Reklama

Technologie

Nowa przeciwpancerna "pięść" rosyjskich spadochroniarzy [KOMENTARZ]

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Brygady i dywizje wojsk powietrznodesantowych mają być pierwszymi jednostkami w rosyjskiej armii, które zostaną całkowicie przezbrojone w systemy przeciwpancernych pocisków kierowanych Kornet. Zastąpią one wszystkie starsze typy uzbrojenia przeciwpancernego, czyli rakiety Metys, Konkurs i Fagot, zarówno w wersjach przenośnych jak też na nośnikach kołowych i gąsienicowych. Rosyjscy spadochroniarze otrzymali już przenośne wyrzutnie, ale w końcową fazę wchodzą testy wyrzutni Kornet-D1 na podwoziu BMD-4M.

Jak informuje dziennik „Izwiestia”, powołując się na źródła w Ministerstwie Obrony Federacji Rosyjskiej, zapadła decyzja o całkowitym zastąpieniu w wojskach powietrznodesantowych starszych systemów przeciwpancernych pociskami kierowanymi Kornet. Mają one w pierwszej kolejności trafić do brygad i dywizji wojsk powietrznodesantowych. Ma to zapewnić nie tylko ujednolicenie uzbrojenia, na poziomie jego najnowszej wersji, ale też zwiększyć skuteczność WDW. Kornet nie tylko może skutecznie zwalczać czołgi przeciwnika, ale jest też zdolny do rażenia innych celów, w tym bezzałogowców, śmigłowców i innych wolno lecących celów powietrznych, dzięki wersji o zasięgu 10 km wyposażonej w głowicę odłamkową.

Dostępne są ogólnie trzy wersje pocisków z głowicami kumulacyjnymi, odłamkowo-burzącymi oraz termobarycznymi. Szef 242. centrum szkoleniowego Wojsk Powietrznodesantowych pułkownik Witalij Terjochin zapowiedział w rozmowie z agencją TASS, że w grudniu 2020 roku po raz pierwszy rozpocznie się szkolenie dowódców pododdziałów rakiet przeciwpancernych nowej generacji. 

Wyrzutnie Kornet-D na podwoziu Tajfun pojawiają się regularnie na Placu Czerwonym, ale nie trafiły jeszcze do służby. Fot. mil.ru
Wyrzutnie Kornet-D na podwoziu Tigr pojawiają się regularnie na Placu Czerwonym, ale nie trafiły jeszcze do służby. Fot. mil.ru

Decyzja ta zbiega się, a raczej wynika wprost z informacji o dobiegających końca testach państwowych wyrzutni Kornet-D1 na podwoziu gąsienicowych pojazdów desantowych BMD-4M, nad którą prace zlecono w 2014 roku. Nowe wozy mają zastąpić w batalionach przeciwpancernych wojsk powietrznodesantowych obecnie eksploatowane BTR-RD Robot uzbrojone w wyrzutnie ppk 9M111 Fagot i 9M113 Konkurs. Trwają też prace nad wdrożeniem do służby prezentowanych wielokrotnie podczas defilad wyrzutni Kornet-D na lekkim wozie kołowym Tigr-M w układzie 4x4, który można transportować samolotami oraz wersji systemu Kornet-M zabudowanej na zaprojektowanym dla tego rodzaju wojsk i dostosowanym do desantu spadochronowego pojeździe opancerzonym Kamaz K4386 Tajfun-WDW.

W rosyjskich jednostkach powietrznodesantowych są już obecnie eksplodowane przenośne wyrzutnie pocisków Kornet które mogą być przewożone na pojazdach BTR-D, jednak wdrożenie zautomatyzowanego wariantów samobieżnych znacznie zwiększy zarówno mobilność jak i przeżywalność operatorów. Wersja zabudowana posiada m. in. możliwości wykorzystania do wyznaczania celów danych ze środków rozpoznawczych, w tym bezzałogowców i radaru pola walki, który jest zabudowany na pojeździe dowodzenia baterią. Możliwość wykrywania i niszczenia pojazdów opancerzonych przeciwnika w zasadzie „z marszu” przez jednostki desantowane na jego zapleczu to jeden z ważnych elementów koncepcji użycia przez Rosję zmasowanych sił powietrznodesantowych, które dzięki tego typu uzbrojeniu są w stanie podjąć skuteczną walkę z jednostkami zmechanizowanymi przeciwnika.

image
Wizualizacja zabudowy wyrzutni Kornet-D1 na pojeździe BMD-4M. Rys.Biuro Projektowe KBP

Nie bez znaczenia jest też znacznie większa skuteczność i zasięg nowych rakiet. Kornet-D i D1 mają dwukrotnie większy zasięg niż starsze systemy Fagot czy Konkurs, ale też zasięg większy względem starszych generacji Kornetów oraz możliwość rażenia różnych celów.

Osiągnięto to głównie za sprawą zmodyfikowanych rakiet z trzema rodzajami głowic:
9M133M-2 z tandemową kumulacyjną głowicą bojową, zasięg 8 000 m;
9M133FM-2  z termobaryczną głowicą bojową, zasięg również 8 000 m;
9M133FM-3 z odłamkową (burzącą) głowicą bojową, zasięg 10 000 m.

Przy takiej samej długości wszystkich trzech rakiet (1211 mm) pewne, chociaż nieznaczne, różnice występują w masie, czy prędkości lotu. Masa rakiet 9М133FМ-2 i 9М133М-2 (termobarycznej i kumulacyjnej) to 31 kg, a maksymalna prędkość marszowa rakiety 300 m/s, natomiast masa rakiety 9M133FM-3, czyli wersji o zwiększonym zasięgu z głowicą odłamkowo-burzącą, to 33 kg, a prędkość 320 m/s, co czyni ją bardziej skuteczną nie tylko przeciw celom powierzchniowym ale również powietrznym. W konfiguracji przeciwpancernej, czyli z tandemową głowicą kumulacyjną, rakieta Kornet może penetrować 1100-1300 mm pancerza (czasami podawane są wartości penetracji jako „ponad 1300 mm”).

Warto zauważyć, że zmodernizowane rakiety Kornet-D nie zmieniły zasadniczo swoich gabarytów. Długość rakiet wzrosła o zaledwie 11 mm, co oznacza, że nadal mieszczą się w standardowych pojemnikach transportowo-startowych, można więc je odpalać z wszystkich starszych wyrzutni systemu Kornet, w tym również przenośnych.

image
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze