Reklama

Technologie

Nowa wieża i armata dla brytyjskich czołgów Challenger 2?

Czołg Challenger 2, Fot. Defence Imaginery
Czołg Challenger 2, Fot. Defence Imaginery

O planach niemieckiego koncernu poinformowano podczas międzynarodowej konferencji International Armoured Vehicles (IAV) 2019 odbywającej się w Londynie w dniach 21-24 stycznia.

Proponowane główne zmiany zaowocowały opracowaniem nowej konstrukcji wieży czołgu, wyposażonej w pełni cyfrową i modułową architekturę elektroniczną oraz nowego SKO z optoelektroniką dla dowódcy i działonowego. Ponadto istnieje możliwość zamontowania na niej wybranego systemu obrony aktywnej ASOP.

120 mm armata gładkolufowa Rh120/L55A1 umożliwia użycie pocisków podkalibrowych DM63/63A1 oraz wielozadaniowych HE DM11 (z czepcem balistycznym i ukrytymi pod nim kilkoma tysiącami kulek wolframowych). Zwiększone do 700 MPa ciśnienie w jej przewodzie (w dotychczasowej wersji Rh120/L55 wynosiło ono 670 MPa), co prawda nie wpłynie znacząco na osiągi dotychczas stosowanej amunicji, ale zapewni większą energię dla nowo projektowanego pocisku KE2020 z rdzeniem wolframowym, a tym samym zdolności do penetracji przez niego pancerzy.

Żywotność lufy nowej wersji działa wynosić ma 1500 strzałów pełnokalibrowym pociskiem odłamkowo-burzącym. Ponadto w dziale zmodyfikowano przedmuchiwacz i zespół oporopowrotny. Z kolei zastosowanie amunicji DM11 wymusza wprowadzenie układu elektronicznego programowania zapalników DM173 typu MDM (Munitionskommunizierungmodul) z programowanym czasem rozcalenia. Sama amunicja została umieszczona w odseparowanych przedziałach.

Opcją modernizacyjną pozostaje także zupełnie nowy układ napędowy z silnikiem MTU883 i przekładnią Renka.

Niemiecki koncern wraz z BAE Systems w ramach utworzonej spółki RBSL proponuje Wielkiej Brytanii gruntowną modernizację pozostających w służbie czołgów w ramach projektu Life Extension Project (LEP). Zakładana jest modernizacja 227 maszyn chociaż biorąc pod uwagę ostatnie plany możliwe, że będzie to tylko 170 Challengerów 2.

Od początku eksploatacji czołgów Challenger 2 w Royal Army krytykowano złe warunki pracy dla jego załogi oraz samą aranżację wnętrza wieży. Ostrej krytyce poddawana była też 120 mm armata bruzdowana L11A5 a propozycje jej wymiany na gładkolufową Rh120 zostały odrzucone m.in. z względu na zbyt kosztowny i długotrwały proces jej zamontowania w oryginalnej wieży. Przedstawiona niedawno propozycja Rheinmetall Defence stanowi odpowiedź na te mankamenty konstrukcji brytyjskiego czołgu. 

 

 

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (8)

  1. Adam

    A jak tam u nas idzie bieda modernizacja Leoparda 2a4 do wersji 2a5 z półeczką w wieże żeby załoga mogła sobie postawić kawusie i ciasteczka :)

    1. Policj

      Zgadzam się z Mrufka parufka , zabrać cześć dziadkom i rozdzielić na tych co skończyli 15 lat w służbach i tym co 20 lat , przecież to Ci najczęściej odchodzą...

  2. Bartosz17

    Uważam że, MON i nasza armia powinna zastanowić się nad wymianą faktycznie T-72 i PT-91 na właśnie Challengery 2 oraz kilkadziesiąt sztuk Leopard 2A5 aby wypełnić luki po starym sprzęcie. Uważam to za rozsądną decyzję w kwestii pozyskania brytyjskich czołgów.

  3. Boczek

    PimPim, poniedziałek, 28 stycznia 2019, 19:02 - mamy kompleks Niemiec?

  4. Rzyt

    Po co nowa armata...bierzcie z nas przykład...my tylko wieże, armata nie nada

  5. Gras

    W modernizacji naszych Leopardów powinni użyć takiej armaty. Podobno w testach pocisk przebił na wylot T72.

  6. PimPim

    Likwidacje brytyjskiego przemysłu pancernego pora zacząć. Amerykanie 'pomogli' w trakcie XX wieku brytyjskiemu przemysłowi kosmicznemu i lotniczemu. Niemcy już 'pomogli' brytyjskiemu przemysłowi motoryzacyjnemu. Podobnie jak Polska i pozostałe kraje Europejskie dają się wciągnąć w pułapkę zależności przemysłowej od Niemiec. Potem Niemcy im będą dawać kredyty na zakup swojego uzbrojenia tak jak np. grekom. Niezrozumiałe jest dla mnie jakie interesy poza szybkim zyskiem ze sprzedaży kierują takimi decyzjami. Zwłaszcza w UK mającym ambicje samodzielnego powrotu na arenę międzynarodową jako 'znaczący' gracz. Rozbudowa i modernizacja floty ich wypompowała finansowo?

  7. Zen

    To tylko patrzeć jak u nas IU ruszy z moderką T72. Już widzę tytuły w madiach - "Nowe malowanie polskich czołgów". Tego typu krajowe zabiegi techniczne przedłużają resursy maszyn nawet o dwie dekady :))

  8. Gts

    Chyba jedyna sensowna opcja dla Challengera 2, bo inne pomysly to raczej polsrodki.

Reklama