Reklama

Technologie

Polskie Bayraktary TB2 pierwsze z radarami Osprey

Fot. Baykar Makina
Fot. Baykar Makina

W wersji dla polskich sił zbrojnych bezzałogowce Bayraktar TB2 mają być pierwszymi wyposażonymi w radary SAR typu Leonardo Osprey 30 AESA, wyposażone w antenę ze skanowaniem fazowym. Podstawowym sensorem optoelektronicznym będą głowice Wescam MX-15 EO/IR. Każdy z systemów będzie wyposażony zarówno w mobilne stanowiska sterowania jak i retransmiterów umożlwiających zwiększenie zasięgu kontroli.

Jak informuje turecki portal przemysłu obronnego Savunma Sanayi ST, koncern Baykar Makina dostarczy Polsce 24 bezzałogowce Bayraktar TB2 w ramach 4 zestawów. Każdy z nich mam mieć następujący wkład:

  • 6 bezzałogowych maszyn latających Bayraktar TB2;
  • 3 mobilne naziemne stacje kontroli Baykar Mobile YKİ;
  • 3 mobilne stacje retransmisji danych (w celu rozszerzenia zasięgu);
  • 6 głowic optoelektronicznych Wescam MX-15 EO/IR;
  • 2 stacje radiolokacyjne Leonardo Osprey 30 AESA.

Warto również odnotować, że w skład pozyskiwanego pakietu mają też wchodzić symulatory, obsługa techniczna, szkolenia oraz amunicja kierowana laserowo MAM-L i MAM-C produkcji Roketsan.

Jeśli chodzi o wyposażenie, to jak podają Turcy, Polska będzie pierwszym użytkownikiem którego Bayraktar TB2 będą wyposażone we włoski radary SAR typu Osprey 30 AESA produkcji Leonardo. Jest to specjalny, lekki lotniczy radar działający w paśmie X wyposażony w anteny ze skanowaniem fazowym, które mogą być instalowane niezależnie. Na przykład na śmigłowcu AW101 w wersji SAR/CSAR anteny radaru Osprey 30 instalowane są w dziobie maszyny i na owiewkach tylnego podwozia.

image
Radar Leonardo Osprey 30 z trzema antenami AESA. Fot. Leonardo

Liczba anten zależna jest od pokrycia kątowego, jakie ma posiadać stacja. W minimalnej konfiguracji z jedną anteną stacja ma masę 28 kg. Konfiguracja zastosowana w polskich maszynach będzie najprawdopodobniej posiadać 4 anteny dla zapewnienia pokrycia w zakresie 360 stopnie. Jak podaje producent urządzenie ma zasięg maksymalny 200 mil morskich (ok. 370 km) i może wykrywać różnego typu cele, w tym cele morskie. Posiada również możliwości SAR (ang. Synthetic Aperture Radar) oraz śledzenia trasy wykrytych obiektów, mapowania terenu czy radaru pogodowego.

Stacja radarowa może być na maszynie Bayraktar TB2 instalowana zamiennie z głowicą optoelektroniczną Wescam MX-15 EO/IR. Jest to popularna głowica wielospektralna o masie 22 kg wyposażona zarówno w kamerę HD jak też działającą w podczerwieni, wskaźnik laserowy oraz dalmierz. Posiada ona autotracker i czteroosiową stabilizację. Obecnie głowice tego typu nie są dostępne dla tureckich maszyn ze względu na sankcje wprowadzone w związku z użyciem maszyn Bayraktar przez Azerbejdżan. Najprawdopodobniej więc zostaną one pozyskane przez stronę polską odrębnie, lub też możliwe jest ich wykorzystanie ze względu na to, że umowa nie ma charakteru międzyrządowego. Maszyny zamawiane przez turecki rząd wyposażone są w głowice produkcji tureckiej.

Interesującym elementem konfiguracji są stacje retransmisyjne, które pozwolą na kontrolowanie maszyn na znacznie większym dystansie, który jak podaje producent dla ulepszonej wersji łącza wynosi 300 km. Bayraktar TB2 może poruszać się poza zasięgiem stacji kontrolnych, poruszając się po wcześniej zaprogramowanej trasie, ale znacznie bardziej funkcjonalne jest wykorzystanie kilku stacji kontrolnych lub retransmisyjnych. Wówczas maszyna przechodzi spod kontroli jednej stacji pod kontrolę następnej i możliwa jest ciągła realizacja zadań. W tym celu Turcja wybudowała sieć stacji kontrolnych, a podobny system wzdłuż wybrzeża planuje stworzyć Ukraina.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze (32)

  1. ciekawy

    Podsumowując. Będziemy mieli TB-2 lepiej wyposażone niż sami Turcy.

