Technologie
Microsoft na MSPO – zaufanie i współpraca podstawą bezpieczeństwa
O zaufaniu, długoterminowej współpracy z sektorem publicznym i wojskiem polskim, a także o doświadczeniach związanych z budowaniem cyberbezpieczeństwa w NATO rozmawiamy z Bartoszem Stebnickim, dyrektorem sektora publicznego w Microsoft Polska.
Jakie czynniki są dziś decydujące w kwestii budowania cyberbezpieczeństwa?
Kluczowe w wymiarze cyberbezpieczeństwa jest zaufanie. Microsoft jest firmą, która zdobyła zaufanie w krajach NATO. Wyznaczamy standardy i dzisiaj chmura Microsoft wykorzystywana jest również do zapewnienia bezpieczeństwa w naszym kraju. W NATO kluczowa jest kompatybilność. Fakt, że stosowane są technologie, które są standardem, ułatwia integrację, zapewnia bezpieczeństwo i zapewnia technologie, które inne kraje już używają.
Jak zatem wygląda współpraca firmy z wojskiem i sektorem publicznym w Polsce
Cieszę się, że również Polska jest w forpoczcie, jeśli chodzi o te rozwiązania. W zakresie bezpieczeństwa na pewno możemy wiele osiągnąć korzystając z rozwiązań cloudowych i tutaj Microsoft jest firmą, która zapewnia, poprzez lokalizację swoich data center oraz możliwość replikacji zdalnej na wiele set kilometrów, bezpieczeństwo również fizyczne. Współpraca w zakresie cyberbezpieczeństwa polega na zaufaniu i dlatego cieszę się, że współpraca z administracją rządową i z polskim wojskiem przebiega w taki sposób od bardzo wielu lat. Ta ciągłość, która trwa, jest kluczowa.