Technologie

Pierwszy brazylijski H225M z pociskami Exocet

Fot. Airbus Helicopters
Fot. Airbus Helicopters

Airbus Helicopters dostarczył marynarce wojennej Brazylii pierwszy śmigłowiec H225M w morskiej konfiguracji bojowej. Zwiększy on możliwości brazylijskiego użytkownika m.in. w zakresie zwalczania okrętów nawodnych dzięki uzbrojeniu w rakiety przeciwokrętowe Exocet frmy MBDA. Maszyna będzie stacjonować w bazie marynarki wojennej w São Pedro d'Aldeia.

Morska wersja H225M została opracowana przez zespół inżynierów Helibras (brazylijskiej filii Airbus Helicopters). Śmigłowiec został wyposażony m.in. w układ samoobrony IDAS-3 i pociski rakietowe MBDA Exocet AM39 B2M2. Ich użycie z bezpiecznej odległości umożliwia radar taktyczny APS143, a także opracowany we współpracy z firmami Atech i Airbus Defence and Space komputer misji morskich N-TDMS (Naval Tactical Data Management System), który odpowiada za

dowodzenie i kierowanie wszystkimi zabudowanymi systemami, w tym rakietowymi. Był to najbardziej złożony projekt związany z rozwojem i uzbrojeniem śmigłowca H225M. Ostatni etap strzelań pociskami Exocet AM39 B2M2 został pomyślnie przeprowadzony w czerwcu ubiegłego roku. Był to przełom w programie, umożliwiający certyfikację i produkcję śmigłowca.

Jesteśmy niezmiernie dumni z tego osiągnięcia, które potwierdza przemysłowe i techniczne kompetencje zespołów Airbus Helicopters we Francji i Brazylii pozwalające dostarczyć jedno z najnowocześniejszych na świecie rozwiązań brazylijskim siłom zbrojnym. Zaawansowane zdolności taktyczne oraz możliwości zwalczania okrętów nawodnych odpowiadają na najbardziej wymagające potrzeby brazylijskiej marynarki wojennej, otwierają też przed H225M nowe możliwości misji.

Alberto Robles, szef działu Ameryki Łacińskiej w Airbus Helicopters

Morska wersja H225M była elementem kontraktu podpisanego przez rząd Brazylii w 2008 roku, który obejmował dostawę 50 śmigłowców H225M trzem rodzajom sił zbrojnych tego kraju. Do dziś brazylijskie siły zbrojne odebrały 39 śmigłowców H225M, wszystkie z nich zostały zmontowane w kraju przez zakłady Helibras.

Reklama
Reklama

Komentarze