Technologie

Piechota morska szuka przenośnej amunicji krążącej

Fot. avinc.com
Fot. avinc.com

U.S. Marines chcą pozyskać przenośny system amunicji krążącej o zasięgu co najmniej 20 km, który będzie zdolny tworzyć roje i razić zarówno personel jak i sprzęt przeciwnika. Nie jest to pierwszy projekt nasycenia tej formacji inteligentną bronią. W ubiegłym roku amerykańska piechota morska wyraziła zainteresowanie systemem bezzałogowców uderzeniowych na nośniku kołowym, który miał być gotowy w 2020 roku. Jest to element programu Organic Precision Fires-Infantry (OPF-I).

Amerykańskie siły zbrojne eksploatują obecnie pewną liczbę systemów bezzałogowych, w tym lekką amunicję krążącą typu Switchblade, która może pozostawać w powietrzu zaledwie kilkanaście minut. Marine Corps System Command opublikowało 17 listopada zapytanie ofertowe dotyczące systemu o znacznie wyższych parametrach oznaczonego Organic Precision Fires-Infantry (OPF-I) Light System Capability. Jest to dość wczesna faza postępowania, która nie musi zakończyć się zamówieniami, jednak ma prowadzić, co literalnie zapisano w dokumencie, do testów prototypu mających potencjalnie prowadzić do zakontraktowania produkcji seryjnej.

W dokumencie mowa jest o przenośnym kompleksie bezzałogowym, który ma spełniać co najmniej następujące wymagania:

- Możliwość przenoszenia przez nie więcej niż dwóch żołnierzy;
- Interoperacyjność z eksploatowanymi w siłach zbrojnych kontrolerami, nadajnikami i antenami;
- Niewrażliwość na zakłócacze improwizowane ładunki wybuchowe (IED Jammers);
- Zasięg skuteczny od 0 do 20 km;
- Długotrwałość lotu minimum 90 minut;
- Możliwość zwalczania piechoty i sprzętu/pojazdów;
- Zdolność do działania w roju

Są to wymagania znacznie przekraczające to, co oferuje używany m. in. przez US SOCOM system Switchblade, który ma dwukrotnie mniejszy zasięg i może pozostać w powietrzu jedynie kilkanaście minut. Wskazuje to na perspektywiczne działanie dowództwa US Marines, które ma na celu nasycenia lekkich i mobilnych jednostek precyzyjnymi środkami rażenia mogącymi eliminować zagrożenie na dużej głębokości, poza zasięgiem przenośnych wyrzutni pocisków kierowanych. Długotrwałość lotu pozwoli również na realizację działań rozpoznania i wyszukiwania celów. Co ciekawe, pod względem osiągów i kompaktowości wymagania może z łatwością spełnić polski Warmate produkcji Grupy WB, który trafił już na uzbrojenie sił zbrojnych kilku krajów.

Reklama
Reklama

Komentarze