a F-35 z pełnymi komorami, zasięg bojowy napal. wewnetrznym wiekszy dla F-35, uzbrojenie F-35 bije o kilka generacji to co ma Rafale, jedynie Meteor jest porównywalny do AIM-120D, system WRE Barracuda jest i nowoczesniejszy i znacznei lepszy niz na Rafale, koszty zakupu i eksploatacji na korzyść F-35

GB
piątek, 25 czerwca 2021, 09:55

I tak nic nie przebije twojego AIM-120 z 1973 roku.

Murf fanem Polski
piątek, 25 czerwca 2021, 21:38

Sowiecko-rosyjscy myśliwce zdecydowanie nie.

Kr.
czwartek, 24 czerwca 2021, 16:00

Konkurs niezupelnie zakończyl się remisem między Rafale a F-35. W konkursie do przetargu w Szwajcarii stanęły cztery F-35A należące do USAF normalnie stacjonujące w bazie Hill w stanie Utah. Samoloty amerykańskie nie okazały się tylko ciut lepsze od Rafale, Eurofighterów i F-18E/F ale pod każdym względem od parametrów technicznych poczynając po technologie stealth aż po awionikę. Wykazały się największymi możliwościami operacyjnymi i możliwością wykonywania zadań w trudnych warunkach górskich, specyficznych dla terenu Szwajcarii. W każdym z założonych zadań F-35 wykonały misje perfekcyjnie, nie wykryte przez systemy OPL które miały utrudnić kandydatom wykonanie zadania. Tak przynajmniej twierdzi radio SRF "Rundschau" nazywając F-35 "Ferrari przestworzy" za informatorem który ujawnił wynik konkursu. Może dlatego bogate kraje ustawiają się w kolejce po F-35, jedynie kraje dla których F-35 jest niedostępny wybierają Rafale.

Yh
czwartek, 24 czerwca 2021, 08:35

Czemu su57 nie startował w testach albo chociaż su35? Przecież Szwajcaria jest neutralna? Pobiły by zachodnie konstrukcje to nie było by już wątpliwości. Rosji nie zależy na kontraktach ? Chcą sprzedawać tylko do trzeciego świata? Dziwne z takimi super produktami...

Davien
czwartek, 24 czerwca 2021, 15:02

Su-57 nie mógł bo warunkiem była produkcja seryjna a Su-57 ciagle jest zawodnym prototypem dalekim od docelowej konfiguracji. A Su-35 kupuja jedynie ci co nie moganic innego albo jak Chiny do skopiowania:)

Gamob
środa, 23 czerwca 2021, 15:50

Rosjanie robią lepsze zegarki niż Szwajcarzy.

Sarkam
czwartek, 24 czerwca 2021, 11:22

Rosjanie wszystko robią najlesze.

Waza
środa, 23 czerwca 2021, 20:33

Tacy z nich zegarmistrze, że nawet ich sztandarowy zegarek Pobieda to nic innego jak produkt na licencji fracuskiego LIP. Bo sami nie potrafili zaprojektować.

Piotr
środa, 23 czerwca 2021, 21:22

Fakt, ale inne marki mają swoje nie na licencji mechanizmy, eksportują do siedemdziesięciu krajów, najstarsza manufaktura/fabryka znajduje się w Petersburgu, została założona w 1719 roku, przez cara Piotra I Wielkiego, zaczynali od zegarów wieżowych, marka Rakieta jest tam m.in.produkowana

Wania
czwartek, 24 czerwca 2021, 13:28

Rosyjskie zegarki są też uznawane za najszybsze. Miałem. Chodził jak chciał. Nie dało się ustawić, żeby był powtarzalny. Po każdym nakręceniu chodził inaczej. Po dwóch latach się zepsuł i wyrzuciłem.

Bania wania
piątek, 25 czerwca 2021, 11:24

Wasze ukraińskie są najdokładniejsze na świecie, kiedy stoją. Pokazują prawidłowa godzinę dwa razy na dobę.

Davien
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 08:56

Wasze ruskie nawet wtedy nie sa w stanie, taki to złom:)

Bania wania
środa, 30 czerwca 2021, 10:28

No chyba ci napisałem, że wasze ukraińskie są najlepsze, więc o co ci chodzi?

Stirlitz
czwartek, 24 czerwca 2021, 10:52

mają najszybsze zegarki na świecie - to ogólnie znana prawda

czwartek, 24 czerwca 2021, 08:20

To sprawdź co teraz siedzi w rosyjskich zegarkach.

Rejtan
piątek, 25 czerwca 2021, 19:12

Sprawdziłem. I faktycznie się zdziwiłem: tam siedzi taki mały Iwan i kręci korbką. Ma też mikro chiński zegarek, wg. którego ustawia czas. Niestety nie miał czasu pogadać, więc go zamknąłem, ale od dziś będę mu tam wrzucał czasami okruchy...

Jj
sobota, 26 czerwca 2021, 14:22

To taki rosyjski bezzałogowiec ... lub AI.

racjonalista
środa, 23 czerwca 2021, 19:30

wiadomo, najszybsze

Herr Wolf
środa, 23 czerwca 2021, 18:49

A co tu mają do rzeczy zegarki?

ruski krawiec
środa, 23 czerwca 2021, 20:32

No mają. Tak samo, jak inne rzeczy, do których Rosja nie dorosła.

Bumer
piątek, 25 czerwca 2021, 00:15

Do relacji nigdy nie dorośnie

Kr.
środa, 23 czerwca 2021, 14:29

Testy porównawcze pomiędzy konkurencyjnymi samolotami dla Szwajcarii odbyły się latem 2019r. Ocenianych było pięć konstrukcji lotniczych: Saab JAS-39E/F Gripen, Dassault Rafale, Eurofighter Typhoon, Boeing F/A-18E/F Super Hornet i Lockheed Martin F-35A Lightning II. Na testy składało się osiem zadań, które musiały wykonać samoloty działające samodzielnie bądź w parach. Jedno z zadań było przeprowadzone w warunkach nocnych. Łącznie samoloty każdej z rywalizujących firm musiały wykonać 17 lotów. Ocenie zostały poddane aspekty operacyjne, techniczne i „specjalne”. Te ostatnie mogly odnosić się do specyficznych warunków terenowych Szwajcarii. Już po zakończeniu testów nieoficjalnie w Szwajcarii plotka głosiła, że najlepiej zadania wykonał F-35A wykazując się najlepszymi parametrami, a najsłabiej wypadł Jas-39E/F który ostatecznie odpadł z rywalizacji. Jak widać ta "wieść gminna" okazała się prawdą.

fab
czwartek, 24 czerwca 2021, 09:03

fałszywe. no gripen w konkursie w 2019 roku.

Herr Wolf
środa, 23 czerwca 2021, 18:51

To jakim cudem najpierw wygrał gripen???

Chyżwar dawniej Marek
środa, 23 czerwca 2021, 20:35

Politycznym, bo ich wojsko chciało coś innego. Potem jak wyszło na czym polegał ten cud, to wyleciał w kosmos podczas referendum.

Grom
środa, 23 czerwca 2021, 19:10

Gripen wygrał bo Szwajcarzy wybrali najtańsza ofertę. Wtedy najlepszy był Rafale . F-35 nie startował. Francuzi ostro protestowali bo ich maszyna była najlepsza technicznie ale droga . Nie było żadnego cudu z wygraną gripena. Teraz w testach też zajął ostatnia lokate

BUBA
czwartek, 24 czerwca 2021, 11:06

A jeszcze za pamieci SAAB Gripen górowal wtedy tylko w jednej dziedzinie nad tymi dwoma konstukcjam - miał najlepsze systemy walki elektronicznej, drugi był Rafale, a Eurofighter posiadał najsłabsze systemy obronne.............................................................................................. ............................................................................................................................................................... Reasumujac propozycja modernizacji MiGa-29 w 2015/16 o sysem ESTL SAABa była bardzo dobrym rozwiązaniem przewyższającym jakościowo wyposażenie polskich F-16.....................

BUBA
środa, 23 czerwca 2021, 20:29

Zgadza się. Miał najlepszą ocene koszt/efekt................................................................................. ..............................................................................................................................................................

Kr.
czwartek, 24 czerwca 2021, 12:09

Przetarg był transparentny i dlatego społeczeństwo pogoniło polityków za wybór najgorszej maszyny.

czwartek, 24 czerwca 2021, 11:25

Nie zgadza się .............................. ....................................................... Najtańszą nie znaczy najlepszą.

Davien
czwartek, 24 czerwca 2021, 00:03

Nie, miał najlepsza ocene koszt i najgorsza efekt:) Dlatego pogoniono ten wybór polityków w referendum.

Wawiak
środa, 23 czerwca 2021, 23:19

Idealny myśliwiec dla księgowego. Gorzej, gdy ma walczyć, a nie tylko prezentować się w słupkach arkusza kalkulacyjnego.

BUBA
czwartek, 24 czerwca 2021, 11:19

Wtedy nie był zintegrowany z Meteorem (2008/2011), ale miał znacznie lepsze sytemy walki elektronicznej niż konkurencja. Był lepiej zabezpieczony w czasie walk powietrznych..................................................................................

Jaro.
środa, 23 czerwca 2021, 10:56

Tak trochę z przymrużeniem oka Rafael staje się samolotem 3- ciego świata.

Hahaha
sobota, 26 czerwca 2021, 14:23

Su57 to samolot 3 swiata :D

czwartek, 24 czerwca 2021, 11:26

Co powiedzieć o Gripenie więc ?

Wojtek
środa, 23 czerwca 2021, 08:54

Szwajcaria jest neutralnym krajem, nie potrzebuje doradców, a szczególnie Polaków. Zawsze najwięcej do powiedzenia i to w każdym temacie to Polacy, najlepiej sié na wszystkim znają, tylko u siebie nic nie potrafią zrobić. Szwajcarzy są bardzo bogatym krajem, i referenda decydują o wszystkim, i nie potrzebują doradców, takich jak Polacy.

jąkała
czwartek, 24 czerwca 2021, 11:26

I nie potrzebują doradców.

środa, 23 czerwca 2021, 21:38

a tak konkretnie, to co Pan chce powiedzieć?, że ludzie nie mają prawa komentować?. Czy ktokolwiek wywiera presję na neutralnych Szwajcarów?, czy komentowanie to mieszanie się w wewnętrzne sprawy Szwajcarii?. A poza tym to nie życzę sobie uwag typu "... tylko u siebie nic nie potrafią zrobić ...", albo " .. nie potrzebują doradców, takich jak Polacy ..." bo to jest obraźliwe dla większości Polaków i poniżające Polaków.

Żołnierka!
czwartek, 24 czerwca 2021, 13:34

...i Polki!

asd
środa, 23 czerwca 2021, 17:07

Masz już obywatelstwo szwajcarskie ?

bropata
środa, 23 czerwca 2021, 08:51

Sponsor informacji podanej przez szwajcarskie radio SRF „Rundschau” też pewnie jest nieznany. ;-)

środa, 23 czerwca 2021, 00:27

Lepiej mieć myśliwiec który "na styk" wystarczy do walki z Su-57 (czyli Rafale, Eurofighter, Superhornet) czy maszynę deklasującą nowe wschodnie konstrukcje (F-35)? Oczywiste że F-35 jest technicznie najlepszym wyborem. Natomiast poza techniką liczy się też czasem polityka i jednak może zostać wybrana europejska maszyna.

środa, 23 czerwca 2021, 20:11

? Kupuje się broń której można używać i która jest dostępna w czasie wojny, F 35 w polskich warunkach to sprzęt jednorazowy. Uszkodzenie , awaria i będzie sprawny po wojnie.

Rejtan
piątek, 25 czerwca 2021, 19:18

a niby uszkodzony/niesprawny Rafale czy EF poleci? Zobacz czas naprawy F35 i porównaj do EF czy Rafale. Nawet z aktualnymi problemami z częściami ( usuniecie Turcji i opóźnienia spowodowane zmianami konstrukcji ) F35 usuwa awarię 25% szybciej niz konkurencja.

Fanklub Daviena i GB
środa, 23 czerwca 2021, 15:13

Tak deklasuje, że dowodzący manewrami obrony Tajwanu gen. USAF nakazał nieuwzględniać siły bojowej F-35 w kalkulacjach, bo jest bliska zeru... Dowódca USAF i RAND uznały, że „myśliwce” F-35 wymagają... osłony myśliwskiej przez F-15C i F-22 a na manewrach we Włoszech dostały lanie od szkolnych M-346... :D

Th
środa, 23 czerwca 2021, 22:25

Oto dowód na pańskie bujne fantazje odnośnie planów obrony Tajwanu panie fanklub prosto z defence24.pl: https://www.defence24.pl/jak-usa-obronilo-tajwan-wyniki-najnowszej-gry-pentagonu-analiza. Głównym polem bitwy wg Pentagonu ma być rejon Morza Południowochińskiego i sama wyspa Tajwan. W operacji obrony Tajwanu najważniejszą rolę maja odgrywać właśnie samoloty F-35A pełniące rolę "konia roboczego" pola bitwy likwidując najważniejsze uzbrojenie ofensywne Chin w postaci samolotów, okrętów wojennych i systemów OPL rozmieszczonych na samym Tajwanie i wyspach sąsiadujących z Tajwanem. Czyli w samym sercu pierwszej linii działań. F-35 będą pełnić na pewno rolę platform dowodzenia, stając się oczami i uszami batalii o Tajwan. Dlaczego więc kłamiesz, nie pierwszy zresztą raz dosłownie w każdym zdaniu panie Fanklub? Kiedy to na manewrach we Włoszech F-35A dostały lanie od M-346? Kolejne kłamstwo panie kolego. Natomiast jest faktem ujawnionym przez "The Aviationist", że na Red Flag cztery wloskie F-35A odbywające misje powietrze w ramach ugrupowania Blue Air z dużą łatwością rozprawiły się z systemami OPL i ich obrońcami 4+ generacji. Włoscy piloci lecąc 4 samolotami F-35A w każdej z 16 misji eliminują średnio 5 myśliwców przeciwnika i niszczą 7 systemów SAM. Szesnaście misji i pięć zneutralizowanych maszyn wroga w każdej z nich daje 80 "zestrzelonych" samolotów i unicestwionych ponad 100 stanowisk ogniowych SAM nie tracąc przy tym ani jednej maszyny. Każdego dnia Włosi wykonywali dwie misje swoimi 4 samolotami F-35 nie pozostawiając złudzeń jaka przepaść dzieli ten myśliwiec 5 generacji od jego starszej pokoleniowo konkurencji. Jeszcze masz coś do dodania panie Fanklub?

J23
czwartek, 24 czerwca 2021, 11:33

Twoja interpretacja Davien jest wyssana z palca, Fanklubik ma rację i nie jest to wiedza tajemna która niby ostatnio wyszła, ale takie były założenia przy projektowaniu F-35, ten nielot wymaga osłony myśliwskiej, a jego możliwości penetrowania terytorium chronionego OPL są już nie aktualne od 20 lat. Założenia projektowe F-35 powstały na przełomie lat 80 90 od tego czasu wszystko się zmieniło.

Rejtan
piątek, 25 czerwca 2021, 19:22

Jest to wiedza tajemna dla Japoni, Korei, Wielkiej Brytanii ( te państwa maja wg Ciebie nieudolny wywiad) bo oni chca więcej F35... Ostatni raport GB Defence mówi o czasie słuzby samolotów: EF ( produkowany w GB) : do 2038 roku, F35 ( import i współpraca w produkcji ) do 2045 roku. Założenia projektowe JSF to połowa lat 80, zmiany w programie to 96 rok. EF i rafale to 10 lat wcześniej...

Th
czwartek, 24 czerwca 2021, 15:19

F-35 lecąc na misję uderzeniowe, uzbrojone w bomby i pociski powietrze-ziemia będzie wymagał wsparcia samolotów przewagi powietrznej F-22 tak jak F-16 wymagał wsparcia F-15. Wyraźnie powiedział to generał M. Hostage dla Air Force Time kilka lat temu. Wypowiedź generała została zmanipulowana przez niektóre media niechętne programowi JSF i powstał mit, że F-35 nie poradzi sobie w powietrzu i wymaga obstawy Raptorów. Ze względu na znikomą liczbę F-22 w stosunku do Lightningów II, samoloty F-35 lecące na misję atakowania celów naziemnych będą osłaniane przez inne F-35 skonfigurowane do walki powietrznej. Jednak jako samolot wielozadaniowy skonfigurowany do walki powietrznej poradzi sobie z każdym przeciwnikiem co udowadniają kolejne ćwiczenia Red Flag.

Fan Th vel Jaca vel JW vel z netu
piątek, 25 czerwca 2021, 11:28

Zamiast żyć w świecie fantazji i broszurek reklamowych, poczytaj sobie cytaty z artykułu z polskiej prasy (datowane na 27 kwietnia 2021 roku). To samo znajdziesz w prasie zachodniej. Cytuje: "Zdaniem komisji ds. sił zbrojnych Izby Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych, jeśli nie zostaną obniżone koszty eksploatacji myśliwców F-35, zakup kolejnych ich transz stanie pod znakiem zapytania. 22 kwietnia br. wpływowa komisja ds. sił zbrojnych Izby Reprezentantów (HASC – House Armed Services Committee), jak co roku, wzięła pod lupę program budowy samolotów myśliwskich F-35 (JSF – Joint Strike Fighter). Przed komisją zeznawali przedstawiciele biura programu (JPO – Joint Program Office), firmy Lockheed Martin i producenta silników Pratt & Whitney, biura sił powietrznych (USAF) ds. integracji F-35A oraz GAO (Government Accountability Office), czyli najwyższej izby kontroli. Obsadzona głównie przez kongresmanów z Partii Demokratycznej komisja nie pozostawiła na programie suchej nitki. Obecne koszty utrzymania kupowanych przez siły powietrzne F-35A są o około 47 proc. wyższe niż to, co może wydać obecnie USAF. Wagę problemu może zilustrować fakt, że nawet gdyby zarówno Lockheed Martin jak i Pratt & Whitney dostarczały części zamienne za darmo do końca trwania programu, to i tak nie zniwelowano by tej różnicy. Według analiz GAO, koszty utrzymania floty F-35 w ostatnich siedmiu latach zamiast spadać, rosną. Niechlubnym przykładem mogą być silniki Pratt & Whitney F135. Z powodu nieplanowanej potrzeby wymiany turbiny wysokiego ciśnienia (HTP – High Pressure Turbine), silniki eksploatowane są krócej niż zakładano. Z kolei po wysłaniu do centrów technicznych spędzają tam o 70 proc. więcej czasu niż byłoby to w przypadku zwykłych przeglądów technicznych. W rezultacie tych opóźnień doszło do obniżenia gotowości do wykonywania zadań bojowych całej floty. Według raportu GAO, do 2024 r. jeden na osiem F-35 będzie uziemiony z powodu przeglądu silnika. Program JSF nie po raz pierwszy znalazł się „na celowniku” demokratów. Dla administracji prezydenta Bidena jest potencjalnym kandydatem do przeprowadzenia cięć w roku fiskalnym 2022. Jak stwierdził przewodniczący Garamendi: „F-35 jest najdroższym programem w historii departamentu obrony. Całkowite koszty utrzymania F-35 w okresie trwania programu mogą przekroczyć pułap 1,2 tryliona dolarów. Program przekroczył zakładany budżet. Nie dostarczył podstawowych możliwości bojowych na czas, nie mówiąc o obiecywanych możliwościach rozszerzonych. (...) Trzeba będzie podjąć trudne decyzje w związku z jego dalszym losem”. No i tu masz całą prawde, a nie twoje bajki.

Fan Th vel Jaca vel JW vel z netu
piątek, 25 czerwca 2021, 11:28

Ooooo, powrocil ekspert od dramatycznych manewrow powietrznych co wypisywal, ze nikt sie nie zna i ze jest po szkole w Deblinie. A tak pisales wpod artkulem "Su-35S z pociskami o zasięgu ponad 200 km": Th, wtorek, 6 października 2020, 14:49: "Z wykształcenia jestem inżynierem elektronikiem ze specjalnością awionika lotnicza po szkole w Dęblinie panie felon. Jeszcze raz postaram się w prostszy i krótszy sposób wytłumaczyć najważniejszą różnicę pomiędzy antenami PESA i AESA bo wyraźnie pan nie zrozumiał o czym piszę. Z pominięciem budowy bo nie chce się powtarzać, a opisałem dość szczegółowo ten temat. Nie błysnąłeś wystarczającym poziomem wiedzy technicznej, wykazując kompletną ignorancję w temacie znajomości zasad pracy radarów pokładowych choć wywnioskowałem, że za takiego znawcę się uważasz". A tak na Defence 24, pod tytulem „Raptory na spotkanie rosyjskim Delfinom”. 10 kwietnia 2020, o godzinie 10:30 Jaca napisal tak: „Ja jestem inżynierem po studiach z zakresu awioniki na Wyższej Szkole Oficerskiej Sił powietrznych w Dęblinie. Dla mnie jesteś cienki Bolek, zwykły niedouczony amator-laik z tematu lotnictwa”. Jakie to szczescie ze mamy na forum dwoch ekspertow z dziedziny radarow AESA po szkole w Deblinie. A nauczyles sie juz rozroznias "Kobra Bagaczowa" od Low Speed Pass? Douczyles sie juz, ze w jezyku angielskim "pedal orczyka" to inacze "rudder pedal" a nie zaden "pedal turn / flat spin"? Zacytuję fragmenty twojej twórczości, którą to popisywałeś się na Defence 24 pod artykułem „Wszystkie rekordy pobite. Amerykanie testują nowy myśliwiec”. I tak. Th, niedziela, 20 września 2020, 16:52 „F-35 wykona manewr Kulbit, "koziolka" do tyłu na dużej prędkości, a nie wykona prostej kobry.... Ciekawe. Na filmie z Air Show z Oregonu F-35 wykonuje kobre w 6 min”.Tylko, że gdy otworzy się ten film, to zobaczy się, że w szóstej minucie F-35 wykonuje Low Speed Pass. Potem starałeś się wmawiać, że film nagrywano od tyłu. Potem pod tym samym artykułem pisałeś tak. Th, środa, 23 września 2020, 10:37: „…Aha Low Speed Pass też wykonują tylko samoloty super manewrowe...”. A to ciekawe, ponieważ każdy, to choć raz był na pokazach lotniczych, widział ten element w wykonaniu F-16, F-18, Gripena, a to super manewrowe maszyny raczej nie są. Z kolei na portalu Defence 24 po artykułem „Su-35S z pociskami o zasięgu ponad 200 km” pisałeś tak. Th, środa, 7 października 2020, 08:00: „Pedal turn (pol. pedał skrętu). Pedał służący do wykonywania zakrętów wspomaganych ruchem steru samolotu. Widzisz analogię? Zajrzyjmy do netu: "Polski translation: pedal turn: wykonać obrót sterując pedałami orczyka." Skończ już podpisywać się niewiedzą kolego. W odniesieniu do pedalu orczyka stosuje się dwa angielskie terminy: "pedal turn" albo "rudder pedal". To teraz odpowiedz. Skad, konkretnie, bo w zadnym slowniku nie mozna znalesc takiego tlumaczenia. Skad definicja pedalu skretu, skoro nie ma jej w zadnej encyklopedii ani podreczniku lotnictwa. Mowa tylko o pedale orczyka. Konkretnie napisz, podaj zrodla. Bredni, jakie wypisuwałeś o silniku F135 i LOAN nie będę cytował, bo zwyczajnie mi się nie chce. Dlaczego nie napiszesz, ze nabywca nigdy nie bedzie w pelni decydowal o mozliwosciach samolotu F-35 jak i jego uzyciu? Nikt oczywiscie poza USA i Izraelem. Co powiesz na to? Artykul z 23 wresnia z 2020 roku pod tytulm "F-35 dla ZEA z ograniczeniami?". Cytuje: "Zjednoczone Emiraty Arabskie, jeden z najbliższych sojuszników Waszyngtonu na Bliskim Wschodzie, od dawna wyrażają zainteresowanie zakupem F-35. Niedawna normalizacja relacji z Izraelem zwiększyła szanse na taką transakcję. Źródła bliskie negocjacjom podały, że celem jest podpisanie porozumienia 2 grudnia, w dniu Święta Narodowego ZEA. Jednak każda umowa zawierana przez Waszyngton z krajami arabskimi musi gwarantować, że żadne amerykańskie uzbrojenie sprzedawane w regionie nie może osłabiać jakościowej przewagi militarnej Izraela, a amerykańska broń dostarczana Izraelowi ma lepsze możliwości niż broń sprzedawana sąsiadom. W związku z tym producent samolotu, koncern Lockheed Martin, bada sposoby, dzięki którym F-35 byłyby łatwiej wykrywalne dla izraelskich radarów – nie wiadomo, czy chodzi o zmiany w wyposażeniu samolotu, czy wprowadzenie zmian w oprogramowaniu radarów izraelskich zestawów obrony powietrznej. F-35 sprzedawane ZEA mogłyby być również wyposażone tak, aby nie dorównywały zdolnościom F-35I. Waszyngton już żąda, aby żaden F-35 sprzedany zagranicznym nabywcom nie dorównywał osiągami samolotom amerykańskich sił zbrojnych – według niepotwierdzonych informacji chodzi o moc obliczeniową komputerów pokładowych i czujniki obserwacyjne. Jak podaje Doug Birkey, dyrektor wykonawczy waszyngtońskiego Mitchell Institute for Aerospace Studies kiedy zagraniczni piloci szkolą się w USA, po wejściu do kabiny F-35 wpisują indywidualny kod w interfejsie użytkownika, co powoduje, że każdy lotnik ma do dyspozycji samolot o innych zdolnościach bojowych". Miszczu od dramatycznych manewrów powietrznych, powiedz, czy widziałeś najnowszy raport GAO? Jasno z niego wynika, że to co tutaj wypisujesz, to czyste science - fiction, gdyż F-35 to nadal samolot, nie spełniający minimalnych wymagań względem niezawodności, trapiony problemami. Przypisujesz F-35 niestworzone rzeczy, a tutaj okazuje się, według najnowszego raportu GAO, że dalej są problemy z wyświetlaczem nahełmowym, dalej są problemy z przednim podwoziem wersji B. Produkcja pełno seryjna zostanie opóźniona, samolot dalej nie spełnia wymagań jeżeli chodzi o niezawodność. I długo by jeszcze pisać. Masz tutaj fragmenty najnowszego raportu GAO. 1. Helmet Mounted Display: During low-light flights, the Helmet Mounted Display’s technology cannot display pure black images, instead presenting a green glow on the screen, which makes it difficult to see the full resolution of the night vision video feed. The contractor developed a new display to avoid this effect. According to F-35 program officials, they placed an initial order of 62 displays with 35 delivered by December 2019 to support U.S. Marine Corps and Navy F-35C fleet operations. Three F-35C pilots completed initial day and night testing using the new display in July 2019 on a carrier. The contractor expects to have a fully qualified redesign by August 2021 and will incorporate it into the production of lot 12 aircraft. 2. F-35B Thrust Cutback: An F-35B aircraft can experience an unanticipated cutback in thrust during vertical landings (hover). The contractor put hover weight restrictions in place to mitigate the effect and has identified the root cause. The contractor is developing software and hardware fixes. 3. F-35C Nose Landing Gear: During shipboard landings, the F-35C can experience bending stress, which causes cracking of the coating on a part in the nose landing gear. In the short term, this part will be inspected for damage every 400 flying hours. The contractor is also redesigning the part that is cracking and expects to test it between early 2020 to June 2021. 4. Canopy Coating Delaminations: The F-35 fleet has experienced over 50 incidents of the canopy transparencies delaminating after less than 100 flight hours. Ale dla ciebie to dalej super cudo. Prawda? Tylko że te super cudo jeszcze nie działa.

adx
piątek, 25 czerwca 2021, 22:40

LOOOL. Teraz już wiadomo dlaczego F-35 wygra wszystkie przyszłe walki z Su-57 i J-20.

Kr.
piątek, 25 czerwca 2021, 17:14

Człowieku, żaden samolot mający tyle problemów o jakich piszesz nie mialby żadnych szans zostać dopuszczony do przetargu w żadnym kraju! A co dopiero wygrać.

Fan Th vel Jaca vel JW vel z netu
sobota, 26 czerwca 2021, 08:13

Tak? A ile maszyn jest w docelowym wariancie Block 4? Odpowiedz krótko.

Davien
niedziela, 27 czerwca 2021, 18:22

A ile macie Su-35 w docelowym wariancie, ile macie Su-57 czy miG-31 w docelowym wariancie?? Czyzby ZERO:))

Fan Th vel Jaca vel JW vel z netu
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 08:40

Davidku, tłumaczyłem ci już kilkadziesiąt razy, że Su-35 czy MiG-31 ukończyły wszystkie próby i testy, w tym państwowe. F-35 wielu z planowanych testów nie ukończył, wielu nawet nie rozpoczął. Dalej nie rozróżniasz prototypu od maszyny seryjnej.

Davien
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 19:02

Jak widac chyba ni, bo ciagle nei ma docelowych wersji, ani Su-35 ani MiG-31:)) F-35 ukończył wszystkie testy co potwierdzili najpierw Norwegowie potem dokopali wam Szawajcarzy a teraz Finowie dobili:)

Fan Davidka
środa, 30 czerwca 2021, 10:29

GAO. "Według pierwotnych założeń wdrożenie pakietu Block 4 miało zostać zrealizowane do 2024 r. Termin ten został następnie przesunięty na rok 2026. Jednakże według raportu GAO zakończenie programu nie wydaje się realistyczne nawet w 2027 r.".

Fan Davidka
środa, 30 czerwca 2021, 06:52

Prawdy nie zakrzyczysz.

sobota, 26 czerwca 2021, 23:51

Już Block 3 miażdży możliwościami Felona.

Fan Th vel Jaca vel JW vel z netu
sobota, 26 czerwca 2021, 08:13

Tak? A ile maszyn jest w docelowym wariancie Block 4? Odpowiedz krótko.

Kr.
sobota, 26 czerwca 2021, 09:47

O czym ty piszesz kolego? Do konkursu w Szwajcarii nie stanęły F-35A w wersji Block 4 ani specjalnie do tego przystosowane egzemplarze samolotu tylko operacyjne, należące do USAF cztery F-35A block 3F stacjonujące na co dzień w bazie Hill w stanie Utah. Z raportu wynika, że w testach zwyciężyły w każdej kategorii po prostu deklasując rywali.

Fan Th vel Kr.
sobota, 26 czerwca 2021, 14:47

Miało być krótko. Ile jest F-35 Block 4 za które zapłaciła Polska?

Kr.
sobota, 26 czerwca 2021, 15:41

Polska zamówiła 32 samoloty Block 4 a dostawy mają się rozpocząć w 2024 roku.

Fan Th vel Kr.
niedziela, 27 czerwca 2021, 13:19

Ale wiesz przecież, że Block 4 nie powstanie do końca 2027 roku? Dużo było pisane w tym temacie. Dalej nie odpowiedziałeś na moje pytanie. Ile zostało produkowanych F-35 Block 4.

Kr.
niedziela, 27 czerwca 2021, 23:08

Produkcja Block 4 ma się rozpocząć od 2024r. Do tej pory nie ma żanych oficjalnych informacji ze strony Departamentu Stanu o opóźnieniach w produkcji samotow dla Polski.

fan Th vel Kr.
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 09:30

Tak w kwietniu 2021 donosiła polska prasa (nazwy nie podam, ale łatwo znajdziesz) o "postepach" z F-35: "Kluczowe problemy trapiące F-35 od lat są te same. To trudne do rozwiązania problemy natury technicznej, niepozwalające osiągnąć charakterystyk założonych na etapie projektowania, a także wymagań zamawiającego. Ważne jest także niezakończenie wstępnych badań państwowych, co wstrzymuje rządową decyzję o uruchomieniu wieloletniego programu zakupowego. To zaś powoduje, że cały czas Departament Obrony kupuje maszyny dla siebie i sojuszników poprzez procedurę zamawiania partii wstępnych, które mogą znacząco różnić się od siebie, czyniąc produkcję i późniejsze wsparcie eksploatacji droższym. Do niedawna zakładano, że decyzja o zakończeniu wstępnych badań państwowych (Initial Operational Test and Evaluation, IOT&E) i akceptacja ich wyniku zostanie podjęta do końca roku 2020. Niestety, obecnie termin ten przesunięto na czas nieokreślony, a ostrożne szacunki części analityków wskazują, że decyzja może zapaść dopiero w 2022 r. Powodem tego jest niezakończony proces badań w locie (niektórych testów dotąd nawet nie zainicjowano) i prób symulacyjnych w symulatorze Joint Simulation Environment (JSE), w których powinny zostać zrealizowane 64 scenariusze misji przeciwko wrogowi dysponującemu zaawansowanymi systemami ofensywnymi i defensywnymi (w domyśle Rosji i ChRL).". Z kolei 26 marca 2021 dokładnie ta sama prasa pisała tak: "Według pierwotnych założeń wdrożenie pakietu Block 4 miało zostać zrealizowane do 2024 r. Termin ten został następnie przesunięty na rok 2026. Jednakże według raportu GAO zakończenie programu nie wydaje się realistyczne nawet w 2027 r. Opóźnienie i wzrost kosztów programu Block 4 wynika głównie z problemów z kolejnymi iteracjami oprogramowania awioniki. Duża część kolejnych wersji kodu wykazywała błędy. Co więcej, defekty odkrywano dopiero po tym, jak Lockheed zainstalował już aktualizacje w samolotach F-35. W okresie od grudnia 2017 do września 2020 r. około 23 proc. wszystkich błędów zostało odkrytych dopiero po instalacji oprogramowania w myśliwcach. Kolejne wersje oprogramowania rozszerzane więc były o poprawki, aby naprawić odkrywane błędy.".

fan Th vel kr.
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 09:29

GAO. "Według pierwotnych założeń wdrożenie pakietu Block 4 miało zostać zrealizowane do 2024 r. Termin ten został następnie przesunięty na rok 2026. Jednakże według raportu GAO zakończenie programu nie wydaje się realistyczne nawet w 2027 r.".

Fan Th vel Kr.
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 09:25

Było. Pisał o tym tegoroczny raport GAO i doskonale o tym wiesz.

Th
piątek, 25 czerwca 2021, 13:05

Mam pytanie panie Fan... Co pańska ściana tekstu wklejana pod każdy mój post ma wspólnego z tematem? Może trzeba było pogadać ze Szwajcarami aby kolegę włączyli do komisji konkursowej to wtedy miałbyś koleś okazję poinformować ekspertów w niej zasiadających o milionie usterek trapiących F-35 i przekonać ich, że pozytywne wyniki testów wydajności technicznej to ściema bo GAO i lewicowi senatorowie w USA twierdzą, że F-35 sypie się w locie? Wracając do tematu podałem link do tytułu na def24.pl "Jak USA obroniło Tajwan. Wyniki najnowszej gry Pentagonu [ANALIZA]" Czy w tekście odnoszącym się do F-35 w roli "konia roboczego" teatru działań gdzieś dowództwo obrony Tajwanu przewiduje osłonę myśliwską F-22 dla F-35? Tam w ogóle nie ma F-22, a F-15EX będzie działał w drugiej linii i nie jako osłona Lighningów tylko do operowania na tyłach i odpalania pocisków bardzo dalekiego zasięgu, w tym hipersonicznych, bez planowego wchodzenia w zasięg oddziaływania przeciwnika. F-35 to najbardziej zaawansowany myśliwiec wielozadaniowy 5. generacji na świecie i naprawdę nie potrzebuje F-22, a tym bardziej zdradzającego jego obecność F-15. Naprawdę wystarczy tylko przeczytać artykuł. P.S. W konkursie w Finlandii F-35 zdeklasował rywali - info nieoficjalne. Pewnie też nie czytają pańskich rewelacji.

Fan Th vel Jaca vel JW vel z netu
piątek, 25 czerwca 2021, 13:58

Moja ściana tekstu ma zawsze jeden i ten sam cel. pokazać, że o lotnictwie pojęcia nie masz i piszesz pod wieloma nickami. A o konkursie w Finlandii pojęcia nie masz, no bo niby skąd. No chyba, że tam też masz kolegę, ponieważ ty już twierdziłeś, że masz kolegę w Norwegii, co lata F-35. Co do GAO, to jest ono bardziej wiarygodne niż ty, ekspert, co twierdził, że low Speed Pass wykonują tylko samoloty super manewrowe, którym to akurat F-35 nie jest. Pozdrawiam.

Th
piątek, 25 czerwca 2021, 14:59

Czyli mam rozumieć że na forum portalu defence24.pl wypowiadają się sami eksperci z dziedziny lotnictwa i uzbrojenia z panem kolego na czele. Ciekawa teoria specjalisto od technologii chłodzenia silnika F135 LOAN i zakrętów wspomaganych ruchem steru samolotu "pedal turn" (wg pańskiej fachowej wiedzy to wyłącznie manewr typu flat spin). Ile można pisać że zagraniczni odbiorcy F-35 nie potwierdzają rewelacji pana Behlera i GAO? Nie potwierdzili tego w swoim raporcie bodajże w 2019r. Norwegowie ani Duńczycy podczas testów kwalifikacyjnych ani Szwajcaria w czasie testów technicznych. Ile razy można pisać, że postawiona przed Komisją Kongresu (HASC) była podsekretarz obrony USA Ellen Lord pod przysięgą stanowczo zaprzeczyła doniesieniom dyrektora prób państwowych (DOT&E) Roberta Behlera, że F-35 trapią liczne problemy przez co żadna wersja nie osiągneła minimum niezawodności i gotowości bojowej. Okazuje się wbrew temu co bredził Behler i pisały raporty GAO gotowość bojowa F-35 ciagle wzrasta i obecnie wynosi już ponad 76 procent. Ale jeżeli kolego dalej chcesz żyć w swoim świecie to żyj ale dobrze radzę: szkoda za każdym razem stosować to kopiuj-wklej bo tej ściany tekstu i tak nikt nie czyta. A F-35 z łatwością wygrywa kolejne konkursy i dalej będzie wygrywał wbrew temu co piszą tzw. "eksperci" na forum Def24.pl.

Fan Th vel Jaca vel JW vel z netu
sobota, 26 czerwca 2021, 08:11

A gdzie ja twierdzę, że jestem ekspertem od lotnictwa? Zacytuj. Ty z kolei za takiego się uważasz, co ci zostało udowodnione nawet w powyższym komentarzu. Co do F135 i LOAN, to w tym temacie wiem więcej od ciebie, gdyż to ja musiałem ci wytłumaczyć, co to jest turbo maszyna T/EMM i do czego służy, gdyż ty za wszelką cenę usiłowałeś wmawiać, że chłodzi ona gazy wylotowe, ponieważ dopatrzyłeś się gdzieś słowa "cooling turbine". Co do raportów GAO, to są one z pewnością bardziej wiarygodne od rewelacji gościa, co twierdził, że Rosjanie z instytutu CAGI badali F-35. A o tym, że w jednym roku pojawia się kilka raportów GAO dotyczących F-35 to zapewne nie wiesz. Czy wiesz, ale pomijasz te fakty, gdyż są dla ciebie wiarygodne? Z tego to wiem, to było ci to już kilkakrotnie tłumaczone. I już na sam koniec, na pewno jestem większym "ekspertem" lotnictwa niż ty, ponieważ ty nie rozróżniasz "Kobry Pugoczowa" od "Low Speed Pass" a ja tak, co ci zresztą udowodniłem.

wert
środa, 23 czerwca 2021, 20:42

Żyj w swoim świecie rosyjskiej propagandy. A jak tam wasz Su-57, którego największym problemem jest utrzymywanie się w powietrzu?

Fan Th vel Jaca vel JW vel z netu
sobota, 26 czerwca 2021, 08:15

Prawda zabolała? I dlaczego mieszasz w to Su-57? I o jakiej rosyjskiej propagandzie mówisz? Przecież podałem źródła, z których jednym jest między innymi CNN. To twierdzisz, że CNN jest rosyjskie?

Wawiak
środa, 23 czerwca 2021, 23:20

Wpierw musiałby jeszcze wystartować.

Funklub Daviena i GB
środa, 23 czerwca 2021, 13:58

Su-57, Su-35 nie maja żadnych szans przy rownozednej walce z zachodnimi odpowiednikami.

czwartek, 24 czerwca 2021, 11:28

Su-57 ogólnie nie ma...

Davien
środa, 23 czerwca 2021, 12:33

Jedynie lewica w Szwajcarii ma inne zdanie i do tego nie, bo nie bez zadnych uzasadnień.

Chyżwar dawniej Marek
środa, 23 czerwca 2021, 20:43

Oni już mieli swoje zdanie w sprawie prawa do posiadania broni. Tyle, że w Szwajcarii od dawna jest demokracja bezpośrednia, więc to zdanie zostało spuszczone do klopa.

Pluton
środa, 23 czerwca 2021, 00:04

Szansa na to, że ich lotnictwo kiedykolwiek weźmie udział w walce są praktycznie zerowe. Są neutralni i otoczeni przez państwa cywilizowane. Pozostaje im kontrola przestrzeni w czasie pokoju a to mogliby robić byle czym.

viper
sobota, 26 czerwca 2021, 01:10

Widocznie te szanse oceniają inaczej i wolą być na to przygotowani.

czwartek, 24 czerwca 2021, 11:28

A jednak kupują nowoczesne samoloty. Czyżby mieli inne zdanie?

Monkey
wtorek, 22 czerwca 2021, 22:38

Szwajcarzy wiedzą, co testowali. Ciekawe, że krytyka pochodzi od samych Amerykanów. Ale nie chodzi o wersję Block 4. Zobaczymy, oby ta wersja była na czas i bez problemów, bo też czekamy. Co do szantażu politycznego, nie wiedziałem iż w Szwajcarii też istnieją tzw. totalsi…

Łowca motyli
środa, 23 czerwca 2021, 13:47

Testowana była wersja samolotu F-35A Block 3F w szwajcarskiej bazie lotniczej w Payerne gdzie na testy przyleciały cztery samoloty F-35A należące do US Air Force. Pod koniec maja 2019r. 12 F-35A z 388. oraz 419. skrzydła myśliwskiego przebazowano z Hill w Utah do bazy Aviano we Włoszech w celu realizacji wspólnych ćwiczeń z sojusznikami w Europie. Cztery maszyny skierowano następnie do Szwajcarii w celu przeprowadzenia testów. Pomimo, że nie była to najnowsza, opracowywana wersja block 4 samoloty F-35A wykazały się najlepszymi parametrami z 5 konstrukcji biorących udział w testach.

Herr Wolf
środa, 23 czerwca 2021, 18:59

Tak twierdzą LM

Łowca motyli
środa, 23 czerwca 2021, 19:30

Tak twierdzą źródła opiniotwórcze.

gnago
środa, 23 czerwca 2021, 20:14

Masz rację opiniotwórcze. Bo tworzą bajędy, wczytaj się w źródła relacjonujące fakty. A fakty są takie że to świetny w planach , ale niedopracowany model . Pierwszy w świecie fabryczny prototyp w ilości kilkuset sztuk

Kr.
czwartek, 24 czerwca 2021, 12:32

W konkursie do przetargu w Szwajcarii stanęły cztery F-35A należące do USAF normalnie stacjonujące w bazie Hill w stanie Utah. Samoloty amerykańskie okazały się lepsze od Rafale, Eurofighterów i F-18E/F nie tylko jakimiś drobnymi detalami ale pod każdym względem od parametrów taktyczno-technicznych po technologie stealth aż po awionikę. W każdym z założonych zadań F-35 wykonały misje perfekcyjnie będąc niewykrytymi dla systemów OPL które miały utrudnić kandydatom zadania. Tak przynajmniej twierdzi radio SRF "Rundschau" nazywając F-35 "Ferrari przestworzy" za informatorem który ujawnił wynik konkursu. Nie ma o czym dyskutować panie gnago, F-35 to najbardziej zaawansowany myśliwiec jaki kiedykolwiek zbudowano.

Davien
czwartek, 24 czerwca 2021, 00:04

Gnago jak widze dalej w szoku po tym co pokazali Szwajcarzy?:)

Łowca motyli
środa, 23 czerwca 2021, 20:56

Panie gnago. Jest faktem niezaprzeczalnym, że w Szwajcarii produkt koncernu Lockheed Martin F-35A został zakwalifikowany do prób przez komisję kwalifikacyjną w 2019 roku. Warunkiem jaki postawili Szwajcarzy kandydatom było przede wszystkim posiadanie pełnych zdolności do wykonania wyznaczonych przez komisję zadań. Szwajcarzy chcieli bowiem przetestować jedynie samoloty będące w 2019 roku w gotowości operacyjnej. Dlatego już na początku Gripen E został przez komisję konkursową zdyskwalifikowany bo ciągle znajduje się w fazie rozwoju. Ma wejść do służby znacznie wcześniej, niż planowane są dostawy myśliwców dla Szwajcarii, jednakże harmonogram prac nad Gripenem E nie wpasowywał się w szwajcarski wymóg testowania jedynie samolotów w gotowości operacyjnej czego nie można powiedzieć o F-35 który okazał się w pełni dojrzałą maszyną spełniającą wysokie wymagania komisji przetargowej. Dlatego skończ z tymi bajkami o prototypach F-35 biorących udział w poważnym przetargu w Szwajcarii bo się tylko ośmieszasz.

BUBA
środa, 23 czerwca 2021, 22:09

Gdy polski MON chciał kupić samochody danej marki wymagał by były wyposażone w parasolkę:). Tylko jedna marka spełniała wymóg. ....................................................................................................................... Gripen został odrzucon w referendum, więc napisano nowy przetarg w odpowiedni sposób.............................................................................

Davien
czwartek, 24 czerwca 2021, 15:06

BUBA wiec wg ciebei Szwajcarzy pisali przetarg pod jaki samolot?

ciekawy
czwartek, 24 czerwca 2021, 13:49

No tak towarzyszu. jeżeli fakty są przeciw to tym gorzej dla faktów.

Łowca motyli
czwartek, 24 czerwca 2021, 12:01

I dlatego wybiorą Rafale... pomimo, że konkurs wygrał w cuglach F-35.

Ralf_S
czwartek, 24 czerwca 2021, 12:00

Mało wiesz o przetargach. Teraz już taki numer nie przejdzie, bo sprawa zostanie uwalona w KIO. Nawet nie możesz napisać, że chcesz kupić sprzęt z procesorem I7. To zamierzchłe - przed Unijne machloje. Jeżeli przetarg jest napisany w sposób który ogranicza wybór do 1 produktu, nie ma szans na obronienie tego w sądzie.

Łowca motyli
czwartek, 24 czerwca 2021, 10:52

I zostanie wybrany Rafale pomimo, że F-35 wygrał konkurs. Znowu mamy powtórkę z poprzedniego przetargu tylko ze wskazaniem na francuską maszynę.

Davien
czwartek, 24 czerwca 2021, 18:11

I jak znam historie to znowu go odrzuca w referendum.

Th
wtorek, 22 czerwca 2021, 21:16

Niejako rozszerzając informację podaną w artykule o decyzji Danii na wybór samolotu dla duńskich sił powietrznych warto sięgnąć po analizę Fundacji Puławskiego p. t. "Analiza: Założenia, warunki oraz przebieg duńskiego przetargu na samoloty bojowe nowej generacji – dobra lekcja dla Polski ?" dotyczący szczegółów wyboru F-35A. Można domniemywać, że podobne analizy wskazały na samolot 5. generacji F-35A w Szwajcarii jako najlepszy w wielu aspektach nad konkurencją. Zaryzykować można twierdzenie, że rozstrzygnięty w połowie 2016 roku przetarg na wybór przyszłego samolotu bojowego duńskiego lotnictwa służyć powinien za wzór, a przyjęte w jego trakcie rozwiązania instytucjonalne, formalne i funkcjonalne (tworzące zintegrowany system zakupu potrzebnej wojsku technologii) wykorzystane mogą być jako podstawa przedsięwzięć przetargowych w innych państwach europejskich (Szwajcaria, Belgia), a przede wszystkim w Polsce. Co więcej, podstawowe założenia wykorzystania duńskiego lotnictwa bojowego zbliżone są do polskiej doktryny użycia sił powietrznych (współdziałanie z siłami sojuszniczymi, udział w wielonarodowych misjach powietrznych, strategiczne działania powietrzne, działania przeciwko siłom naziemnym i morskim przeciwnika, wywalczenie i utrzymanie przewagi w powietrzu). Opierając się na ocenach i zaleceniach zespołów oceniających, działających w ramach programu New Fighter Program, w maju 2016 roku, rząd duński ostatecznie zdecydował się wybrać samolot F-35A Joint Strike Fighter spośród trzech propozycji tzn. F-35, Eurofightera i F-18 Super Hornet. W odniesieniu do poszczególnych kategorii oceny, o wyborze samolotu F-35A Joint Strike Fighter zadecydowały następujące przesłanki: w przypadku uwarunkowań o charakterze strategicznym, Duńczycy uznali, że konstrukcja koncernu Lockheed Martin w najbardziej elastyczny i skuteczny sposób pozwoli realizować zadania sił powietrznych wynikające ze strategii bezpieczeństwa państwa, zarówno w najbliższej przyszłości, jak również w perspektywie dekad. Możliwości rozwojowe tej nowoczesnej konstrukcji dają gwarancję dostosowania jej do wykonywania bojowych i niebojowych zadań w przyszłości, w obliczu ewolucji sztuki wojennej i zmieniającego się środowiska bezpieczeństwa Królestwa Danii. Podkreślano ponadto, że zakup samolotu F-35A wzmocni relacje transatlantyckie ze Stanami Zjednoczonymi, a ponadto pozwoli na rozwijanie współpracy w dziedzinie sił powietrznych z tymi państwami europejskimi NATO, które zamierzają wprowadzić w uzbrojenie ten sam typ samolotu (Holandia, Norwegia, Wielka Brytania, Włochy). W przypadku uwarunkowań o charakterze militarnym, Duńczycy jednoznacznie wskazali na konstrukcję F-35A jako przewyższającą nad maszynami konkurentów w dziedzinie efektywności bojowej, przeżywalności w toku wykonywania różnorodnych misji, wielozadaniowości oraz potencjału modernizacyjnego i rozwojowego. Oceniono, że samolot ten najlepiej przystosowany jest do zwalczania we wszystkich współczesnych i prognozowanych misjach lotnictwa duńskiego większości celów powietrznych i naziemnych przy użyciu szerokiego wachlarza rakietowych środków rażenia. Ważnym argumentem przemawiającym za wybranym typem samolotu jest również to, że został on skonstruowany w technologii stealth, dzięki czemu jest niewykrywalny przez większość systemów obrony przeciwlotniczej. Jak widać dla zespołu duńskich ekspertów zasiadających w komisji przetargowej wybór okazał się jednoznaczny - nie bawimy się w już w czwartą generację skoro możemy kupić samolot nowej, piątej generacji który zapewni w lotnictwie wojkowym zdecydowaną przewagę nad potencjalnym przeciwnikiem. Z takiego samego założenia wyszedł nasz MON rekomendując dla PSP wyłącznie samolot 5. generacji F-35 odżegnując się ostatecznie od dialogów technicznych i przetargu.