    1. War

      Oj tak. Cale 24 sztuki. Potega poteg.

    2. mmiks

      24 na początek. Żeby coś kupić w dużych ilościach trzeba najpierw to wypróbować i wojsko musi zdecydować, że chce w to iść na większą skalę. Poza tym potrzebni są wyszkoleni operatorzy. Dlatego najpierw 24 sztuki, później kolejne.

  2. Pirat

    Ten radar konkretnie podwyższa zdolności rozpoznawcze nowych dronów.

    1. War

      No i?

    2. Andrew "Ender" Wiggin

      Która cześć sprawia ci problem ze zrozumieniem?

  3. Zenek

    czy to oznacza, że TB2 może naprowadzać NSM?

    1. tak

    2. W

      O to super.

    3. Yaro

      Niekoniecznie. Do tego potrzebny jest jeszcze system wymiany danych, bo co z tego, że dron wykryje obiekt skoro tej informacji nie można przekazać do systemu kierowania ogniem NSM? Np FlyEye są spięte z artylerią przez system TOPAZ. Dla Wisły i Narwi ma to być ICBS.

  4. Sssssssss

    Mam pytanie. Po co wszystkie nasze mają mieć te radary? Ja wiem, że to fajnie brzmi jak każdy z nich będzie wyposażony na full wypas ale po co? Przecież ten radar waży a dron nie ma dużego ładunku użytecznego i realizuje różne zadania, najczęściej też nie działają w pojedynkę. Więc powtarzam pytanie po co? Jaki jest tego cel?

    1. mick8791

      To może przeczytaj ten artykuł jeszcze raz. Ale tym razem ze zrozumieniem! A jak już to zrobisz to zdasz sobie sprawę, że radarów kupujemy mniej niż dronów!

  5. mig15

    Czy jest możliwość inżynierii wstecznej i kopiowanie tych konstrukcji? Ej, forumowicze, załóżmy jakąś agencję robiącą taki ciekawy lekki sprzęt dla naszego wojska. Oj chciałbym :]

    1. gugluk

      Tylko jak zrobimy taki radar ?

    2. Odpowiem tak. Robilismy w Polsce radary w pasmie 70G (nie dla wojska ale do samochodow). Dostawcy mocno patrza na rece i sa problemy z komponentami. Wytwarzanie - dalo sie zrobic w pelni w Polsce. Tez aktywna antena chociaz inne wymagania oczywiscie... Czy dalo by sie zrobic wersje dla celow wojskowych? Syntetyczna apretura w nadawaniu i odbiorze. Dało by sie chociaz by potrwało (powiedzmy projekt do prototypu 15mies. Było by wieksze i pewnie ciezsze ale by sie dało.

    3. Yaro

      Chłopcze Ty tak na poważnie? To, że w Polsce wytwarzaliśmy jakieś proste czujniki do samochodów mające wykryć, że przed pojazdem jest jakaś przeszkoda jest równoznaczne z tym, że w krótkim czasie potrafimy stworzyć radar lotniczy? Do tego mogący wykrywać, śledzić i klasyfikować kilkadziesiąt obiektów równocześnie? I jeszcze na dokładkę równocześnie umożliwiać nagromadzenie uzbrojenia na wybrane cele? Wolne żarty...

  6. Dra

    Trzebaby jeszcze naprodukowac kupę szmelcu ala dron, dla zmylenia i wystrzelania się przez wroga z pocisków plot. A dronow to na full, zamiast połowy czołgów abrams.

    1. Chyżwar

      Tak ci się tylko wydaje. Potrzebne jest jedno i drugie. Nie mówiąc o VSHORAD dostosowanym do skutecznego kasowania dronów. Fakty są takie, że dzięki naiwnej wierze w wieczny pokój obecnie wszystkiego jest zbyt mało.

