Tureckie Leopardy z lokalnym pancerzem dodatkowym

8 czerwca 2021, 09:01
Roketsan-Leopard-2-Modernizasyonu-Zırh-Paketi
Fot. Roketsan
Reklama

Jak poinformował przewodniczący tureckiej Prezydencji Przemysłu Obronnego (SSB) Ismail Demir, turecka spółka Roketsan miała rozpocząć produkcję seryjną pakietów opancerzenia dodatkowego dla czołgów podstawowych Leopard 2A4. Stanowi to element modernizacji tureckiej floty tych wozów do standardu Leopard 2A4TR.

Na Twitterze zamieszczony został materiał wideo prezentujący statycznie i dynamicznie najprawdopodobniej prototypowy egzemplarz tureckiego Leoparda 2A4 na którym zainstalowano wspomniany pancerz dodatkowy rodzimej produkcji. Według Demira moduły tego pancerza miały zostać zaprojektowane i są produkowane w Centrum Ochrony Balistycznej spółki Roketsan w Stambule. Opracowanie i wdrożenie pakietu tego opancerzenia na tureckie Leopardy jest pokłosiem doświadczeń bojowych wyniesionych z konfliktu syryjskiego. Obecnie nie wiadomo jednak czy jest to element modernizacji wprowadzony w ramach planowanej modernizacji do standardu Leopard 2A4TR (opartej na wariancie Leopard 2NG).

Leopard 2NG to turecki pakiet modernizacyjny niemieckiego czołgu podstawowego Leopard 2A4 zaprojektowany przez turecki koncern ASELSAN na potrzeby tureckich wojsk lądowych we współpracy z niemieckim przemysłem zbrojeniowym. W efekcie główny nacisk położono na zwiększenie przeżywalności czołgu i załogi poprzez zwiększenie bazowej odporności balistycznej i przeciwminowej. Dodatkowo zmodernizowano lub wymieniono i zastąpiono nowymi, lokalnymi odpowiednikami część przestarzałych podzespołów, a także poprawiono komfort pracy załogi, świadomość sytuacyjną i precyzję rażenia.

image
Reklama

Z przodu wieży i kadłuba oraz na jego przedniej części boków zainstalowane zostały moduły pancerza dodatkowego Advanced Modular Armor Protection (AMAP) niemieckiej spółki IBD Deisenroth Engineering, które są produkowane na licencji w Turcji przez Roketsan. Co warte podkreślenia, turecki wariant tego pancerza ma wykorzystywać elementy pancerza reaktywnego ERA lokalnej produkcji. Z kolei z tyłu i na tylnej części boków zainstalowano ekrany pancerza prętowego. Dodatkowo wzmocnione miało zostać także dno kadłuba przeciwko minom przeciwpancernym i improwizowanym ładunkom wybuchowym (IED). Pakiet modernizacji zakładał także opcjonalne wykorzystanie szeregu lokalnych podzespołów takich jak aktywny system ochrony pojazdu, system ostrzegania przed opromieniowaniem laserem czy system obserwacji dookolnej itp.

Obecnie na uzbrojeniu tureckich wojsk lądowych znajduje się łącznie 354 egzemplarzy czołgów podstawowych Leopard 2A4. Zostały one pozyskane z nadwyżki Bundeswehry w dwóch partiach po 298 egzemplarzy i 56 egzemplarzy. Spośród nich 15 egzemplarzy jest wykorzystywanych jako źródło części zamiennych, a około 8 egzemplarzy zostało trwale utraconych w czasie wojny domowej w Syrii. W związku z tym obecnie turecka armia posiada łącznie ok. 330 egzemplarzy tych czołgów. W najbliższych latach mają one zostać poddane modernizacji równolegle do produkcji seryjnej i wprowadzania do służby liniowej nowych rodzimych Altayów.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Reklama
Xzibit
środa, 9 czerwca 2021, 07:31

Bieda Leo 2PL to się chowa przy Tureckiej modernizacji

Ryszard 56
wtorek, 8 czerwca 2021, 23:52

Bez obrony aktywnej to tarcze strzelnicze ,tak jak Nasze

Edd
wtorek, 8 czerwca 2021, 18:30

Po ich modernizacji wygląda jak leopard 2pl

Dr House
wtorek, 8 czerwca 2021, 11:44

A w naszych A4pl kadłub został bez dodatkowego pancerza. Jest w tym pewna logika ponieważ gdyby był dopancerzony to rosyjskie czołgi i ppk nie miałyby szans zniszczyć naszych Leopardów a tak mogą swobodnie dziurawić kadłuby.

dropik
środa, 9 czerwca 2021, 08:35

Nie ma czołgów których nie da się zniszczyć. Nasza modernizacja to bida modernizacja. Przy czym nie oznacza , że tania :P Nie wymieniono nawet starych radiostacji! A w t-72 sie je wymienia i to jest już bardzo śmieszne :D

AXM
wtorek, 8 czerwca 2021, 11:23

Wanna też ma dodatkowy pancerz to wyszło lepiej niż nasza bieda modernizacja Leoparda 2PL.

taka prawda
wtorek, 8 czerwca 2021, 11:15

Po kompromitacji w Syrii nie ma innego wyjścia jak zakładać dodatkowy pancerz ...

Davien
wtorek, 8 czerwca 2021, 20:36

W Syrii to była kompromitacja ale tureckiego dowództwaq a nei czołgów. Jak strzelaja wbok czy tył to i po T-14 zostałoby wspomnienie.

Autor
wtorek, 8 czerwca 2021, 22:27

Leo z pancerzem typ C przy kącie +/- 20 stopni to 430mm RHAe i nie chodzi o penetracje tylko o konstrukcje umiejscowienie celownika i ammo z przodu

Davien
niedziela, 13 czerwca 2021, 18:38

Leo2A4 to 600mm RHA na przodzie kadłuba i wieży i 700-800mm RHA na kumulacyjne. A amunicja jest umieszczona w wiezy i w silnie opancerzonym magazynie koło kierowcy za przednim pancerzem. Cos jeszcze?

Tweets Defence24