Fan Th vel Jaca vel JW vel z netu
piątek, 25 czerwca 2021, 11:31

Ooooo, powrocil ekspert od dramatycznych manewrow powietrznych co wypisywal, ze nikt sie nie zna i ze jest po szkole w Deblinie. A tak pisales wpod artkulem "Su-35S z pociskami o zasięgu ponad 200 km": Th, wtorek, 6 października 2020, 14:49: "Z wykształcenia jestem inżynierem elektronikiem ze specjalnością awionika lotnicza po szkole w Dęblinie panie felon. Jeszcze raz postaram się w prostszy i krótszy sposób wytłumaczyć najważniejszą różnicę pomiędzy antenami PESA i AESA bo wyraźnie pan nie zrozumiał o czym piszę. Z pominięciem budowy bo nie chce się powtarzać, a opisałem dość szczegółowo ten temat. Nie błysnąłeś wystarczającym poziomem wiedzy technicznej, wykazując kompletną ignorancję w temacie znajomości zasad pracy radarów pokładowych choć wywnioskowałem, że za takiego znawcę się uważasz". A tak na Defence 24, pod tytulem „Raptory na spotkanie rosyjskim Delfinom”. 10 kwietnia 2020, o godzinie 10:30 Jaca napisal tak: „Ja jestem inżynierem po studiach z zakresu awioniki na Wyższej Szkole Oficerskiej Sił powietrznych w Dęblinie. Dla mnie jesteś cienki Bolek, zwykły niedouczony amator-laik z tematu lotnictwa”. Jakie to szczescie ze mamy na forum dwoch ekspertow z dziedziny radarow AESA po szkole w Deblinie. A nauczyles sie juz rozroznias "Kobra Bagaczowa" od Low Speed Pass? Douczyles sie juz, ze w jezyku angielskim "pedal orczyka" to inacze "rudder pedal" a nie zaden "pedal turn / flat spin"? Zacytuję fragmenty twojej twórczości, którą to popisywałeś się na Defence 24 pod artykułem „Wszystkie rekordy pobite. Amerykanie testują nowy myśliwiec”. I tak. Th, niedziela, 20 września 2020, 16:52 „F-35 wykona manewr Kulbit, "koziolka" do tyłu na dużej prędkości, a nie wykona prostej kobry.... Ciekawe. Na filmie z Air Show z Oregonu F-35 wykonuje kobre w 6 min”.Tylko, że gdy otworzy się ten film, to zobaczy się, że w szóstej minucie F-35 wykonuje Low Speed Pass. Potem starałeś się wmawiać, że film nagrywano od tyłu. Potem pod tym samym artykułem pisałeś tak. Th, środa, 23 września 2020, 10:37: „…Aha Low Speed Pass też wykonują tylko samoloty super manewrowe...”. A to ciekawe, ponieważ każdy, to choć raz był na pokazach lotniczych, widział ten element w wykonaniu F-16, F-18, Gripena, a to super manewrowe maszyny raczej nie są. Z kolei na portalu Defence 24 po artykułem „Su-35S z pociskami o zasięgu ponad 200 km” pisałeś tak. Th, środa, 7 października 2020, 08:00: „Pedal turn (pol. pedał skrętu). Pedał służący do wykonywania zakrętów wspomaganych ruchem steru samolotu. Widzisz analogię? Zajrzyjmy do netu: "Polski translation: pedal turn: wykonać obrót sterując pedałami orczyka." Skończ już podpisywać się niewiedzą kolego. W odniesieniu do pedalu orczyka stosuje się dwa angielskie terminy: "pedal turn" albo "rudder pedal". To teraz odpowiedz. Skad, konkretnie, bo w zadnym slowniku nie mozna znalesc takiego tlumaczenia. Skad definicja pedalu skretu, skoro nie ma jej w zadnej encyklopedii ani podreczniku lotnictwa. Mowa tylko o pedale orczyka. Konkretnie napisz, podaj zrodla. Bredni, jakie wypisuwałeś o silniku F135 i LOAN nie będę cytował, bo zwyczajnie mi się nie chce. Dlaczego nie napiszesz, ze nabywca nigdy nie bedzie w pelni decydowal o mozliwosciach samolotu F-35 jak i jego uzyciu? Nikt oczywiscie poza USA i Izraelem. Co powiesz na to? Artykul z 23 wresnia z 2020 roku pod tytulm "F-35 dla ZEA z ograniczeniami?". Cytuje: "Zjednoczone Emiraty Arabskie, jeden z najbliższych sojuszników Waszyngtonu na Bliskim Wschodzie, od dawna wyrażają zainteresowanie zakupem F-35. Niedawna normalizacja relacji z Izraelem zwiększyła szanse na taką transakcję. Źródła bliskie negocjacjom podały, że celem jest podpisanie porozumienia 2 grudnia, w dniu Święta Narodowego ZEA. Jednak każda umowa zawierana przez Waszyngton z krajami arabskimi musi gwarantować, że żadne amerykańskie uzbrojenie sprzedawane w regionie nie może osłabiać jakościowej przewagi militarnej Izraela, a amerykańska broń dostarczana Izraelowi ma lepsze możliwości niż broń sprzedawana sąsiadom. W związku z tym producent samolotu, koncern Lockheed Martin, bada sposoby, dzięki którym F-35 byłyby łatwiej wykrywalne dla izraelskich radarów – nie wiadomo, czy chodzi o zmiany w wyposażeniu samolotu, czy wprowadzenie zmian w oprogramowaniu radarów izraelskich zestawów obrony powietrznej. F-35 sprzedawane ZEA mogłyby być również wyposażone tak, aby nie dorównywały zdolnościom F-35I. Waszyngton już żąda, aby żaden F-35 sprzedany zagranicznym nabywcom nie dorównywał osiągami samolotom amerykańskich sił zbrojnych – według niepotwierdzonych informacji chodzi o moc obliczeniową komputerów pokładowych i czujniki obserwacyjne. Jak podaje Doug Birkey, dyrektor wykonawczy waszyngtońskiego Mitchell Institute for Aerospace Studies kiedy zagraniczni piloci szkolą się w USA, po wejściu do kabiny F-35 wpisują indywidualny kod w interfejsie użytkownika, co powoduje, że każdy lotnik ma do dyspozycji samolot o innych zdolnościach bojowych". Miszczu od dramatycznych manewrów powietrznych, powiedz, czy widziałeś najnowszy raport GAO? Jasno z niego wynika, że to co tutaj wypisujesz, to czyste science - fiction, gdyż F-35 to nadal samolot, nie spełniający minimalnych wymagań względem niezawodności, trapiony problemami. Przypisujesz F-35 niestworzone rzeczy, a tutaj okazuje się, według najnowszego raportu GAO, że dalej są problemy z wyświetlaczem nahełmowym, dalej są problemy z przednim podwoziem wersji B. Produkcja pełno seryjna zostanie opóźniona, samolot dalej nie spełnia wymagań jeżeli chodzi o niezawodność. I długo by jeszcze pisać. Masz tutaj fragmenty najnowszego raportu GAO. 1. Helmet Mounted Display: During low-light flights, the Helmet Mounted Display’s technology cannot display pure black images, instead presenting a green glow on the screen, which makes it difficult to see the full resolution of the night vision video feed. The contractor developed a new display to avoid this effect. According to F-35 program officials, they placed an initial order of 62 displays with 35 delivered by December 2019 to support U.S. Marine Corps and Navy F-35C fleet operations. Three F-35C pilots completed initial day and night testing using the new display in July 2019 on a carrier. The contractor expects to have a fully qualified redesign by August 2021 and will incorporate it into the production of lot 12 aircraft. 2. F-35B Thrust Cutback: An F-35B aircraft can experience an unanticipated cutback in thrust during vertical landings (hover). The contractor put hover weight restrictions in place to mitigate the effect and has identified the root cause. The contractor is developing software and hardware fixes. 3. F-35C Nose Landing Gear: During shipboard landings, the F-35C can experience bending stress, which causes cracking of the coating on a part in the nose landing gear. In the short term, this part will be inspected for damage every 400 flying hours. The contractor is also redesigning the part that is cracking and expects to test it between early 2020 to June 2021. 4. Canopy Coating Delaminations: The F-35 fleet has experienced over 50 incidents of the canopy transparencies delaminating after less than 100 flight hours. Ale dla ciebie to dalej super cudo. Prawda? Tylko że te super cudo jeszcze nie działa.

Davien
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 19:07

No popatrz, Norwegowie obalili doszczetnie bajki o F-35, teraz Szwajcarzy rozniesli te bajki w pył a jeszcze Finowie dokopali:))

Fan Davidka
środa, 30 czerwca 2021, 10:31

Davidku, a który Block F-35 ma Norwegia? Block 4, ten nieistniejący?

Fan Davidka
środa, 30 czerwca 2021, 06:54

Finowie nie wybrali F-35.

Hanys
wtorek, 22 czerwca 2021, 22:28

Lanie propagandy, nic więcej. Spróbujcie nim wlecieć nad rosyjski Krym ;)

Dolar do dolara i bedą wczasy na Florydzie.
czwartek, 24 czerwca 2021, 17:51

Przejściowo rosyjski, ale niech wlecą będzie śmiesznie.

Chyżwar dawniej Marek
środa, 23 czerwca 2021, 20:52

O Krym, który ukradliście Tatarom się nie martw. Niedługo odbiorą go sobie przy pomocy Turcji. Tak samo będzie w Czeczenii i w paru innych miejscach. Na koniec będzie tak, że w Moskwie będziecie grzeczniutko pięć razy dziennie trukali głowami w dywanik. I choć islam lubię, że tak powiem średnio, w waszym konkretnym przypadku wcale mnie to nie martwi.

asd
środa, 23 czerwca 2021, 17:12

Izraelskie F35 bez problemu bombardują Syrię pomimo obecności tam S300,400 i 500.

trzcinq
środa, 23 czerwca 2021, 19:15

To byly izraelskie F-56 vs S-800

Herr Wolf
środa, 23 czerwca 2021, 19:01

A od kiedy Syria ma s300 400 500?! Żydzi tylko raz odważyli się wlecieć nad syrię f35 i został podziórawiony przez s200 z 60- lat..!

Chyżwar dawniej Marek
środa, 23 czerwca 2021, 20:45

Sami mieliście w Tartusie. Przypomnieć jak wiała stamtąd ruska flota?

środa, 23 czerwca 2021, 22:01

W dodatku należy dodać że wiała przed jednym amerykańskim niszczycielem uss Donald Cook który zbliżył się na odległość 100 km od bazy w Tartusie. Niezła panika u Ruskich musiała wybuchnąć.

T7g
środa, 23 czerwca 2021, 15:41

Nie ma czegos takiego jak rosyjski Krym to gdzie maja lecuec i po co?

Herr Wolf
środa, 23 czerwca 2021, 19:01

A czyj jest Krym?!

czwartek, 24 czerwca 2021, 11:30

Ukraiński.

benek
czwartek, 24 czerwca 2021, 07:02

Krym jest Ukraiński i anszlus Putina nic nie zmienia w tym temacie

środa, 23 czerwca 2021, 23:32

Ukraiński.

Herr Wolf
czwartek, 24 czerwca 2021, 19:29

Nie ma takiego kraju

Clash
piątek, 25 czerwca 2021, 14:52

A co sprawdziłeś na globusie Rosji?

GB
środa, 23 czerwca 2021, 15:33

Dziś brytyjski okręt wszedł na wody Krymu uznawane przez Rosje za swoje terytorialne.

Herr Wolf
środa, 23 czerwca 2021, 19:02

I został przegoniony

środa, 23 czerwca 2021, 19:33

Tak twierdzi Kreml?

mig
środa, 23 czerwca 2021, 14:57

Taaaa, rosyjską Alaskę!!!

Herr Wolf
środa, 23 czerwca 2021, 19:02

A czyja

Dawo
środa, 23 czerwca 2021, 13:59

Odrzuc mentalność rosyjska. Nikt nie będzie tego robil, mimo, że Krym należy do Ukrainy.

Herr Wolf
środa, 23 czerwca 2021, 19:03

Nie istnieje coś takiego jak Ukraina

Grom
środa, 23 czerwca 2021, 19:12

A to ciekawe bo nawet Rosjanie ONZ uznają Ukrainę . Tak samo jak polska .

Herr Wolf
czwartek, 24 czerwca 2021, 07:24

Zapytaj Banki Muna to ci piwie prawdę..

Wania
środa, 23 czerwca 2021, 13:49

Okupowany przez Rosję Krym chciałeś napisać. Rosję, która napadła na Ukrainę i toczy z nią wojnę.

Herr Wolf
środa, 23 czerwca 2021, 19:03

A to ciekawe! Pokaż dokumenty???

lkc
czwartek, 24 czerwca 2021, 12:01

dlaczego prowokatorzy działający w interesie Kremla sa tolerowni przez Administratorów?

Fan Th vel Jaca vel JW vel z netu
niedziela, 27 czerwca 2021, 13:22

Bo w Polsce jest wolność słowa. Gdybyś był Polakiem, to byś to wiedział.

czwartek, 24 czerwca 2021, 11:31

Dokumenty rosyjskich sołdatów pojmanych na Ukrainie już ci pokazywano. Próżny trud...

Davien
środa, 23 czerwca 2021, 12:34

Hanysku, nad Krymem latał nawet RQ-4 i co?

trzcinq
środa, 23 czerwca 2021, 19:15

I juz nie lata

Davien
czwartek, 24 czerwca 2021, 15:09

I poleciał sobie drugi raz a wy rusku udawaliscie ich tam nietów.

czwartek, 24 czerwca 2021, 11:31

Bo odleciał do bazy.

F-35
środa, 23 czerwca 2021, 12:20

Jeśli zajdzie taka potrzeba to wlecimy :)

Adam
wtorek, 22 czerwca 2021, 22:22

Sęk w tym że przetarg pozwoliłby wynegocjować lepszą cenę i transfer technologii

LMed
środa, 23 czerwca 2021, 15:38

No tak. Wystarczy porównać ile płacili Begowie.

Davien
środa, 23 czerwca 2021, 12:35

Adam, w wymaganiach na harpie podano: maszyna 5 generacji co samo wsobie uczyniło przetarg zbednym.

gnago
środa, 23 czerwca 2021, 20:18

Tylko frajer czyni zakupy bez przetargu . Skoro polskie urzędy kupują srajtaśmy w przetargu to i na nowy samolot bojowy powinien być przetarg

Łowca motyli
wtorek, 22 czerwca 2021, 21:11

"Zgodnie z informacjami podanymi przez radio SRF w artykule zatytułowanym w wymowny sposób - „Ferrari der Lüfte” - F-35A w wyniku przeprowadzonych prób wszystkich konkurencyjnych konstrukcji przeprowadzonych przez Departament Federalny Obrony, Ochrony Ludności i Sportu, okazał się lepszy od konkurentów w wielu aspektach.". Piękne określenie:„Ferrari der Lüfte” czyli "Ferrari z nieba" i gdzie sie podziali te wszystkie fankluby głoszące że F-35 to bubel?

