Reklama

Technologie

Laser, rakiety i armata w jednym systemie przeciwlotniczym

Wieża Skyranger 30 HEL
Wieża Skyranger 30 HEL
Autor. Rheinmetall Defence

Koncern Rheinmetall zaprezentował bezzałogową wieżę przeciwlotniczego systemu Skyranger 30 HEL (ang. High-Energy Laser), która łączy uzbrojenie artyleryjskie i rakietowe z wysokoenergetycznym laserem o mocy 20 kw, który docelowo ma osiągnąć nawet pięciokrotnie większą moc. Całością zarządza skomputeryzowany system kierowania ogniem, dobierający środki rażenia tak, aby zoptymalizować skuteczność zwalczania celów powietrznych różnego typu.

Reklama

Obecnie określany przez producenta jako „hybrydowy" system przeciwlotniczy Skyranger 30 HEL uzbrojony jest w trzy odrębne efektory. Po pierwsze w wieży umieszczona jest rewolwerowa armata automatyczna KCE o szybkostrzelności 1050 strz/min zasilana amunicją 30 mm x 173, co zapewnia skuteczne zwalczanie większości celów powietrznych. Pociski rakietowe SkyKnight umieszczone na wieży zapewniają znacznie większy zasięg zwalczania celów, które powinny być wyeliminowane w pierwszej kolejności. Taka konfiguracja dostępna była już w prezentowanym w marcu zastawie, który obecnie został wzbogacony o trzeci system rażenia.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Skrót HEL w nazwie tej wersji to akronim którego rozwinięciem jest High-Energy Laser, czyli laser wysokoenergetyczny. Obecnie zainstalowany w systemie Skyranger 30 HEL laser został z sukcesem przetestowany z mocą do 20 kW, jednak trwają już prace nad wersją 50 kw a nawet 100 kW. Każda wieża Skyranger 30 HEL ma mieć możliwość łatwego wzmocnienia tego elementu uzbrojenia. Broń energetyczna zapewnia skutecznie zwalczanie systemów bezzałogowych i innych celów z wysoką skutecznością, a wraz ze wzrostem mocy poszerzy się również zakres zastosowań na przykład w zadaniach C-RAM.

Całość uzbrojenia umieszczona jest w bezzałogowej wiezy o masie nie przekraczającej 3 ton, co pozwala na jej instalację na pojazdach takich jak gąsienicowa platforma Lynx KF41 czy kołowy transporter modułowy Boxer 8x8, ale też na innych pojazdach podobnej klasy a nawet lżejszych platformach 6x6. Co równie istotne, zarówno rakiety jak i laser są chronione przez pancerz wieży i odsłaniane jedynie podczas prowadzenia ognia, co znacznie zmniejsza ryzyko uszkodzenia czy awarii. Na wieży umieszczono również wyrzutnie granatów dymnych i system wykrywania zagrożenia.

Czytaj też: Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24.pl

Wieża Skyranger 30 HEL sterowany jest przez komputerowy układ korzystający z różnych sensorów. Są to zarówno układy optoelektroniczne jak też 5 anten radaru AESA działających w paśmie S, które zintegrowano z wieżą w sposób zapewniający dookólne wykrywanie celów z dużą precyzją. Pozwala to skutecznie zwalczanie szerokiej gamy celów.

Producent nie ukrywa, że Skyranger 30 HEL jest efektem zapotrzebowania na lżejsze i bardziej mobilne systemy niż oferowany od dawna Skyranger 35, którego wieża ma masę około 4,5-5 ton. Istotna jest tu masa oraz cena, ale przede wszystkim mobilność i możliwość nasycenia jednostek odpowiednią liczbą zestawów do skutecznej ochrony przed amunicją krążącą, bezzałogowcami czy pociskami artyleryjskimi.

Reklama

Komentarze (2)

  1. tuningrepliki

    Fajny ! ups, ale ta gwiazda śmierci ma jakiś system wykrywania celów ? Jakiś radar tam jest, a jest "wbudowany" fajnie, czyli o wiele niżej niz np: Pancyr czyli mimo ciekawych i wszechstronnych efektorów, może być problem z wykrywaniem celów, no bo fizyki nie da się oszukać. Fajny ten laser 20 KV to trzeba solidny agregat prądotwórczy, a on podczas pracy będzie świecił jak leflektor podczerwieni, hm, albo długi przedłużacz, ale w sumie ciekawa koncepcja.

    1. Valdore

      @tuningrepubliki, po pierwsze słabiutki radarek Pancyra jest wymagany dla naprowadzania rakiet a tu masz pociski z naprowadzaniem pasywnym, po drugie bez problemu znacznie nowocześniejszy radar AESA wykryje cele na odległosciach na jakich zwalczane są ,przez ten system, zagrożenia, po trzecie atakowanie systemu C-RAM amunicja precyzyjna to taka sama głupota jak stzrelanie balistycznymi w system antybalistyczny, ale u was w Rosji to chyba norma:) I dla twojej zerowej wiedzy: Pancyr NIE JEST C-RAM.

  2. Martinez

    Idealny kandydat w programie SONA.

    1. Valdore

      Ano tak, choc mamy całkiem niezły odpowiednik w planach tyle ze bez lasera.

    2. Piotr Skarga

      Nasz ma mieć system skupionej energii. Więc może nie będzie taki ostatni. Ktoś kiedyś dobrze napisał że najważniejsze by MON wreszcie zaczął kupować a nie latami planować kupienie, i faktycznie zamawiać zamiast ogłaszać plany zamówienia. Ps. SONA wciąż nie ma postawionych jednoznacznych wymagań. Jak tu więc cokolowiek w branży planować czy projektować?

    3. Był czas_3 dekady

      Tak, dokładnie tak. Pancerz osłaniający załogę i sprzęt, skuteczna osłona wojsk w marszu. Czego chcieć więcej?

Reklama