    2. AMF

      Takie uzupełnienie tb2 własną maksymalnie uproszczoną, nisko kosztową kopią dało by jeszcze jeden efekt - rój uzupełniony 1-2 tb2 wywołałby alarmowe ściągnięcie lotnictwa, czyli przewagę powietrzną na innych obszarach.

  7. Ben ten

    Bardzo dobrze, ale nie jesteśmy w stanie wszystkiego zrobić sami i to w ekspresowym tempie. Ten zakup jak najbardziej jest dla nas niezbędny. Jednak powinniśmy kupić ich przynajmniej o 12 szt. więcej. Ciekawą opcją wydaje się wykorzystanie bayraktarow jako nośników amunicji krążącej, która może być bezpiecznie dostarczana w rejony zagrożenia i uwalniana odpowiednio daleko bez stwarzania zagrożenia dla samego transportowca.

    1. Rosomak

      Czyli gdzie 5000 km od wyrzutni s500?? Zamiast zrobić sami coś lepszego bazujemy znowu na złomie.

    2. Ben ten

      Aha czyli uważasz, że 5000 km od wyrzutni s500 nic nie może latać? Podobnie mówiono o pancyrze, oczywiście z zachowaniem proporcji, a po drugie istnieje jeszcze coś takiego jak krzywizna ziemii i innego rodzaju czynniki, o których nie będę się rozpisywał, a które umożliwiają wlatywanie i penetracje systemów antydostepowych.

  8. Ori

    TB2 ma dobrą prasę co z pewnością pozytywnie wpływa na jego sprzedaż i legendę jego rzekomych superzdolności bojowo rozpoznawczych. Propaganda niemalże codziennie donosi o nowych sukcesach tb2 który niczym stachanowiec bije kolejne rekordy. Nikomu nawet do głowy nie przychodzi sprawdzić jak przekazy medialne mają się do rzeczywistości, a tu już tak kolorowo nie jest. Ormianie wbrew tureckiej propagandzie dają radę i przeszli fazę gdzie TB2 roznosiło ich porzucone czołgi bez paliwa. Wg różnych źródeł pomimo ciągłego dostarcznia Azerom kolejnych TB2, konflikt stoi w miejscu i staje się dla Turcji coraz większym obciążeniem ze względu na kolejne strącenia których liczba przekroczyła już 30. Jeśli okaże się że prymitywnie uzbrojona armia armeńska strąca połowę Bayraktarów, oznacza to że wyposażone w broń przeciwdronową wojska rosyjskie strącą je wszystkie, co będzie oznaczało koniec eksportu tureckiego uzbrojenia do bogatych klientów z zachodu. Póki co wiadomo jedynie że tb2 jedynie chwilowo dał przewagę Azerom i jego dobra passa medialna za chwilę może dobiec końca

    1. Chyżwar

      Serio? W Karabachu na dzień dobry od dronów oberwały rosyjskie systemy OPL, które okazały się całkiem bezradne tak samo, jak rosyjskie WRE. TB2, którego tutaj omawiamy różni się od tureckiego pierwowzoru. Turcy w swoich także będą wprowadzali zmiany. Inną sprawą jest, że gdyby Ormianie mieli lotnictwo, to tureckie drony by sobie nie polatały.

    2. gugluk

      O czym Ty piszesz człowieku ? Wojna przegrana , łomot jaki dostali ormianie wręcz poniżający. Azerowie osiągnęli wszystkie cele. Gdyby nie ruscy to by zajęli pół Armenii. Tam doszło do zapaści siły zbrojnej a nie tylko do przegranej.

  9. alik

    Dlaczego nie udało się zbudować polskiego drona z takim radarem? Dlaczego kupować turecki? Co jest tu tak trudnego z tymi dronami? Cóż, polityka jest trudna. Polska musi najpierw wypchać zagraniczne portfele, zanim będzie mogła cokolwiek zrobić.

    1. Polak

      Na pewno brak możliwości wyprowadzenia kasy bokiem jak to zwykle u nas bywa

    2. Chyżwar

      Zapytaj budowniczych. Na razie żaden z nich nie zrobił. W sumie się nie dziwię, że nie zrobił. Do niedawne zainteresowanie w MONie tym tematem było żadne. Tytułem przykładu. Masz sporo prototypów naziemnych platform bezzałogowych. I co? Ano nic. Ci, którzy je zrobili poszli tylko w koszty.