Ernst Stavro Blofeld
środa, 23 czerwca 2021, 18:40

F-35 to bubel, nie potrzeba fanklubów żeby to stwierdzić. Z że Ferrari to nic dziwnego, wśród aut koszty utrzymania Ferrari są gigantyczne i tak samo jest w przypadku F-35, co do osiągów Ferrari to to nie jest raczej trabant albo łada.

Łowca motyli
środa, 23 czerwca 2021, 18:45

Udowodnij że Szwajcaria się myli I F-35A to bubel.

Ernst Stavro Blofeld
czwartek, 24 czerwca 2021, 08:44

Szwajcaria wie lepiej co potrzebuje niż polscy forumowi specjaliści od robienia łaski jankesom. I co by nie napisali lobbyści z za wielkiej wody czy inne grupy wpływu nie ma to znaczenia. A Szwajcaria F-35 nie kupi bo to bubel, latająca cegła która się w górach nie sprawdzi i w dodatku całkowicie uzależniona od Jankesów.

Łowca motyli
czwartek, 24 czerwca 2021, 14:43

Jeszcze raz tym razem specjalnie dla pana cytat z artykułu bo widocznie istnieją poważne problemy z interpretacją teksu pisanego: "F-35A Lightning II spisał się najlepiej ze wszystkich konstrukcji rywalizujących w konkursie na przyszły myśliwiec dla Szwajcarii" - czy naprawdę są u pana kłopoty ze zrozumieniem tego prostego tekstu? Panie Ernst samoloty które brały udział w dwutygodniowych testach w szwajcarskiej bazie Payerne zostały poddane trudnym testom wydajnościowych. Na testy złożyło się osiem zadań, które musiały wykonać samoloty działające samodzielnie bądź w parach. Jedno z zadań było przeprowadzone w warunkach nocnych. Łącznie samoloty każdej z rywalizujących firm musiały wykonać 17 lotów. Ocenie zostały poddane aspekty operacyjne, techniczne i „specjalne”. Te ostatnie odnosiły się do specyficznych warunków terenowych Szwajcarii więc znowu pańska porażka. F-35 otrzymał najwyższą ocenę ze wszystkich konstrukcji lotniczych za wykonanie zadań. Jaka konstrukcje wybiorą jednak politycy to ich sprawa ale nie przykryje to faktu, że F-35A okazał się najlepszy w testach od najlepszych konstrukcji lotniczych jakie spotkały się w Szwajcarii.

Ciekawy
środa, 23 czerwca 2021, 20:53

A niby jak ma to udowodnić, skoro dowodów jest brak?

czwartek, 24 czerwca 2021, 11:35

co więcej: "nie potrzeba dowodów" :)

dim
środa, 23 czerwca 2021, 09:03

Raczej "Ferrari przestrzeni powietrznej". A jeśli już "z nieba", to "Ferrari niebios". Fakt, że analizy bardzo Polaków uspokajające. A propos to wczoraj, czy przedwczoraj (info z wczoraj) amerykański senat jednogłośnie zatwierdził możliwość oferowania F-35 do Grecji. Grecja wystąpiła o nie jesienią ub.r.

gnago
środa, 23 czerwca 2021, 20:20

A do świadomości dotarła decyzja Pentagonu o zaniechaniu zakupu następnych transz tego nielota. To i niedługo będą oferowali F 35 krajom Afryki i Ameryki płd

Davien
czwartek, 24 czerwca 2021, 00:07

A do swiadomosci dotarłą decyzja Pentagonu o kupowaniu 2440 sztuk F-35. A pentagon waszego nielota Su-57 istotnie nei kupuje złomu nie potzrebują:)

Fan Daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku i pakistańskich Mirage 2000.a
niedziela, 27 czerwca 2021, 13:23

Nie kupią tego nielota (F-35) aż tyle. Powstanie MR-X. Doucz się.

Davien
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 19:08

Nie dość ze kupia to jak widac dalej z szoku jak ci Szwajcaria i Finlandia dokopała się nie otrzasnałeś:)

środa, 30 czerwca 2021, 06:56

Finowie i Szwajcarzy nie kupią nielota F-35.

Łowca motyli
środa, 23 czerwca 2021, 22:19

Naprawdę taka decyzja zapadla? To widocznie ktoś tutaj uważa, że jest lepiej poinformowany o planach Pentagonu niż sam szef sztabu USAF generał Charles Q. Brown Jr. który na konferencji prasowej w lutym tego roku powiedział że „F-35 jest podstawą floty myśliwskiej Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych” dzisiaj i w przyszłości oraz podkreślił, że plan amerykańskich zamówień pozostaje niezmienny i nadal obejmuje zakup 1 763 samolotów w podstawowej wersji F-35A. Podziwiam starania o zdysktedytowanie F-35 ale nic z tego panie gnago. Trzeba umieć przyjąć do wiadomości, że F-35 okazal się najlepszy w konkursie w Szwajcarii jak wcześniej w Danii a nie tworzyć niestworzone historie.

ryba
środa, 23 czerwca 2021, 08:56

teraz widzisz jak działa propaganda na naszych forach , wycie wycie może sie uda !!! Fakty mówią same za siebie F 35 to najlepszy wybór dla polski !!!

gnago
środa, 23 czerwca 2021, 20:21

Propagandę to ty wciskasz nieświadomy . F35 ma współpracować z satelitami , samolotami dozoru. Ile takiego sprzętu posiada Polska. Ten kretyński zakup to jak kupno konsoli bez oprogramowania i gier

Ghu
środa, 23 czerwca 2021, 08:49

Oni zaklinają rzeczywistość, mają to w genach. Jak głodują no mówią że amerykanie są grubi albo, że są na super zdrowej diecie kartoflanej....żadne argumenty się nie liczą.

Chyżwar dawniej Marek
środa, 23 czerwca 2021, 20:57

Co ciekawe nie usiłują tłumaczyć, dlaczego drogi gruntowe to norma nawet w podmoskiewskich wioskach, ani dlaczego light pollution map pokazuje, że nocą w Rosji jest tak samo ciemno, jak w Afryce.

Gruz
czwartek, 24 czerwca 2021, 15:12

Lampy naftowe nie dają takiego Light pollution jak elektryczność?

Kosa
środa, 23 czerwca 2021, 00:58

Jak to gdzie, zapadli się pod ziemię;-) Ile można wciskać ludziom to swoje głodne kawałki! To nie gazeta wyborcza, lemingi oraz wyborcy PO to jednak mniejszość na tym portalu.

mxzi998
wtorek, 22 czerwca 2021, 23:14

są tam gdzie zawsze....w Rosji

Yh
wtorek, 22 czerwca 2021, 20:00

Rosjanie oszaleją po przeczytaniu tych wiadomości, ich świat się zawalił...

asd
środa, 23 czerwca 2021, 09:08

Spadł i się rozpadł na kawałki jak Su-57.

Łowca motyli
wtorek, 22 czerwca 2021, 19:56

"Wnioski szwajcarskie co parametrów do F-35 wpisują się w ogólnoświatową tendencję. Polega ona na tym, że niemal każde państwo, któremu USA jest skłonne sprzedać F-35 i które jest na tą maszynę stać - kupuje F-35. Triumfy innych zachodnich konstrukcji tymczasem, w tym ostatnio w szczególności Rafale, dokonują się tam gdzie F-35 z różnych względów jest niedostępny.". Wszystko w temacie.

SOWA
wtorek, 22 czerwca 2021, 22:33

Problem w tym, że większość z nich nie graniczy z Rosją. Dla mnie F-35 jest nie do zaakceptowania ze względu na brak dostępu do kodów. W naszym wypadku dochodzi jeszcze brak zaplecza remontowego. Kraj frontowy-pozostawię to bez komentarza. F-35 to nowoczesny samolot. Jednak bez posiadania całego systemu pracującego na jego skuteczność trudno tutaj mówić o ogromnej rewolucji. Podobną sytuację mamy z tureckimi dronami. Turcy podkreślają, że Bayraktar to nie tylko dron a cały system, my kupiliśmy tylko uzbrojony latawiec bez nowoczesnych systemów dowodzenia - może takie mamy? Bez nowoczesnych systemów WRE może takie mamy?

Davien
środa, 23 czerwca 2021, 12:38

SOWA F-35 jest nie do zaakceptowania dla Rosji i jej klakierów, ale popatrzmy: Norwegia kraj frontowy i F-35 jako podstawowy mysliwiec wiec juz może skończ. Co do TB-2 tokupilismy go jako maszyn rozpoznawczą, opcjonalnie do ataków naziemnych

czwartek, 24 czerwca 2021, 17:54

Norwegia jest w programie JSF dziwne żeby nie kupili skoro już od dawna wydawali kasę.

Davien
piątek, 25 czerwca 2021, 10:37

No popatrz Kanada też jest a jednak nei kupili F-35 bo nie sa pewni czy go potzrebują. Czy wystarczy im prostsza maszyna do obrony Kanady.

gnago
środa, 23 czerwca 2021, 20:24

"Co do TB-2 tokupilismy go jako maszyn rozpoznawczą, opcjonalnie do ataków naziemnych" I co do tych celów nie potrzebuje żadnych systemów nadzoru dowodzenia? Tak jak przy nielocie bez satelitów , samolotów dozoru etc. bo polskich pilotów będzie prowadziła moc

Davien
czwartek, 24 czerwca 2021, 15:12

Istotnie przy nielocie Su-57 to trzeba wiecej niz tylko satelitów i AWACS-ów by znowu nie spadł:)

Adam
wtorek, 22 czerwca 2021, 22:23

To nie znaczy że F-35 jest lepszy od Rafale czy Typhoona

Łowca motyli
środa, 23 czerwca 2021, 14:42

Konkurs przeprowadzony w Szwajcarii udowodnił, że F-35A jest lepszy w wielu aspektach w tym przede wszystkim w aspekcie militarnym od konkurentów takich jak Rafale, Eurofighter Typhoon i F-18E/F i tego faktu nie można zakrzyczeć panie Adam. Przez dwa tygodnie samoloty były poddawane testom na poligonie w bazie lotniczej Payerne i F-35A wykazał się najlepszymi parametrami spośród testowanych maszyn.

Łowca motyli
środa, 23 czerwca 2021, 14:12

Konkurs przeprowadzony w Szwajcarii udowodnił, że F-35A jest lepszy w wielu aspektach w tym przede wszystkim w aspekcie militarnym od konkurentów takich jak Rafale, Eurofighter Typhoon i F-18E/F i tego faktu nie można zakrzyczeć panie Adam. Przez dwa tygodnie samoloty były poddawane testom na poligonie w bazie lotniczej Payerne i F-35A wykazał się najlepszymi parametrami spośród testowanych maszyn.

Davien
środa, 23 czerwca 2021, 12:38

Wg Szwajcarów jest.

Sarkam
czwartek, 24 czerwca 2021, 11:39

Przestań: polski internauta wie lepiej. Pewnie zrobił risercz na youtube.

Łowca motyli
środa, 23 czerwca 2021, 12:11

Konkurs przeprowadzony w Szwajcarii udowodnił, że F-35A jest lepszy w wielu aspektach w tym przede wszystkim w aspekcie militarnym od konkurentów takich jak Rafale, Eurofighter Typhoon i F-18E/F i tego faktu nie można zakrzyczeć panie Adam. Przez dwa tygodnie samoloty były poddawane testom na poligonie w bazie lotniczej Payerne i F-35A wykazał się najlepszymi parametrami spośród testowanych maszyn.

Yyy?
środa, 23 czerwca 2021, 12:07

Ciekawe rzeczy wpaść prawisz.

Łowca motyli
środa, 23 czerwca 2021, 11:53

Jednak jest lepszy co udowodniły poligonowe testy porównawcze tych konstrukcji choćby w omawianej Szwajcarii. Tego nie da się zakrzyczeć panie Adam.

Bośniacki kefir
wtorek, 22 czerwca 2021, 19:47

Nawet w takim kraju jak Szwajcaria gdzie merytokracja, kultura techniczna jest na o wiele wyższym poziomie przebija się polityka i to jej zakładnikiem może się stać ten zakup.

ciekawy
środa, 23 czerwca 2021, 09:49

Jeżeli kupią droższego w zakupie i utrzymaniu Rafale to faktycznie byłby to dowód na to że polityka wygrała ze zdrowym rozsądkiem.

dim
środa, 23 czerwca 2021, 09:11

Artykuł pisze nie wszystko. Zazwyczaj chodzi o transakcje wiązanych, tylko formalnie oddzielne. Przykładowo Amerykanie - bardzo silnie się to nieoficjalnie mówi w Grecji - wiążą dostawy F-35 z "poważnym braniem pod uwagę" zakupu także amerykańskich fregat. Nawet ambasador USA w Grecji dawał to do zrozumienia. Których jednak greccy wojskowi za nic, ale to za nic nie chcą i prasa sporo już widziała na ten temat "sceptycznych" wypowiedzi. Wojsko i greckie firmy bardzo wyraźnie preferują ofertę francuską... A ofert różnych jest już 7 i zdecydują politycy, nie wojsko. Stąd "ok" amerykańskiego Senatu na sprzedaż do Grecji F-35 przyszła dopiero teraz, czyli w ramach jakiejś bardzo szerokiej umowy, w rodzaju "o zdecydowanym pogłębieniu współpracy między USA i Grecją" - szczegółów w ogóle nie ogłaszano. Choć być może są gdzieś tam do przeczytania specjalistycznie, u źródła. Czyli F-35 też jak najbardziej jest zakładnikiem polityki.

DYZIO
wtorek, 22 czerwca 2021, 19:44

Spokojnie wolą narodu Szwajcarii jest zakup francuskich Rafale które oferują pełen pakiet( serwisowanie w kraju nabywcy ,uzbrojenie, modernizacje , kody ,tzw 10letnią opiekę w formie bez kosztowej ) Szwajcarzy kiedyś już poznali łyse ,gołe F-5 które im sprzedali amerykanie za ceny z kosmosu ...powtórki nie będzie

dobry humor
środa, 23 czerwca 2021, 09:51

Chcesz powiedzieć że Francuzi dadzą Szwajcarom dostęp do kodów źródłowych w zamian za zakup 40-stu samolotów? XD

środa, 23 czerwca 2021, 14:17

Do ich samolotów dadzą zresztą sami to głoszą

GB
wtorek, 22 czerwca 2021, 20:15

Hmm... Szwajcarzy kupili po F-5 amerykańskie F/A-18...

wtorek, 22 czerwca 2021, 21:10

F-18 też były łyse, gołe

GB
wtorek, 22 czerwca 2021, 21:16

Jak na swój czas były dobrze uzbrojone. O wiele lepiej niż dostarczone przez ZSRR polskie MiG-29.

R
środa, 23 czerwca 2021, 09:10

Ta chyba w US bo nie w Szwajcarii.

GB
środa, 23 czerwca 2021, 14:23

AIM-120 jakie miały od początku szwajcarskie F-18 jest zdecydowanie lepszy od R-27. Rozumiesz to czy nie bardzo?

Ja
wtorek, 22 czerwca 2021, 23:26

@GB: W czym dokladnie F-18 (nie mylic z F/A-18, dla Szwajcarii byla wersja mysliwska, dostosowana do Jej wymogow) byl "lepiej uzbrojony" do MiG-ow-29 dla Polski?

Ernst Stavro Blofeld
środa, 23 czerwca 2021, 18:47

F-18C to najbardziej zwrotne amerykańskie myśliwce nawet z AIM-9M bez problemu mogły uzyskać pozycje do strzału, a

Davien
czwartek, 24 czerwca 2021, 00:13

A w jakim alternatywnym swiecie?? F-18C ustepuje w zwrotnosci wszystkim mysliwcom USA od F-16 poprzez F-16 i F-22 do F-35:)

Ernst Stavro Blofeld
czwartek, 24 czerwca 2021, 13:05

F-18 to najzwrotniejszy amerykański myśliwiec, F-16 tym bardziej F-35 się zwrotnością nawet do niego nie zbliżają obie te konstrukcje po wytraceniu prędkości spadają jak kamień a wykonanie ciasnego zakrętu przy tak małej prędkości i takim kątem natarcia jak to zrobi F-18 jest dla nich nie możliwe, ba nawet Mig-29 nie ma takich możliwości mimo że znacznie lepiej sobie radzi niż F-16, na cóż maszyna lądująca na lotniskowcu ma odpowiedni zapas siły nośnej a skrzydła pasmowe robią piękną robotę przy AOA 40*, a F-22 coś tam mógł dzięki wektrowanemu ciągowi ale z taką masą szału nie ma, EF z nimi sobie radziły.

Th
piątek, 25 czerwca 2021, 09:44

Cyt: "F-35 jest większy i cięższy od F-16, ale przy tym bardzo manewrowy. Ma duże przyspieszenie i ciężko tę bestię wyhamować w powietrzu." - gen. Nowak po przylocie ze szkolenia w USA. Nie wierzysz panie Ernst? No to trochę parametrów decydujących o manewrowości samolotu. Porównajmy prędkości kątowe kilku czołowych konstrukcji lotniczych z F-35. Stała prędkość kątowa (najważniejszy parametr w walce manewrowej) F-22 i F-35A jest bardzo wysoka i wynosi 28 stopni/s czyli 0,48 radiana przy przeciążeniu 9 G. Prędkość kątowa zależy przede wszystkim od doskonałości aerodynamicznej płatowca, sprawności silników i odpowiednio mocnego układu sterowania lotem. Przykładowo Rafale dysponuje prędkością kątową ok 24 stopni/s (0,42 rad/s). Su-35 dysponuje prędkością kątową zbliżoną do samolotu Rafale tzn. ok 24 stopni/s (0,42 rad/s). Maksymalna stała prędkość kątowa Typhoona to 23,4 stopni/s co daje w przeliczeniu 0,41 rad/s. Czego można chcieć więcej aby udowodnić, że F-35A dysponuje zwrotnością na poziomie NAJLEPSZEGO w tym aspekcie F-22? F-35 to jeden z najbardziej manewrowych samolotów myśliwskich jakie kiedykolwiek w historii wyprodukowano. Przy F-22 I F-35 możliwości manewrowe F-18 Super Hornet wyglądają bardzo żałośnie. Prędkość kątowa zakrętu na poziomie morza to 18 stopni na sekundę. Na wysokości 15000 ft (ok. 4500 km - 11,6 stopnia na sekundę. F-15C dysponuje maksymalną prędkością kątową 21 stopni/s, przy 15 - 16 stopniach/s w zakręcie ustalonym.: "The F22 can sustain a turn rate of 28 deg per second at 20,000 feet while the F-15 can get an instantaneous rate of 21 and a sustained rate of 15-16 degrees." Żeby nie było wątpliwości sięgnę do źródła w postaci raportu Johna Venable, eksperta, pracownika naukowego ds. polityki obronnej - źródło absolutnie wiarygodne na które powołuje się wiele fachowych źródeł: "The F-35A was not designed to be an air superiority fighter, but the pilots interviewed conveyed the picture of a jet that will more than hold its own in that environment—even with its current G and maneuver restrictions. In the words of an F-16C Weapons School Graduate and instructor pilot now flying the F-35A, “Even pre-IOC,[26] this jet has exceeded pilot expectations for dissimilar combat. (It is) G-limited now, but even with that, the pedal turns[27] are incredible and deliver a constant 28 degrees/second. When they open up the CLAW, and remove the (7) G-restrictions, this jet will be eye watering.”[28]." Maksymalna stała prędkość kątowa w zakręcie ustalonym F-35 wersji block 3i z ograniczeniem do 7g jest identyczna jak w F-22 i wynosi 28 stopni/s. Po zdjęciu ograniczeń 7g w wersji Block 3F wydajność F-35A moze być "oszałamiająca" jak pisze powyższy raport. A jak jest z prędkością kątową F-16? Jak podają Fiszer I Gruszczyński prędkość kątowa F-16 w typowej dla walk powietrznych konfiguracji, na wysokości 6000 m. wynosi 19,2 stopni/s. Natomiast w pobliżu ziemi F-16 jest w stanie wykonać zakręt z przeciążeniem 9 g przy prędkości ok. 800 km/h o promieniu ok. 550 m. Czas takiego zakrętu wynosi 15,65 s, a prędkość kątowa – ok. 23 stopnie/s. Czy widać różnicę panie Ernst? Dlatego wbrew temu co mówią różni "znawcy", F-35 jest bardziej zwrotny niż większość najlepszych samolotów 4+ generacji.

Ernst Stavro Blofeld
piątek, 25 czerwca 2021, 15:51

Jeśli ciężko tę bestie wyhamować w powietrzu to znaczy jest to latająca cegła która niema szans z lżejszym zwinniejszym przeciwnikiem. Prędkość kątowa nie ma większego znaczenia współczesne myśliwce nie muszą się ganiać po okręgu żeby wejść sobie na ogon i odpalić pociski, ale Ty żyjesz w epoce Miga-17 i F-4 i jak widać tego nie rozumiesz. Myśliwiec jest zwrotny jeśli może szybko wytracić prędkość wchodząc na duże kąty natarcia dzięki czemu przy stosunkowo małym G wykonuje ciasny zwrot kieruje dziób w stronę przeciwnika odpala 2 pociski rakietowe i po sprawie, tak wygląda walka manewrowa od czasu wprowadzenia rakiet samo naprowadzanych mogących się naprowadzać na cel z dowolnego kierunku a nie tylko z tylnej półsfery celu. Zresztą Hornet ma kilka manewrów które dają mu przewagą nad większością przeciwników i kompletnie nie potrzebuje do tego katować pilota dużym G a F-16 ze swoją zwrotnością to się nadaje na Migi-21 i nic więcej, F-35 nawet nie użyje AMRAAMa w walce manewrowej bo ten nie opuści komory jak będą zbyt duże kąty natarcia czy przeciążenia. bubel.

Th
piątek, 25 czerwca 2021, 23:13

Panie Ernst. W styczniu 2015 pilot testowy F-35A David “Doc” Nelson wykonywał na swojej maszynie numer AF-2 loty z kątami natarcia dochodzącymi do 110 stopni i z przeciążeniami do 9g+ i -3g. F-35 na wysokości 50 000 stóp wykonywał manewry do 9G przy prędkości 1,6 Macha z pełnym obciążeniem komór. Przeciążenie jakim został poddany wynosiło wtedy nawet 9,88G. Po prostu samolot testowy został przystosowany już do wykonywania przeciążeń nawet ponad 9G. Faktycznie seryjne F-35A od wersji Block 3F są w stanie wykonywać loty z przeciążeniem 9G oraz przez cały czas lecieć z kątem natarcia wynoszącym 50 stopni w AoA. Lepszy jest tylko F-22 który może lecieć z kątem natarcia 60 stopni. Dla porównania system kontroli lotu EF-2000 nie pozwala przekraczać kąta natarcia AoA wynoszącego 25 stopni. DFCS Rafale nie pozwala przekroczyć mu kąta natarcia 29 stopni przy przeciążeniu +9g w trybie powietrze-powietrze i 20 stopni w trybie powietrze-ziemia przy przeciążeniu +5,5g. Polecam filmy na których piloci demonstrują możliwości manewrowe F-35A z takimi manewrami jak salto do tyłu, pedal turn czy kulbit i kobra - tak, te manewry są w zasięgu F-35: "This Video Shows Wath The F-35 Can Really Do, jaw-dropping maneuvers", "F-35 Kulbit and pedal turn" oraz "F-35 Lightning II: Full Demonstration" i blisko 13 minutowy pokaz akrobacji z Air Show w Oregonie "F-35 Lightning II Friday Evening Demo... Oregon International Się Show 2019". Wystarczy tylko wpisać w Google. Na pierwszym filmiku autoryzowanym przez Defense News pokazana jest siła manewru F-35 przez kpt. Andrew "Dojo" Olsona z grupy akrobacyjnej F-35 Demo Team. Panie Ernst. F-35 to samolot stealth 5. generacji przystosowany przede wszystkim do skrytego zwalczania celów naziemnych w misjach SEAD i DEAD. W samolocie 5. generacji nie zwrotność, szybkość i pułap decyduje o skuteczności tylko technologia stealth, fuzja sensorów z zaawansowanym data-linkiem umożliwiającym szerokie możliwości komunikacji z innymi jednostkami biorącymi udział w operacji na konkretnym teatrze działań. F-35 to samolot wielozadaniowy ze sporymi możliwościami walki powietrznej służącej głównie do obrony. Konstruktorzy F-35A wyposażyli jednak samolot w cechy umożliwiające pokonać zaawansowanego przeciwnika w ewentualnym bezpośrednim starciu. Dlatego zastosowano w konstrukcji samolotu najnowsze technologie z dziedziny aerodynamiki. Wysoka manewrowość F-35A to nie tylko możliwość wejścia na wysokie kąty natarcia ale zwinność i bardzo ciasne zakręty wynikające z wysokiej prędkości kątowej samolotu. Dzisiaj każdy pilot US Air Force i niektórych państw sojuszniczych zakwalifikowanych do szkolenia na samolotach, muszą najpierw prześlęczeć długie godziny nad wykresem z którego wyznacza się tzw. "corner velocity". Bardzo ogólnie rzecz ujmując, jest to minimalna prędkość przy której samolot może wytworzyć maksymalne przeciążenie nominalne i uzyskać najmniejszy promień skrętu. Pilot utrzymując tę prędkość w czasie manewru wykorzystuje w maksymalnym stopniu możliwości manewrowe samolotu. Prędkość manewrowa pozwala samolotowi osiągnąć optymalne warunki wykonania zakrętu (minimalny czas zakrętu i promień), tak potrzebne w czasie manewrowej walki powietrznej. Manewrowanie przeciążeniem z prędkością inną niż "corner velocity" powoduje marnowanie możliwości samolotu w układzie promień skrętu-prędkość kątowa. Myśliwiec, który miałby nie jedną wartość corner velocity, ale cały zakres tych prędkości- tzw. corner velocity plateau, uzyska przewagę nad myśliwcem który takim wykresem nie dysponuje. Na tej podstawie opracowano tzw.max power E-M diagram dla każdej konstrukcji. Każdy pilot myśliwca wchodząc do walki kołowej stara się wejść na prędkość manewrową. F-35A i F-22A dysponują najbardziej wyśrubowanymi cechami pozwalającymi uzyskać bardzo wysokie możliwości manewrowe co zapewnie w przypadku F-35A zostało uwzględnione w konkursie w Szwajcarii. Panie Ernst nie ośmieszaj się Pan. Buble nie deklasują (F-35 wygrał we wszystkich konkurencjach) w konkursach więc po co to zaklinanie rzeczywistości?

Fan Th vel Jaca
sobota, 26 czerwca 2021, 14:50

A wiesz, że w symulowanych pojedynkach WVR F-22 został pokonany nawet przez Miraje 2000?

Fan Th vel Jaca vel JW vel z netu
sobota, 26 czerwca 2021, 08:19

Tak, wiemy, twoje słynne dramatyczne manewry powietrzne i twój słynny "pedal turn". A Kobre Pugoczowa od Low Speed Pass już rozróżniasz?

Cent do centa i jest dolar.
sobota, 26 czerwca 2021, 08:19

Skończ już z tymi propagandowymi bredniami.

fan daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku i pakistańskich Mirage 2000.
piątek, 25 czerwca 2021, 10:10

F-35 to dalej prototyp, tylko w bardziej zaawanowanym stadium niz Su-57. Tak w kwietniu 2021 donosiła polska prasa (nazwy nie podam, ale łatwo znajdziesz) o "postepach" z F-35: "Kluczowe problemy trapiące F-35 od lat są te same. To trudne do rozwiązania problemy natury technicznej, niepozwalające osiągnąć charakterystyk założonych na etapie projektowania, a także wymagań zamawiającego. Ważne jest także niezakończenie wstępnych badań państwowych, co wstrzymuje rządową decyzję o uruchomieniu wieloletniego programu zakupowego. To zaś powoduje, że cały czas Departament Obrony kupuje maszyny dla siebie i sojuszników poprzez procedurę zamawiania partii wstępnych, które mogą znacząco różnić się od siebie, czyniąc produkcję i późniejsze wsparcie eksploatacji droższym. Do niedawna zakładano, że decyzja o zakończeniu wstępnych badań państwowych (Initial Operational Test and Evaluation, IOT&E) i akceptacja ich wyniku zostanie podjęta do końca roku 2020. Niestety, obecnie termin ten przesunięto na czas nieokreślony, a ostrożne szacunki części analityków wskazują, że decyzja może zapaść dopiero w 2022 r. Powodem tego jest niezakończony proces badań w locie (niektórych testów dotąd nawet nie zainicjowano) i prób symulacyjnych w symulatorze Joint Simulation Environment (JSE), w których powinny zostać zrealizowane 64 scenariusze misji przeciwko wrogowi dysponującemu zaawansowanymi systemami ofensywnymi i defensywnymi (w domyśle Rosji i ChRL).". Z kolei 26 marca 2021 dokładnie ta sama prasa pisała tak: "Według pierwotnych założeń wdrożenie pakietu Block 4 miało zostać zrealizowane do 2024 r. Termin ten został następnie przesunięty na rok 2026. Jednakże według raportu GAO zakończenie programu nie wydaje się realistyczne nawet w 2027 r. Opóźnienie i wzrost kosztów programu Block 4 wynika głównie z problemów z kolejnymi iteracjami oprogramowania awioniki. Duża część kolejnych wersji kodu wykazywała błędy. Co więcej, defekty odkrywano dopiero po tym, jak Lockheed zainstalował już aktualizacje w samolotach F-35. W okresie od grudnia 2017 do września 2020 r. około 23 proc. wszystkich błędów zostało odkrytych dopiero po instalacji oprogramowania w myśliwcach. Kolejne wersje oprogramowania rozszerzane więc były o poprawki, aby naprawić odkrywane błędy.". A więc Davienku, fakty jak zwykle okazuja sie dla ciebie bardzo bolesne. Co ty, tam wypisywałes, że kiedy będzie Block 4 w 2023 roku? A tu popatrz, nie wiadomo czy będzie w 2027. Jest wyraźnie napisane, że samolot nie przeszedł testów w locie a niektórych testów nawet jeszcze nie rozpoczęto. Ot taki prototyp w ilości ponad 600 sztuk, taki latający cel dla Su-30/35..

Kr.
piątek, 25 czerwca 2021, 12:48

Waść powinien z tymi prasowymi informacjami udać się do Szwajcarii i Finlandii. Może wtedy by uwzględnili pańskie uwagi i nie ogłosili F-35 zwycięzca w konkursie. Bo w Finlandii F-35A też w każdym aspekcie zdeklasowal konkurencję.

Fan Th vel Jaca vel JW vel z netu
piątek, 25 czerwca 2021, 14:00

A po co. Przecież ostatnio F-35B zostały pokonane przecież Rafale M.

Łowca motyli
piątek, 25 czerwca 2021, 14:10

Na portalu Navy News jest opisane ćwiczenie pomiędzy brytyjskim lotniskowcem HMS “Queen Elizabeth” i francuskim „Charles de Gaulle”. Zadaniem było szybkie wykrycie lotniskowca i skierowanie grupy lotniczej w jego sektor. Nie ćwiczono walk powietrznych pomiędzy F-35B i Rafale M. W tym pozorowanym starciu wygrał zespół francuskiego lotniskowca po prostu pierwszy wykrył Brytyjczyków ale wyłącznie dzięki wsparciu amerykańskim systemem wczesnego ostrzegania E-2C Hawkeye. Zaledwie 36 F-35B na pokładzie jednostki brytyjskiej nie będą służyły jako AWACS tylko wyłącznie do walki bo od tego będą śmigłowce Merlin HM1 ASaC więc bez manipulacji proszę.

piątek, 25 czerwca 2021, 15:54

Jak F-35 dostaje po tyłku to wtedy nie ćwiczono walk jak jest ustawka w USA to już walki ćwiczą. śmieszne

Łowca motyli
piątek, 25 czerwca 2021, 12:21

Powtórzę co już pisałem na tym forum. Jest faktem niezaprzeczalnym, że w Szwajcarii produkt koncernu Lockheed Martin F-35A został zakwalifikowany do prób przez komisję kwalifikacyjną już w 2019 roku. Warunkiem jaki postawili Szwajcarzy kandydatom było przede wszystkim posiadanie PEŁNYCH zdolności do wykonania wyznaczonych przez komisję zadań. Szwajcarzy chcieli bowiem przetestować jedynie samoloty będące w 2019 roku w gotowości operacyjnej. Dlatego już na początku Gripen E został przez komisję konkursowa zdyskwalifikowany bo ciągle znajduje się w fazie rozwoju. Ma wejść do służby znacznie wcześniej, niż planowane są dostawy myśliwców dla Szwajcarii, jednakże harmonogram prac nad Gripenem E nie wpasowywał się w szwajcarski wymóg testowania jedynie samolotów w gotowości operacyjnej czego nie można powiedzieć o F-35 który okazał się w pełni dojrzałą maszyną spełniającą wysokie wymagania komisji przetargowej. F-35A w wersji block 3F okazał się najlepszy pod każdym względem od w końcu elitarnej konkurencji. Od aspektów technicznych (ostatecznie upadł mit o 1000 usterek tak forsowanych przez GAO) po aspekty stricte militarne czyli wykazal się najlepszymi zdolnościami operacyjnymi, technologią stealth (radary nie były w stanie wykryć F-35A podczas testów), najbardziej zaawansowaną awionikę po .... parametry taktyczno-techniczne. Strach pomyśleć jakimi możliwościami dysponować będzie Block 4. Dlatego skończ z tymi bajkami o prototypach F-35A biorących udział w poważnym przetargu w Szwajcarii.