    3. 122

      Zapytaj się ludzi z PGZ bo maja problem ze zbudowaniem małego drona w którego rozwój wpakowano już prawie miliard zł.

  10. Pol

    To wszystko idzie za wolno powinny być już podpisane umowy na 2 elektrownie atomowe koreańskie i jedna francuska taki miks zapewni nam recykling atomu we Francji jak i z powrotem użycie go w francuskiej elektrowni. No i gwarancję że Francją będzie nas bronić w tym projekcie.A Koreańczycy przekażą nam technologie budowy reaktorów i w 8 lat staniemy się państwem wysokich technologii. To najlepszy czas po upadku muru berlińskiego dla polski takie działania przyspiesza przeniesienie amerykańskich głowic do nas. J wyeliminuje użycie przez Rosjan ich własnych głowic przeciw Polsce tylko należy wybudować ich w miarę blisko kalingradu. Tak jak pisze sami siebie nie wysadza w powietrze ruscy.

  11. easyrider

    To jest pozytyw. Teraz jeden egzemplarz rozłożyć na czynniki pierwsze i skopiować z własnymi, poprawionymi rozwiązaniami.

    1. Chyżwar

      Dobrze kombinujesz.

    2. Edda

      A co jrst nie tak z tymi obecnymi?. Podobno nasze konstrukcje sa lepsze to po co kopiowac????

    3. mick8791

      Polska to nie Chiny kolego. Słyszałeś o czymś takim jak ochrona własności intelektualnej?

  12. Eee tam

    Jak jest radar to może mogą być też rakiety air to air?

    1. Dawo

      Grom lub Piorun są za ciężkie chyba.

    2. Olo75

      może za ciężkie dla TB-2 ?

    3. mick8791

      Problem w tym, że po pierwsze te drony nie współpracują z rakietami, o których piszesz. Po drugie radar radarów nierówny i nie każdy jest przystosowany do naprowadzania pocisków.

  13. Max

    Na zdjęciu są trzy anteny nie dwie. Jest wersja z jedną anteną na mechanizmie obrotowym i pewno ta trafi do nas.

    1. mick8791

      Rozumiem, że odpowiadasz za zamówienia sprzętu w IU i stąd ta wiedza? Jeśli jednak tam nie pracujesz to odpuść sobie sformułowania typu "na pewno".

  14. Sssssssss

    A nie, wróć! Jeszcze raz przeczytałem artykuł, 2 komplety radarów na zestaw sześciu dronów to spoko. Człowiek czasem tak nie uważnie czyta jak mi się teraz zdarzyło :D

  15. javelin

    Wydrukować 1 miliard złotych polskich i zacząć robić wlasne

    1. troll leśny

      uściślijmy - chodzi ci o składanie z banknotów samolocików i swobodne ich puszczanie?

    2. 123

      Jak PGZ ?? Miliard na opracowanie małego drona a tego niema

  16. Carell

    Generalnie dobra opcja nawet do utworzenia wielu punktow AEW obrony powietrznej.Optymalizacjawinna polegac na montowaniu tego na sterowcach gdzie moglyby w powietrzu przebywac bardzo dlugo, albo na uzyciu jednego i drugiego tzn sterowce jako przekazniki lokalne a drony mobilne punkty rozpoznania

  17. Rain Harper

    WB i Remov kisną z zazdrości.

    1. Dawo

      Skąd znasz Remova?

    2. TB2PL

      Co samo w sobie złe nie jest ;-) Niechaj pan Adam B. "sypie wincyj wungla do pieca", to już na pewno polski MON natentychmiast przeprosi się z WBE i zabrzmią chóry anielskie "hosanna"! :-) Jak pies kąsa rękę, która go karmi, to nie dziwota, że głoduje.

  18. Molin

    Problem z dronami Tureckimi polega na tym, że zostały dobrze rozpoznane przez Rosjan i w najbliższym konflikcie nie będą stanowiły dla nich zaskoczenia . Tylko Polski produkt jest w stanie zapewnić nam element zaskoczenia technologicznego w razie wojny z Rosją. WB Electronics jest w stanie wyprodukować topowe technologicznie drony i systemy walki ,przewyższające znacznie Tureckie i nie tylko, które Rosjanie dopiero na własnej dupie by testowali w razie konfliktu z nami. Doraźnie tureckie drony oki ale trzeba patrzyć w dalszej perspektywie na rodzime konstrukcje i potencjał. Systemy antydostępowe Rosjan bardzo łatwo obezwładnić niskim nakładem np. roje dronów uderzeniowych ale w naszym Ministerstwie Obrony nie ma fachowców i wizjonerów tylko łatacze dziur i partacze.