Davien
środa, 23 czerwca 2021, 12:42

A chocby w tym ze miały AMRAAM-y zamiast R-27, że mogły wykonywac misje szturmowe i uderzeniowe czego MiG-29 inaczej niż bombami grawitacyjnymi nie moga? O radarze i awionice juz ni mówiąc bo ta na MiG w porównaniu do F/A18-C/D jest dość archaiczna.

piątek, 25 czerwca 2021, 11:37

A miały twoje AIM-120 z 1973 roku i pakistańskie Mirage 2000?

GB
środa, 23 czerwca 2021, 12:09

Tym że miały od początku AIM-120, polskie MiG-29 do dziś nie mają takich odpowiedników (np. R-77). Później szwajcarskie F-18 dostały kierowane uzbrojenie powietrze-ziemia, do dziś polskie MiG-29 takich nie mają.

gnago
środa, 23 czerwca 2021, 20:27

Skarbie podobna sytuacja do polskich F16 bez poważnej modernizacji od chwili zakupu, bez uzbrojenia potrzebnego do prowadzenia wojny przez powiedzmy miesiąc . Stąd te słynne pięć dni na ćwiczeniach sztabowych OT zostają bomby klasyczne

Davien
środa, 23 czerwca 2021, 15:40

Polskie MiG-29 nie są w stanie uzywac innych rakiet niż R-27, R-73 i R-60

gnago
środa, 23 czerwca 2021, 20:28

Bo olano ich modernizację

środa, 23 czerwca 2021, 23:40

I słusznie.

Łowca motyli
wtorek, 22 czerwca 2021, 22:21

Ciekawostką jest fakt, że Szwajcaria miała w planach zakup od ZSRR samolotów MiG-29 ale po batach jakie zebrały na ćwiczeniach w Niemczech z samolotami zachodnimi w tym niemieckimi Tornado Szwajcarzy zdecydowali się na zakup F-18 - pisał o tym magazyn Lotnictwo.

Piotr
wtorek, 22 czerwca 2021, 19:23

Przy każdym zakupie decydują cena, offset, koszty eksploatacji, ale też zakres działania, Szwajcaria to mały kraj i zakup obojętnie jakiego sprzętu jest dostosowywany do ich warunków naturalnych i powierzchni/terenu działania w razie wojny, a zakupy są przemyślane.

wtorek, 22 czerwca 2021, 19:37

Obszar Wisły działa podobnie hehe

sss
wtorek, 22 czerwca 2021, 18:18

jak to? przecież to złom z tysiącem wad - nie to co su57 który ma tylko jedną wadę ...

kj1981
wtorek, 22 czerwca 2021, 20:49

...no tak, ale problem w tym, że ta jedna wada to skłonność Su-57 do nagłego powrotu na ziemię, wbrew intencjom pilota ;-)

sss
środa, 23 czerwca 2021, 08:50

Właśnie :)

Hanys
wtorek, 22 czerwca 2021, 19:30

Bo to jest usterkowy złom, wcale nie jest niewykrywalny jak głosi propaganda, do tego jest wolny, słabo uzbrojony, drogi w utrzymaniu i przegrałby walkę nawet z MiG-29. Owdawiacz nr 2.

Wódz
środa, 23 czerwca 2021, 08:49

F-35 nie spotka się z migiem, do tego będa f-16....F-35 zrobi swoją robotę i bezpiecznie wróci do bazy.

yy
wtorek, 22 czerwca 2021, 22:21

Hehe,migi nie wiedziałaby nawet kto je stracił.

Łowca motyli
wtorek, 22 czerwca 2021, 19:43

Dziwne rzeczy głosisz bo testy porównawcze przeprowadzone w Danii, Belgii i teraz w Szwajcarii udowodniły, że F-35 bije na głowę zdolnościami bojowymi wszelkie Rafale I Eurofightery.

Adam
wtorek, 22 czerwca 2021, 22:25

To czemu Niemcy nie kupili F-35 ?

Urlich von Sznycel
czwartek, 24 czerwca 2021, 11:39

Bo nie chcą bubla, kupili prawdziwe myśliwce ale muszą jeszcze łyknąć coś z USA to kupią F/A18 E/G oczywiście jak lewactwo pozwoli.

Ernst Stavro Blofeld
czwartek, 24 czerwca 2021, 08:48

Bo F-35 to jednosilnikowy bubel uzależniony od uzbrojenia i innych ważnych rzeczy z USA.

Th
środa, 23 czerwca 2021, 14:38

Już to było wielokrotnie tłumaczone. A dlaczego panie Adam Szwajcaria najprawdopodobniej nie wybierze F-35 pomimo, że najlepiej wypadł w konkursie spośród pięciu konkurentów? Bo oprócz argumentów o charakterze militarnym decydujące znaczenie mają argumenty polityczne i nie zawsze wybiera się najlepszy samolot. Brak wyboru samolotu F-35 przez rząd niemiecki był dawno do przewidzenia. Dla analityków nie bylo to żadne zaskoczenie. Niemcy ze względów na własny przemysł zbrojeniowy i miejsca pracy w Airbusie nie zdecydowali się na zakup samolotów 5. generacji F-35 wbrew usilnej rekomendacji przez Luftwaffe. Zainteresowanie Niemiec myśliwcami 5. generacji F-35 Lightning II mogło tylko zaskakiwać, gdyż kraj ten jest częścią konsorcjum czterech państw, które opracowało myśliwiec wielozadaniowy 4. generacji Eurofighter Typhoon, który przecież nadal konkuruje o nowe zamówienia. Oprócz tego, dział Airbus Defence and Space poinformował, że razem z Bundeswehrą pracuje nad koncepcją myśliwca następnej generacji w ramach programu Future Combat Air System (FCAS), który miałby wejść do służby w latach 2030–2040, zastępując flotę Panavia Tornado IDS/ECR oraz uzupełniając maszyny Eurofighter Typhoon. Ile razy można pisać, że decyzja Niemiec podyktowana była wyłącznie względami politycznymi. Niemcom jako użytkownikom samolotu 5. generacji F-35 w miejsce Tornad IDS/ECR, nowy wspólny projekt z Francuzami stałby się zbędny co było nie do zaakceptowania przez Francję.

Davien
środa, 23 czerwca 2021, 12:43

Bo Francja naciskała na odrzucenie tej oferty grożąc końcem FCAS? Bundeswehra była za F-35.

GB
środa, 23 czerwca 2021, 12:10

Bo mają swojego EF.

Chyżwar dawniej Marek
środa, 23 czerwca 2021, 12:03

Sprawa jest prosta. Niemieckie wojsko chciało. Politycy nie. Coś tak, jak u nas z U-Bootami typu 212.

Th
środa, 23 czerwca 2021, 12:03

A dlaczego panie Adam Szwajcaria najprawdopodobniej nie wybierze F-35 pomimo, że najlepiej wypadł w konkursie spośród pięciu konkurentów? Bo oprócz argumentów o charakterze militarnym decydujące znaczenie mają argumenty polityczne. Brak wyboru samolotu F-35 przez rząd niemiecki był dawno do przewidzenia. Dla analityków nie jest to żadne zaskoczenie. Niemcy ze względów na własny przemysł zbrojeniowy i miejsca pracy w Airbusie nie zdecydowali się na zakup samolotów 5. generacji F-35 wbrew rekomendacji przez Luftwaffe. Zainteresowanie Niemiec myśliwcami 5. generacji F-35 Lightning II mogło tylko zaskakiwać, gdyż kraj ten jest częścią konsorcjum czterech państw, które opracowało myśliwiec wielozadaniowy 4. generacji Eurofighter Typhoon, który nadal konkuruje o nowe zamówienia. Oprócz tego, dział Airbus Defence and Space poinformował, że razem z Bundeswehrą pracuje nad koncepcją myśliwca następnej generacji w ramach programu Future Combat Air System (FCAS), który miałby wejść do służby w latach 2030–2040, zastępując flotę Panavia Tornado IDS/ECR oraz uzupełniając maszyny Eurofighter Typhoon. Ile razy można pisać, że decyzja Niemiec podyktowana była wyłącznie względami politycznymi. Niemcom jako użytkownikom samolotu 5. generacji F-35 w miejsce Tornad IDS/ECR, nowy wspólny projekt z Francuzami stałby się zbędny.

sobota, 26 czerwca 2021, 08:24

ODINa juz w końcu doprowadziliście do porządku?

Fan Th vel Jaca vel JW vel z netu
sobota, 26 czerwca 2021, 08:23

Boli twoich mocodawców, że Szwajcarzy nie kupią F-35? Chyba boli, skoro wysłali ciebie tutaj żebyś się tak bardzo produkował. NApisz jeszcze pod kilkoma innymi nickami (tutaj udzielasz sie także jako Kr.) to może będziesz bardziej wiarygodny.

Davien
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 19:10

Oj kupia, kupia a ty jak widac dalej sie z szoku nie otzrasnałeś jak ci Szwajcaria i Finlandia dokopały:)

Fan Davidka
środa, 30 czerwca 2021, 07:00

Komu dokopali Szwajcarzy i Finowie Dima? Ani jedni ani drudzy nie kupią F-35.

Herr Wolf
wtorek, 22 czerwca 2021, 21:46

Kiedy były te testy I gdzie???

Ciekawy
środa, 23 czerwca 2021, 12:04

To w Olgino nie wiedzą?

środa, 23 czerwca 2021, 09:12

A ty gdzie i kiedy przetestowałeś, poza "Sputnikiem" ?

Łowca motyli
środa, 23 czerwca 2021, 08:24

Już śpieszę z wyjaśnieniem. Konkurs na wybór samolotu dla Danii i Szwajcarii polegał przede wszystkim na testach poligonowych mających na celu wyłonić najlepszą konstrukcje spośród trzech kandydatów w przypadku Danii (F-35A, Eurofighter i F-18 Super Hornet) i pięciu kandydatów w przypadku Szwajcarii (F-35A, Jas-39E/F, Rafale, Eurofighter i F-18 Super Hornet). Do szwajcarskiej bazy lotniczej w Payerne przyleciały na testy cztery samoloty F-35A Lightning II należące do US Air Force. Pod koniec maja 12 F-35A z 388. oraz 419. skrzydła myśliwskiego przebazowano z Hill w Utah do bazy Aviano we Włoszech w celu realizacji wspólnych ćwiczeń z sojusznikami w Europie. Cztery maszyny skierowano następnie do Szwajcarii w celu przeprowadzenia testów. Każda konstrukcja była poddana testom przez dwa tygodnie. F-35 były pierwszymi samolotami które zostały poddane testom wydajnościowym, a kolejnymi były Rafale, Eurofighter i F-18. Gripen odpadł w przedbiegach i nie był brany pod uwagę.Testy wykazały, że F-35A w wielu aspektach (co pisze w artykule) wyprzedza bardzo dobrych konkurentów co potwierdzili Szwajcarzy. O czym tu jeszcze dyskutować? Żeby nie było wątpliwości, że konkurs polegał na testach poligonowych podaje link do artykułu w Defence24.pl: https://www.defence24.pl/szwajcarzy-testuja-piec-mysliwcow

gnago
środa, 23 czerwca 2021, 20:29

Zwłaszcza w celności działka, przejrzystości wizjera nahełmowego bez zielonej poświaty etc.

Łowca motyli
czwartek, 24 czerwca 2021, 14:48

No widzisz panie gnago, że w kraju takim jak Szwajcaria w czasie testów upadł jeszcze jeden mit o tysiącu usterek. Sensory w F-35A wykazały się najlepszymi parametrami wśród wszystkich testowanych maszyn. To jest fakt, więc o czym tu jeszcze dyskutować chyba że udowodnisz, że eksperci zasiadających w komisji przetargowej oceniających samoty nie znają się na rzeczy.

Th
niedziela, 27 czerwca 2021, 13:25

Ostatnio jeden F-35 sam postrzelił się z działka. Był to pierwszy przypadek, kiedy F-35 w coś pierwszy raz z tego działka trafił.

Łowca motyli
czwartek, 24 czerwca 2021, 11:23

No widzisz panie gnago, że w kraju takim jak Szwajcaria w czasie testów upadł jeszcze jeden mit o tysiącu usterek. Sensory w F-35A wykazały się najlepszymi parametrami wśród wszystkich testowanych maszyn. To jest fakt, więc o czym tu jeszcze dyskutować chyba że udowodnisz, że eksperci zasiadających w komisji przetargowej oceniających samoty nie znają się na rzeczy.

Davien
czwartek, 24 czerwca 2021, 00:14

No popatzr jak widac tak, był w tym lepszy też od reszty:) Ale ale, czemu Szwajcarzy waszych "super" Su-35 nie chcieli, bo czemu Su-57 to widac:)

Trol
środa, 23 czerwca 2021, 08:08

Czy ty myślisz że ci wszyscy ludzie wybierając r35 nie opierają się o dostępne testy, Porównania, symulacje, dane, konfrontacje, a jedynie wybierają je żeby zrobić na złość kilku przytrzymanym fanom NKWD?

rED
środa, 23 czerwca 2021, 06:57

Herr Wolf - przeczytaj artykuł. To aż tak boli?

Łowca motyli
wtorek, 22 czerwca 2021, 22:58

Żeby nie było wątpliwości, że konkurs w Szwajcarii polegał na testach poligonowych: https://www.defence24.pl/szwajcarzy-testuja-piec-mysliwcow

Łowca motyli
wtorek, 22 czerwca 2021, 22:33

"F-35A Lightning II spisał się najlepiej ze wszystkich konstrukcji rywalizujących w konkursie na przyszły myśliwiec dla Szwajcarii" - potrafisz panie Wolf czytać ze zrozumieniem prosty tekst? No to jeszcze przykład duński: "Wnioski szwajcarskie okazują się zbieżne z tymi, które opublikowali m.in. Duńczycy po wyborze przez nich F-35A w 2016 roku. Samolot ten był porównywany z Eurofighterem i F/A-18E/F. Dania zdecydowała się na zakup 27 Lightningów II zarówno ze względu na aspekty tak techniczne (wojskowe) jak i strategiczne i ekonomiczne, a wyniki postępowania umieszczono w ponad 100-stronnicowym raporcie dostępnym dla opinii publicznej (z podsumowaniem w języku angielskim). Z przyczyn technicznych F-35A został uznany za maszynę skuteczniejszą jeśli chodzi o dokonywanie uderzeń na wybrane cele i mającą większe szanse na przetrwanie. Wskazywano na jej cechy stealth, lepszej niż u konkurentów sensory i niższą cenę - zakupu i eksploatacji. F-35 uznano też za samolot znacznie bardziej perspektywiczny, tj. podatny na modernizacje i zdolny do efektywnego działania na polu bitwy przyszłości.". F-35 okazał się lepszy w wielu aspektach od konkurentów 4+ generacji i wszędzie na świecie jest wybierany jeżeli tylko dany kraj nie ma przeciwskazań na zakup tego samolotu. Wystarczy czy zbyt trudne do zrozumienia?

Kowboj
wtorek, 22 czerwca 2021, 21:34

Ta, które to testy niby? W ćwiczeniach między UK z F-35 i Francją z Rafalalami to Rafalale były górą i zatopiły lotniskowiec UK dzięki lepszemu rozpoznaniu, a to przecież F-35 według forumowych znawców miał robić za AWACS. To na jakie ty się testy powołujesz? Te daviena?

Nico Dem
środa, 23 czerwca 2021, 14:14

No, nie wiem. Zespół francuski z Rafałami, wcześniej wykrył zespół brytyjski z F35, ale przy pomocy samolotów wczesnego wykrywania E2C Hawkeye, czego Brytyjczycy są, na razie pozbawieni, bo czekają na śmigłowce w tej roli. Więc Rafałki nie mają z tym nic wspólnego.

Yyy?
środa, 23 czerwca 2021, 21:06

O Sea Screamerach nie było do ciebie, tylko do "Kowboja".

Yyy?
środa, 23 czerwca 2021, 21:04

Wykryli lotniskowiec i Sea Screamery misiu.

Davien
czwartek, 24 czerwca 2021, 15:16

W realnym starciu te rafale musiałyby podejść na 50-70km( zalezżnieod wysokości) by odpalic swoje Exocety. Co oznacza ze Burke zrobiłby sobie darmowe strzelanie do kaczek z Rafale w roli kaczek. Ale tu w ćwiczeniu były dwa gołe lotniskowce bez lotnictwa pokładowegi i bez jakiejkolwiek eskorty. I tylko dlatego Francuzi wygrali.

piątek, 25 czerwca 2021, 16:03

W realnym starciu te Rafałki nie atakowały by lotniskowca Exocetami.

Davien
niedziela, 27 czerwca 2021, 18:38

A niby czym jak nic innego nadajacego sie do tego celu nie maja??

Kot
środa, 23 czerwca 2021, 08:16

Jedyny kto twierdził że r35 może zastąpić awacs to rosyjskie zakompleksione trole. F35 może w pewnych aspektach zadziałać jak awacs ale nie go zastąpić. To fizycznie i technicznie niemożliwe. Zresztą jak f35 może działać jak AWACS stojąc na pokładzie ? Bo AWACS po stronie Francji na pewno był cały czas w powietrzu. F35 zaczęły startować dopiero jak Rafale były już w powietrzu od dawna.

środa, 23 czerwca 2021, 01:34

Those Swiss are MORONS.

cni8769
wtorek, 22 czerwca 2021, 23:19

Rafalale? Już nie będę pisał co to słowo oznacza, bo nie przejdzie, ale na pewno nie oznacza Rafale. Co do tych ćwiczeń to po pierwsze Rafale towarzyszyli Amerykanie z samolotem rozpoznawczym, który wykonał za nie robotę, a po drugie nie było w tym ćwiczeniu walk między f35 i Rafale bo oczywistym było, że f35 wygra.

Łowca motyli
wtorek, 22 czerwca 2021, 21:55

Panie Kowboj. Potrafisz czytać ze zrozumieniem artykuł na defence24.pl? Przecież wyraźnie w nim pisze, ze F-35 w testach poligonowych w których brały udział oprócz F-35A jeszcze Rafale I Eurofightery oraz F-18 Super Hornet okazał się najlepszy w wielu aspektach. Podobnie było podczas testów w Danii o czym wspomina autor artykułu i nie powołuj się na ćwiczenia lotniskowców bo to nie były ćwiczenia symulujące walki powietrzne pomiędzy Rafale a F-35B.

Kowboj
środa, 23 czerwca 2021, 12:14

Były to ćwiczenia, w których samolot miał zatopić lotniskowiec przeciwnika. Czego nie rozumiesz? Przecież F-35 to podobno samolot wielozadaniowy.

Chyżwar dawniej Marek
środa, 23 czerwca 2021, 21:16

A ty nie rozumiesz, że lotniskowiec z katapultą, który zabiera więcej samolotów i może je wypuszczać szybciej z pełnym zestawem uzbrojenia bez utraty zasięgu jest lepszy od lotniskowca, który zabiera mniej samolotów. Na dodatek ten konkretny lotniskowiec ma skocznię i korzysta z samolotów V/STOL.

Łowca motyli
środa, 23 czerwca 2021, 15:12

Na portalu Navy News jest opisane ćwiczenie pomiędzy brytyjskim lotniskowcem HMS “Queen Elizabeth” i francuskim „Charles de Gaulle”. Zadaniem było wykrycie lotniskowca i skierowanie grupy lotniczej w jego sektor. Nie ćwiczono walk powietrznych pomiędzy F-35B i Rafale M. W tym pozorowanym starciu wygrał zespół francuskiego lotniskowca ale wyłącznie dzięki wsparciu systemem wczesnego ostrzegania E-2C Hawkeye. Zaledwie 36 F-35B na pokładzie jednostki brytyjskiej nie będą służyły jako AWACS tylko wyłącznie do walki bo od tego będą śmigłowce Merlin HM1 ASaC więc bez manipulacji proszę.

Davien
czwartek, 24 czerwca 2021, 15:18

Zabawnie by było gdyby cwiczenei obejmowało dojśćie na rzeczywista odległość ataku. Bo Rafale musiałyby podlecieć na 50km( niski pułap) lub na 70km od lotniskowca by odpalić Exocety.

poniedziałek, 28 czerwca 2021, 08:43

A może strzelał by twoimi AIM-120 z 1973 roku?

Stirlitz
środa, 23 czerwca 2021, 10:50

Nie wymagaj od Rosjan czytania ze zrozumieniem artykułów napisanych po polsku.

Gts
środa, 23 czerwca 2021, 10:22

Nie wiemy na ile okazal sie lepszy, a napinacze pisza o jakiejs deklasacji.

asad
wtorek, 22 czerwca 2021, 23:08

Wiesz, że jak onucom naplujesz w twarz, oni i tak powiedzą, że pada deszcz.

z netu
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 08:44

To tak jak z wami i waszym przywódcą Davienem, ekspertem od AIM-120 z 1973 roku i referendum w Polsce o przystąpieniu Polski do NATO.

Davien
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 19:12

Jak widać szok po tym jak ci szwajcaria i Finlandia dokopały jeszce nie minał:))

z netu
środa, 30 czerwca 2021, 07:02

A tu już się douczyłeś ze w Polsce nie było żadnego referendum o przystąpieniu Polski do NATO?

Herr Wolf
wtorek, 22 czerwca 2021, 18:58

Bo tak jest

Bumer
wtorek, 22 czerwca 2021, 17:36

Eee tam. Głupi Szwajcarzy poczytaliby trochę komentarzy na tym forum to od razu by zdanie zmienili. Ach ta Szwajcaria interesy robi że wszystkimi i się bogaci. Posłuchałaby rad towarzyszy jak tu dbać o społeczeństwo -przecież tak niewiele wystarczy kartoszki i wódka.

Ernst Stavro Blofeld
wtorek, 22 czerwca 2021, 17:33

Tak jak pisałem nie raz, państwa suwerenne nie kupują takiego sprzętu z USA.

Davien
wtorek, 22 czerwca 2021, 21:34

Blofeld nei histeryzuj jak wszystkie twoje brednie Szwajcarzy znowu w pył roznieśli:0

Gnom
środa, 23 czerwca 2021, 10:33

A był oficjalny komunikat - nie, to tak jak i z Rafalem tylko "przecieki" prasowe. A one zazwyczaj mają swój cel.

Chyżwar dawniej Marek
środa, 23 czerwca 2021, 21:22

Weź poprawkę, że w Szwajcarii jest "troszkę inaczej" niż w Polsce. Najlepszy przykład to Gripen, którego politycy chcieli przepchnąć kosztem lepszego Rafale. W mediach wyszło jak było i Gripen podczas referendum poleciał se w kosmos.

Gnom
czwartek, 24 czerwca 2021, 10:16

Co nie zmienia faktu, ze pewność można mieć dopiero po oficjalnych informacjach, a nie spekulacjach i "przeciekach" (zazwyczaj kontrolowanych). A własnie sprawa z JAS-39 jest tego najlepszym dowodem.

Davien
czwartek, 24 czerwca 2021, 15:20

Gnomie jaka sprawa z JAS?? Został wybrany wyłacznie z powodu ceny i było to wiadome od dłuzszego czasu. A poleciał bo Szwajcarzy pokazali politykom srodkowy palec w referendum.

Gnom
czwartek, 24 czerwca 2021, 22:56

To ty nie wiesz co to za sprawa - niemożliwe?

Kr.
środa, 23 czerwca 2021, 14:34

To nie przecieki prasowe. O zwycięstwie F-35 mówiono już w Szwajcarii po zakończeniu testów w 2019r.

Cat
wtorek, 22 czerwca 2021, 17:12

Jeśli to by był francuski samolot to dobrze,dobre miejsca pracy zostały by w Europie

Takie fakty
środa, 23 czerwca 2021, 11:19

I mógłbyś sprzątać w tych zakładach stołówkę

Ernst Stavro Blofeld
czwartek, 24 czerwca 2021, 08:52

Czemu uważasz że on ma takie same kwalifikacje jak ty?

Ore7
wtorek, 22 czerwca 2021, 17:06

Wg wielu szwajcarskich ekspertów zakup F-35 oznacza de facto rezygnację ze szwajcarskiej neutralności w przestrzeni powietrznej (patrz system ALLIS). Yankesi złożyli dumpingową ofertę finansową ale ryzyko tzw. dodatkowych kosztów ukrytych jest b. wysokie gdyż wszystko pozostaje pod ich kontrolą. Watpliwości dot. za słabego silnika dla typowego scenariusza misji bojowych w Szwajcarii pozostają. Niewykluczone, ze Szwajcarzy wywierają w ten sposób presję na Dassault w celu uzyskania dod. obnizki ceny.

Nico Dem
środa, 23 czerwca 2021, 14:23

Nie sądzę. Za grubo by poszli, pisząc o dominacji F35 w wielu dziedzinach, w tym w szkoleniu, dzięki szerokiej gamie stymulatorów. A poza tym, Dania też uczestniczy w tym antyeuropejskim spisku?

Davien
czwartek, 24 czerwca 2021, 15:21

Dania, Holandia, Norwegia, Włochy UK, Belgia wow szeroki to byłby spisek:) Nawet Bundeswehra az se paliła by dostac F-35:)

Gts
środa, 23 czerwca 2021, 10:27

Zarowno dla Danii jak i Szwajcarii dumpingowa. Koszty sa ukryte potem w ALIS, ktorego nie udalo zastapic sie ODINem. Bardzo sie zdziwia jak sie okaze, ze system zamawia im czesci, ktore sa dobre, nie skonczyly im sie resursy, ale system tak twierdzi i uziemia samolot. To jest bolaczka amerykanskich maszyn, tyle ze tam ma ich byc ok 1700, choc nie wiadomo czy ich nie obetna. Poza tym Szwajcarzy mimo iz ogladaja kazdy grosz to biedni nie sa, stac ich zeby do pracy jezdzic Ferrari choc nigdzie jego walorow nie uzyja. Inaczej sie ma sprawa z panstwami takimi jak my, zyjacymi na prowizorkach, druciarstwie i zakupach "bo juz sie nie da wiecej na tasme kleic".

Michał
wtorek, 22 czerwca 2021, 16:56

Wychodzi że f 35 jest najlepszą opcją z pośród możliwych i tak stwierdziły dwa państwa i tu też trzeba rozważyć słuszność krytyki na ten samolot

dim
środa, 23 czerwca 2021, 09:17

Krytyka dotyczy także proporcji. F-16 72 jest tańszy w użytkowaniu, a znakomicie współpracuje z F-35. A Polska potrzebuje wyraźnie więcej samolotów, niż to na razie zakontraktowano. Zauważ, że także w USA krytyka dotyczy zbyt dużego, planowanego udziału procentowego F-35 w łącznej liczbie maszyn.

Kerry
środa, 23 czerwca 2021, 14:28

Wręcz przeciwnie, krytykuje się zbyt mała ilość maszyn 5 generacji.

dim
piątek, 25 czerwca 2021, 09:25

Pisałem o poglądach w Polsce. Przy tym zestawiając m.in. z opinią greckich środowisk lotniczych.

Davien
piątek, 25 czerwca 2021, 10:41

"Zauważ, że także w USA krytyka dotyczy zbyt dużego, planowanego udziału procentowego F-35 w łącznej liczbie maszyn." Dim to twoje zdanie i jakos Polski tam nie widac:)

Hektor
wtorek, 22 czerwca 2021, 16:41

"...doniosło szwajcarskie radio SRF „Rundschau” powołując się na niezidentyfikowane źródła, prawdopodobnie zbliżone do Departamentu Federalnego Obrony, Ochrony Ludności i Sportu." Czyli tym źródłem informacji może być np. koleś co to dostarcza pizzę urzędnikom z tego departamentu.

ciekawy
wtorek, 22 czerwca 2021, 16:12

Przynajmniej wiemy że towarzystwo wzajemnej adoracji ze wschodu nie zarzuci Szwajcarii korupcji.

Strusiu
wtorek, 22 czerwca 2021, 15:52

Pewnie się nie znają, bo inaczej na pewno wybrali by Rafala albo ,,Superflankera".

Aleo
wtorek, 22 czerwca 2021, 15:25

Szwajcarzy widać nie czytali komentarzy Fankluba, Hanysa i innych.

Wódz
środa, 23 czerwca 2021, 08:51

Czytali i zrobili im na złość.

Fanklub ekspert od lotnictwa.
wtorek, 22 czerwca 2021, 15:24

Fanklub twierdzi że F35 to nielot z milionami wad, widocznie Szwajcaria, której racjonalności odmówić nie można ma inne zdanie, no ale gdzie Szwajcarom do autorytetu Fankluba, który ma najlepsze dojścia na świecie, bo sami Rosjanie nie wiedzą że będą mieć dwie eskadry Su 57 do końca 2021 roku a Fanklub to wie.

Herr Wolf
wtorek, 22 czerwca 2021, 19:02

Tak twierdzą sami Amerykanie ( ich eksperci )..

Hahaha
środa, 23 czerwca 2021, 15:48

Skończyły ci się argumenty kolego...

Bat
środa, 23 czerwca 2021, 08:23

Tzn co twierdzą? Że jest zły i kupują tysiąc sztuk złego r35? Jak wy dla dobrego samopoczucia potraficie ignorować wszelkiego fakty i zdrowy rozsądek. Jakież to rosyjskie. .

Chyżwar dawniej Maerek
czwartek, 24 czerwca 2021, 09:07

Chłopaki w matuszce jeżdżą na wysoko oktanowych trunkach, więc samopoczucie zawsze mają dobre.

Davien
środa, 23 czerwca 2021, 15:45

Nie tysiąc ale 2440 łacznie F-35A/B/C

asad
wtorek, 22 czerwca 2021, 23:09

Którzy? Ci z RT?

GB
wtorek, 22 czerwca 2021, 15:17

Cytuję autora: "Szwajcarskie wątpliwości może też jednak budzić kwestia „kodów źródłowych” i niezależności, jeśli chodzi o eksploatację tych maszyn." Podobne pytania zadał parlament szwajcarski i uzyskał odpowiedź następującą jeśli chodzi o eksploatację F-35, cytuję: "Systemy wspierania misji wszystkich kandydatów pozostają własnością Konfederacji Szwajcarskiej. Sama Szwajcaria decyduje o tym, które dane są wymieniane z dostawcami. W ramach oceny zostaną szczegółowo przeanalizowane systemy wsparcia misji. Eksploatacja i obsługa samolotów bojowych oraz systemów wsparcia misji będzie prowadzona w Szwajcarii dla wszystkich kandydatów. Odpowiednia praca jest wykonywana przez personel szwajcarski i bez obecności personelu kandydatów. " Jeśli chodzi zaś te słynne kody źródłowe to jak widać na kilku przypadkach z F-35 jest integrowane uzbrojenie europejskie np. rakiety Meteor, JSM, Spear to tak od ręki. Więc integracja uzbrojenia zależy od portfela szwajcarskiego i umowy z USA.

Adam
wtorek, 22 czerwca 2021, 22:27

Akurat F-35 do tej pory nie jest zintegrowany z Meteorami, JSM i Spear

Davien
środa, 23 czerwca 2021, 12:47

JSM powstał bezposrednio pod F-35, co do Meteora to czekaja az Anglicy zrobia wersję mieszcząca sie do komór a SPEAR-3 z niczym jeszcze nie zintegrowali. Za to ma SDB opodobnym zasiegu i znaczne mocniejszej głowicy.

GB
środa, 23 czerwca 2021, 11:46

Ale prace trwają, a w przypadku JSM były już zrzuty i Norwegia zamówiła do swoich F-35 rakiety JSM.

rmarcin555
wtorek, 22 czerwca 2021, 15:17

Ciekawe wnioski, zwłaszcza w aspekcie kosztów.

Davien
środa, 23 czerwca 2021, 08:14

87 mln usd za maszyne i 33 tys usd za h lotu, co przy takim EF-2000 kosztujacym 70 tys euro za h lotu ..... A jak dostaną je to cena za h lotu będzie dla F-35 ok 25 tys usd czyli mniej niż za F-16.

AA
wtorek, 22 czerwca 2021, 14:52

Agentura Kremla w natarciu

Hahaha
środa, 23 czerwca 2021, 15:49

Siedzą cichutko jak myszki.

środa, 23 czerwca 2021, 09:19

Właśnie agentura Kremla ma tu dziś wyjątkowo mało do powiedzenia. Choć bardzo chcieliby.

wtorek, 22 czerwca 2021, 14:26

Szwajcarzy to nie mośki jak ci z obszaru Wisły...2025-2030 robi wrażenie,ciekawe jak postąpią

do mośka
środa, 23 czerwca 2021, 09:44

W Polsce samoloty będą się pojawiać w podobnym żeby nie powiedzieć identycznym terminie. Właśnie obraziłeś Szwajcarów.

Tweets Defence24