  19. olo

    Przydałoby się ich więcej z możliwością podczepienia Warmate. W przypadku inwazji rosyjskie czołgi nie miałby racji bytu bo byłby eliminowane jeden po drugim.

    1. Ori

      Rosjanie zadbają żeby żadna z tych propagandowych wydmuszek nawet nie oderwała się od ziemi

    2. Chyżwar

      Temat Warmate do tych dronów jest otwarty.

    3. Edda

      Taaaaaa. Trzeci po czwartym. Bo weszliby czlogami jak za czasow IIWS. Ile masz lat? 5? Mamy XXI wiek. Zaoraja nas rakietami o zasiegu jakim nasza armia moze pomazyc. Nie wiem czy wiesz ale oni tez maja drony i satelity i rozpoznsnie.....

  20. JP

    Przebadać go i lepsze rozwiązania skopiować do krajowych dronów. Drony to przyszłość pola walki i polskie firmy powinny inwestować w ich rozwój a MON powinien w pierwszej kolejności krajowy sprzęt kupować.

    1. luka

      Krajowe drony nie mają takiego udźwigu, WB musiałby większę maszyny zaprojektować.

    2. Mickey93

      Brytyjczycy na podstawie polskiego motoszybowca zrobili własnego drona

    3. edek

      Projektuje od dziesięciu lat, ale mu nie wychodzi.

  21. epoxy

    A co z zakupem Akinci?

    1. re

      ale po co taka szafa ? TB2 ma małe szanse na przetrwanie przy przewadze przeciwnika w powietrzu a co dopiero dron o rozpietosci skrzydel ponad 20m ktory ma RCS jak Su27.

    2. Nie inż.

      A na kij ci akinci?

    3. say69mat

      A .... co w temacie budowy i wykorzystania potencjału naszego narodowego przemysłu zbrojeniowego do projektowania i produkcji dronów uderzeniowych??? Czyżby drenaż 'mózgów'??? Czyli oferta zagranicznych koncernów zbrojeniowych, pozostawiła nam w spadku jedynie osoby o nikłych kompetencjach przydatnych do projektowania tego typu systemów uzbrojenia???

  22. hehe

    Jeszcze niedawno na forum wielu twierdziło ,że wolno latające drony są dobre w konfliktach asymetrycznych do zwalczania partyzantki. A w ogóle nie nadają się do używania w konfliktach zbrojnych , w których przeciwnik ma silną obronę przeciwlotniczą. Tu chodziło o ewentualny konflikt z Rosją. Teraz po wojnie azersko -ormiańskiej wygląda na to ,że obrona plot Armenii bazująca na rozwiązaniach rosyjskich jednak sobie nie radzi z dronami. No to jak panowie, krytykujący powolne drony ? Zmieniliście swoje przekonania czy trwacie przy swoim?

    1. BG

      Niedługo zobaczymy, ile pomogą te propagandowe drony banderowcom, jak ich Rosja zleje.

    2. Mickey93

      Zdaje się obrona płot Ramieniu opierała się na sprzęcie z lat 70m Tym samym co u nas OSA akm

    3. Funklub Daviena i GB

      To jakie spustoszenie mogłyby zrobić A-10, atakujące 10-15 minut po TB2?

  23. Darek S.

    240 Bayraktar TB2 i wprost proporcjonalnie odpowiednia ilość pozostałych elementów układanki i można spróbować rozbroić Kaliningrad. Wcale nie żartuje.

  24. block

    Bayraktar ma rozpiętość skrzydeł 12m (F16 ma niecałe 10m), stąd zdjęcia bez ludzkiej sylwetki w tle nie oddają jego gabarytów. Innymi słowy to kawał drona.

  25. ostatni sprawiedliwy

    Widać że w MON jeszcze ktoś trzeźwo myśli i stara się przekuć zakup Bayraktarów w coś co rzeczywiście wpisze sie w system obronny Państwa

Reklama